عضو صندوق ملی دام در گفت‌وگو با بلاغ:

کشاورزی و دامداری هیچ حمایتی از سوی دولت‌ها نشده‌اند

تاریخ انتشارجمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
کد مطلب : ۲۹۱۱۴۸
مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری مازندران گفت: تنها حوزه‌ای که تحریم نتوانست تاثیر به‌خصوصی داشته باشد، کشاورزی و دامداری بوده است اما از طرف دولت‌ها هیچ حمایتی نشده است.
۰
plusresetminus
کشاورزی و دامداری هیچ حمایتی از سوی دولت‌ها نشده‌اند
به گزارش بلاغ، الله‌یار ولی‌زاده طی گفت‌وگویی اظهار کرد: با توجه به ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی همچنان شاهد جلوگیری از چرای دامداران سنتی و عشایری در مازندران هستیم و آن ‌ها نمی‌توانند به صورت سابق فعالیت داشته باشند.

وی دامداران کوچ‌روی مازندران را جزو دامداران عشایری دانست و افزود: طبق قانون، عشایر می‌توانند حداکثر استفاده از محیط زیست را داشته باشند اما ادراه کل منابع طبیعی جلوی آن‌ها را می‌گیرد.

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری مازندران گفت: اگر به دنبال اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستیم و برای آن قانون وضع می‌کنیم، پس چرا در عمل اتفاقی رخ نمی‌دهد.

ولی‌زاده اضافه کرد: تنها حوزه‌ای که تحریم نتوانست تاثیر به‌خصوصی داشته باشد، کشاورزی و دامداری بوده است اما از طرف دولت‌ها هیچ حمایتی نشده است.

این تولیدکننده دامی، دامداران سنتی و عشایری را اقشار آسیب‌پذیر در تولید دامی دانست و گفت: وقتی من به عنوان مسؤول عالی صنفی کشوری نتوانم مشکلم را حل کنم و به مطالباتم برسم، چگونه یک دامدار سنتی و عشایری می‌تواند به مطالباتش برسد با وجود آنکه آگاهی از قانون ندارد.

وی با طرح سوالی بیان کرد: جلوی کسانی را به بهانه حفظ منابع طبیعی می‌گیرند که اجدادشان حافظ منابع طبیعی بوده و حالا برچسب تخریب‌کنندگان طبیعت به آن‌ها می‌زنند.

ولی‌زاده افزود: دامداری که آنقدر به مرتع خود حساسیت دارد که نمی‌گذارد دامدار غیرپروانه‌دار وارد محوطه شود و همکاری شایانی با اداره منابع طبیعی دارد، چرا حق زندگی را از او می‌گیرند.

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری مازندران گفت: ما منکر قانون نیستیم اما سوال اینجا است که آیا نباید قانون بر مبنای عرف تنظیم شود؟

عضو هیئت مدیره صندوق ملی دام، تولیدکنندگان دامی را تابع قانون دانست و تصریح کرد: در وضع قانون و اجرای آن باید اخلاق رعایت شود و منافع دامداری که در صف اول جنگ اقتصادی است در نظر گرفته شود اما شاهد سنگ‌اندازی در مقابل تولیدکنندگان دامی هستیم.

وی جلوگیری از چرای دام در مراتع را خلاف اقدام و عمل بیان شده از سمت رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی دانست و خاطرنشان کرد: دامدار بدون توقع با کمترین سود و تحمیل بیشترین مشکلات، نیاز کشور به پروتئین و لبنیات را تامین می‌کند، آیا زمانش نرسیده که قدر و منزلت این زحمتکشان بی‌منت را بدانیم.

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری مازندران با بیان اینکه این تشکل صنفی یکی از فعال‌ترین نهادهای بخش خصوصی در پیگیری مطالبات دامداران استان است، اظهار کرد: اتحادیه صنعت دامپروری مازندران جهت کاهش بخشی از هزینه تولید دامداران در نهاده‌های دامی، سال گذشته بیش از 27 هزار تن اقلام ارزان‌قیمت همچون جو و ذرت را از صندوق ملی دام به صورت مدت‌دار و بدون سود در اختیار تولیدکنندگان زیرمجموعه خود قرار داد.

ولی‌زاده افزود: در این راستا بیش از 15 هزار تن سبوس ارزان‌قیمت در اختیار 21 تعاونی زیرمجموعه اتحادیه صنعت دامپروری مازندران قرار گرفت.

وی این تشکل صنفی را پیش‌رو در مبارزه با تب برفکی و اطلاع‌رسانی در نحوه برخورد و درمان آن دانست و گفت: از طریق صندوق ملی دام کشور، اعتبار تهیه واکسن مورد نیاز دامداران تامین و از طریق اتحادیه مرکزی در اختیار نمایندگان تشکل‌ها قرار داده شد.

ولی‌زاده ادامه داد: اتحادیه صنعت دامپروری نقش به‌سزایی در پیشگیری این بیماری در مازندران داشته است.

مدیر عامل اتحادیه صنعت دامپروری مازندران در بخش دیگری از سخنانش به واردات قوچ رومانف فرانسوی اشاره کرد و گفت: جهت اصلاح نژاد دام و چندقلوزایی چند راس قوچ رومانف فرانسوی با اعتبار یک میلیارد ریال از محل سرمایه اتحادیه صنعت دامپروری وارد استان مازندارن شد و در اختیار دامداران قرار گرفت.

ولی‌زاده افزود: این چند راس قوچ رومانف فرانسوی هم اکنون در اختیار اتحادیه صنعت دامپروری و در یکی از دامداری‌های صنعتی ساری قرار دارند.

وی آموزش دامداران را از مهم‌ترین عملکردهای این تشکل صنفی دانست و خاطرنشان کرد: نحوه مصرف غذای کامل دام (کنستانتره دامی) در قالب کارگاه آموزشی به 500 نفر از دامداران در سراسر استان آموزش داده شد.

ولی‌زاده از فعالیت کمیته نظارت بر تولید کنستانتره در استان خبر داد و گفت: با همکاری معاونت بهبود تولیدات دامی، مدیریت دام و نماینده حراست سازمان جهاد کشاورزی مازندران و نمایندگان تشکل‌ها، اولین جلسه این کمیته در اردیبهشت ماه امسال برگزار شد.

وی گفت: جهت تسهیل در مراودات اداری نماینده اداره کل بازرسی استان نیز در جلسات بعدی کمیته شرکت خواهد کرد.

رئیس هیئت مدیره صنعت دامپروری همگام کشور گفت: این کمیته بر تولید خوراک دام در کارخانجات و توزیع بین دامداران نظارت خواهد کرد تا کنستانتره با کیفیت و ارزان‌قیمت در اختیار دامداران قرار گیرد.

ولی‌زاده در پایان گفت: فعالیت‌های تاثیرگذار اتحادیه صنعت دامپروری مازندران موجب شد تا این اتحادیه به عنوان رئیس اتحادیه سراسری صنعت دامپروری همگام کشور انتخاب شود و به عضویت هئیت مدیره صندوق ملی دام درآید.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين