تاریخ انتشاردوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۳
کد مطلب : ۴۰۸۰۰۱
رئیس خانه احزاب استان مازندران گفت: به طور کلی نمی‌توان گفت؛ مجلس باید هم طیف دولت باشد ولی این مهم است که مجلس به رسالت ذاتی خود عمل کند و هم‌طیف‌ بودن نیز نباید به‌معنای نادیده انگاشتن وظایف و مسؤولیت‌های قانونی نمایندگان خانه ملت تلقی شود در این صورت مجلس به بی‌عملی گرفتار می‌شود.
۰
plusresetminus
هم‌طیف بودن مجلس و دولت به معنی نادیده انگاشتن وظایف قانونی نیست
به گزارش بلاغ، علیرضا جانبازی در گفت‌وگو با خبرنگار ما که به مناسبت گرامیداشت روز مجلس انجام شد، درخصوص نقش و جایگاه مجلس و وظیفه نمایندگان مجلس، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون اساسی در شمار دستگاه‌های حاکمیتی است که عمده وظایف آن وضع قوانین و نظارت بر حسن اجرای آن در کشور است و به طور کلی باید  بگوییم مجلس ریل گذار حرکت کشور به سوی اهداف توسعه‌ای است.
 
 وی با اشاره به اینکه بر اساس نظرسنجی مراکز معتبر مجلس دهم متأسفانه نتوانسته مطابق چالش‌های روز به وظایف ذاتی خود عمل کند، گفت: این ضعف تا جایی پیش رفته که در چند مرحله با گلایه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز مواجه شد از این رو نارضایتی عمومی از نمایندگان فعلی مجلس در بین اقشار گوناگون مردم بالاست.
 
رئیس خانه احزاب استان مازندران در پاسخ به این سؤال که آیا مجلس هم طیف دولت باشد خوب است یا بد؛ خاطرنشان کرد: به طور کلی نمی‌توان گفت؛ مجلس باید هم طیف دولت باشد ولی این مهم است که مجلس به رسالت ذاتی خود عمل کند و هم‌طیف‌ بودن نیز نباید به‌معنای نادیده انگاشتن وظایف و مسؤولیت‌های قانونی نمایندگان خانه ملت تلقی شود در این صورت مجلس به بی‌عملی گرفتار می‌شود.
 
جانبازی تصریح کرد: باید بگوییم که مشکل کشور ما وضع قوانین نیست بلکه چگونگی اجرای قانون و نظارت بر حسن اجرای آن است متأسفانه بسیاری از قوانین متکثر و متراکم در حوزه‌های گوناگون وجود دارد که در برخی مواقع متناقض و رافع یکدیگرند از این رو به نظر می‌رسد باید با تنقیح قوانین به این دغدغه توجه اساسی شود.
 
وی در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر اینکه مجلس در حوزه تصویب قانون چطور عمل کرده آیا موفق بوده یا خیر؟ بیان کرد: پر واضح است نمایندگان مجلس باید با اشراف کلی بر قوانین و مصالح کشور و شناخت ظرفیت‌های قانونی، راهکارهای مناسب و اصولی را برای برون‌رفت کشور از چالش‌های پیش رو پیشنهاد و تصویب کنند و ضمن تماس نزدیک با نخبگان و چهره‌های شاخص و اثرگذار اجتماعی به صورت ملموس با مشکلات و تنگناهای موجود آشنا شوند تا بتوانند متناسب با نیازهای جامعه در تصویب طرح ها و لوایح بکوشند.
 
جانبازی در پایان گفت: به نظر می‌رسد مجلسی  در تراز انقلاب عمل می‌کند که هم‌گام با تحولات و پیشرفت‌های جامعه و نمایندگان آن نیز پاسدار واقعی اصول و آرمان‌های انقلاب و وفادار به گفتمان امام و رهبری باشند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دامنه بلندِ یک پیام کوتاه
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۱
دروغی به نام «رویای ایرانی آبان۹۹»
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
فراقی جانکاه و امیدبخش
يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵