تاریخ انتشارپنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
کد مطلب : ۳۶۵۳۵۱
یک اقتصاددان تاکید کرد: مشکلات اقتصادی کشور را باید با تفکر انقلابی و مدیریت عقلایی حل کرد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، دکتر عباس ضیایی نیری؛ مدیرعامل آرتایاران ایرانیان گفت: میزان رشد اقتصادی امسال علیرغم افزایش قیمت جهانی نفت منفی بوده است. به طوری که طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول احتمال اینکه در سال آتی رشد اقتصادی کشور بین 4 تا 6 درصد منفی نسبت به امسال برسد فراوان است. دلیل این نابسامانی را می‌توان در چند محور خلاصه کرد. ابتدا اینکه در صورت محقق نشدن وعده‌های ناشی از برجام و کاهش درآمد ارزی نفتی، کشور با معضلات بیشتری دست به گریبان خواهد بود و اقتصاد ما که غالبا بر پایه نفت و خام‌فروشی است بیشتر از پیش با مشکلات نوظهوری روبه‌رو خواهد شد که البته این مسئله با کج‌اندیشی برخی افراد در تیم اقتصادی دولت ممکن است اثر سوء خود را مجددا بر ارزش پول ملی گذاشته و یک شبه سرمایه و اندوخته ملت به یک چهارم کاهش پیدا کند و برخی افراد نیز از این آشفته بازار احساس پادشاهی کنند.
این فعال بازارهای مالی ادامه داد: رکود نیز بر اثر شکل‌گیری بازی دومینویی در بخش‌های مختلف بلاشک تشدید خواهد شد و با سرایت به حوزه‌‌های دیگر عمق بیشتری خواهد یافت، دو سال پیاپی با نرخ رشد منفی همراه با میزان تورم بالا یعنی بی‌نتیجه ماندن طرح‌های دولت که برای تک‌رقمی کردن تورم و خروج اقتصاد از رکود آنها را به کار گرفته بود، متاسفانه سال‌های 92 تا امروز را باید سال‌های کندی در پیشرفت ملی بدانیم، سال‌هایی که به واقع میزان رشد اقتصادی سالیانه بسیار کمتر از چیزی است که در سند چشم‌انداز 20 ساله هدف‌گذاری شده بود و حتی بسیار کمتر از آن چیزی است که در سال‌های اوج تحریم‌ها در دولت قبل وجود داشت.
این اقتصاددان افزود: توجه داشته باشیم ناخالص ملی و درآمد سرانه همسایه همجوارمان ترکیه هم‌اکنون دو برابر ایران است، تولید ناخالص ملی عربستان حدود 810 میلیارد دلار و ایران حدود 490 میلیارد دلار است. همچنین شکل‌گیری طرح‌های اقتصادی و تکمیل پروژه‌های کلانی چون مناطق آزاد دوبی و هاب هوایی در این کشور و یا هاب ورزشی در شیخ‌نشین قطر و منطقه آزاد گوادر در کشور پاکستان و طرح‌های انتقال نفت و گاز از آذربایجان و ترکمنستان به قاره سبز و رشد اقتصادی هند به معنای حاشیه‌ای شدن اقتصاد ما حتی در منطقه است، لذا دولت نباید وقت مردم و کشور را صرف حواشی کند.
دکتر عباس ضیایی نیری تاکید کرد: دولت باید با تفکر انقلابی در شرایط تورمی نرخ ارز را به صورت حقیقی و نه اسمی و تبلیغاتی تثبیت کند و جلوی شوک و التهابات وارده در بازارها را بگیرد، بدانیم که نمی‌شود هزینه تولید داخلی را با افزایش تورم بالا برد ولی قیمت‌ها را با تثبیت مقطعی نرخ ارز کنترل کرد و با این تفکرات انتظار رشد تولید ملی را داشته باشیم.
مدیرعامل آرتایاران ایرانیان با بیان اینکه صرف جابجایی برخی مدیران و وزرا نمی‌تواند به تنهایی رافع مشکلات باشد افزود: مهارت مدیران اجرایی حتی اگر از بین زبده‌ترین تکنوکرات‌ها هم پیشنهاد شوند برای مرحله بعد از سیاست‌گذاری کاربرد دارد که در نبود نظریه جامع و مشخص به هیچ وجه امکان عبور از این مرحله وجود ندارد، تکنوکرات‌ها به خاطر دید و تفکر مهندسی به مسائل و مشکلات اقتصادی بر این باورند که همه بحران‌ها و معضلات با راهکارهای فنی و تکنیکی قابل اصلاح است که این یک تفکر مانند گردابی است برای دولت‌هایی که صرفا به مهارت‌ها و دانسته‌های تکنیکی اعتماد می‌کنند و در این زمینه باید به زمین‌گیر شدن دولت‌های زیادی در دنیا و ایران به خاطر اعتماد صرف به تکنوکرات‌ها اشاره کرد، بنابراین لازم است دولت آقای روحانی با نگاه به گذشته از تجربه دولت‌های قبلی خصوصا دولت سازندگی که در انتهای دوره اول خود به تدریج از عالمان و خبرگان اقتصاد رویگردان شد و به طرف تکنوکرات‌ها روی گردانید و مهر بالاترین تورم بعد از جنگ جهانی دوم را در کارنامه خود به ثبت رسانید، عبرت بگیرد.
وی در پایان گفت: در شرایط فعلی، نکته حائز اهمیت این نیست که کابینه و تیم اقتصادی ترمیم شود یا نشود بلکه نکته مهم این است که مردان دولت و مجلس با اندیشه و تعقل بیشتری به مسائل موجود نگاه کنند تا کشور و مردم دچار مشکلات بیشتری نشوند و حتی‌الامکان از تصمیمات ساعتی و شبانه جلوگیری کنند تا بیش از این، مشکلات اقتصادی با بار روانی شدید بر مردم و خصوصا محرومین فشار وارد نکند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين