تاریخ انتشارسه شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۹
کد مطلب : ۱۳۶۸۸۸
دنیای کفر و استکبار در دفاع مقدس مقهور و مغلوب عشق رزمندگان اسلام به خدا، اسلام، ولایت و اخلاص کامل آنها به شهادت در راه خدا شده بود و این همان چیزی است که امروز بیش از دیروز به آنها نیازمندیم.
۰
plusresetminus
دفاع مقدس در یک کلمه خلاصه می‌شود: عشق و عشق و عشق
سردار عبدالله ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، با اشاره به فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: در لغت، دفاع به معنی پس‌زدن و مقدس هم دارای بار ارزشی است؛ یعنی پاک و دارای ارزش آسمانی است.

وی افزود: تمام چیزها و مولفه‌هایی که در دفاع مقدس دیدیم و یافتیم و به ما به‌عنوان یک رزمنده گفته بودند، در آن توکل به خدا، ایمان به آخرت، معنویت و معنویت‌گرایی، صبر و پایداری بود و این چیزها جزو مولفه‌های فرهنگ جهاد و شهادت بود که همیشه در مناطق جنگی از این واژه‌ها استفاده می‌شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه اعتقاد راسخ داریم هر آن چیزی که در دفاع مقدس داشتیم از عاشورا و در امتداد عاشورای حسینی بود، خاطرنشان کرد: اهداف قیام حسینی را در استکبار ستیزی می‌بینیم و حرکت و هجرتی که از سرزمین وحی آغاز کرد و این همه سختی‌هایی که در طول راه کشید، همه این‌ها در راستای مبارزه با استکبار بود.

استکبارستیزی، نقطه اصلی صبر و پایداری رزمندگان

ملکی اضافه کرد: آن قیام و استکبارستیزی در تاریخ، درس‌آموز امروزمان در دفاع مقدس شد تا که راه حسینی امتداد یابد، یعنی همان چیزی که راویان حسینی به ما آموختند. رزمندگان ما، عاشورای نقلی را به عاشورای حسینی تبدیل کردند و در مقابل استکبار و صدام، که نوکر استکبار بود، ایستادند و تمام سختی‌ها را تحمل کردند.

وی بیان کرد: آن رزمنده مازندرانی که از دشت زیبای جلگه‌ای هجرت می‌کند و به خوزستان می‌رود و در گرمای عجیب 50 درجه می‌ایستد و می‌جنگد و از خانواده و زندگی دور می‌شود و عاشقانه مبارزه می‌کند، این‌ها جزء تفکرات عاشورای حسینی است.

یادگار هشت سال دفاع مقدس ادامه داد: فرهنگ دفاع مقدس به ما آموخت که چگونه با استکبار جهانی بجنگیم و نسل جدید ما امروز همان تفکر را دنبال می‌کند.

ملکی با بیان اینکه جنگ با استکبار، جنگ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است، افزود: امروز با همان ارزش‌های دفاع مقدس پله‌پله در مقابل آنها پیش می‌رویم، اما دشمن هم بیکار ننشسته و امواج را به پشت بام‌های خانه‌ها و داخل اتاق خواب ما آورده و اعتقاد داریم با همان فرهنگ عاشورای حسینی باید مقابل آنها و جنگ‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بایستیم و پیروز شویم.

اطاعت‌پذیری و تبعیت کامل از ولی، نقطه مشترک رزمندگان

وی تصریح کرد: عاشورای حسینی و فرهنگ آن چه زیبا است که در آنجا هم، اطاعت‌پذیری ویژه با نگاه تکلیفی و تبعیت کامل از مولای خود وجود داشت و یکی از مولفه‌های فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت در جبهه‌ها، همان فرهنگ ایثارگری نام گرفته و یکی از آنها همان اطاعت‌پذیری از ولی بود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‎های دفاع مقدس مازندران با تاکید بر اینکه رزمندگان از فرمانده خود اطاعت‌پذیری داشتند، گفت: نگاه آنها از دریچه اطاعت‌پذیری از ولایت فقیه بود و اگر از فرمانده اطاعت نمی‌کردند این نگاه را داشتند که از ولی اطاعت نکردند.

ملکی ادامه داد: وقتی در میدان مین فرمانده دچار مشکل می‌شد و می‌گفت که عبور کنید، رزمنده از دریچه اینکه ولی فقیه آن را گفته است، اطاعت می‌کرد و ما آن را به‌ عینه می‌دیدیم و این اطاعت‌پذیری محض رزمندگان، یکی از مولفه‌های قدرت فرماندهان بود.

وی اظهار کرد: کشورهای شرق و غرب به کشته‌های خود در جنگ‌های مختلف افتخار می‌کنند و حتی به خانواده و نسل‌های آنها احترام می‌گذارند، به کسانی که برای دنیای خود جنگیدند این‌گونه احترام می‌گذارند.

ملکی با بیان اینکه عبادت جانی، سخت‌ترین عبادت است، اضافه کرد: ما اعتقاد داریم شهدا برای خدا و قرآن جان خود را تقدیم کردند.

وی شهدا را محسن دانست که همه چیز از جان، مال، علم، زندگی، زن و خانواده و همه چیز خود را خدامحوری دیدند و گفت: وقتی این‌ها برای خدا رفتند و جان خود را تقدیم کردند، ما باید به شهداء و به راه و آرمان‌های شهدا و خانواده آنها احترام بگذاریم و در برابر تفکر شهداء سر تعظیم فرود بیاوریم، کسانی که همه چیز خود را برای دین، کشور، ایمان و ناموس ما دادند.

شهدا و رزمندگان اسلام، شناسنامه دین‌خواهی ملت ایران

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران خاطرنشان کرد: بر همه ما فرض است به این تفکر، به راه شهدا، به مزار و خانواده شهدا با نگاه ویژه و احترام بنگریم.

ملکی بیان کرد: حالا که شهدا جان خود را برای ما دادند، ما باید تلاش کنیم ببینیم خواسته‌های آنها چه بوده است.

وی افزود: خواسته‌های شهدا در وصیت نامه آنها وجود دارد و چیزی که در وصیت نامه آنها بسیار زیبا است و خود را به رخ می‌کشد، ولایت‌پذیری و اطاعت از امام است.

این فرمانده هشت سال دفاع مقدس تاکید کرد: کاری که امروز باید انجام دهیم، اطاعت از رهبر است و اگر پشت رهبر حرکت کردیم و برای حفظ دین و ارزش‌های دینی و انقلاب اسلامی و خدمت به مردم حرکت کردیم، موفق هستیم.

ملکی با بیان اینکه ولی فقیه جز سربلندی ملت و مردم در مسائل مختلف چیز دیگری برای ما نمی‌خواهد، گفت: ولی فقیه می‌خواهد ما در برابر دنیای زور، آقا و قوی باشیم و سرمان بالا باشد.

وی یکی از فاکتورهای ثابت استکبار برای کسانی که ضد منافع آنها هستند از بین بردن آن دانست، اظهار کرد: اگر در یک کشوری نهضتی شروع شود، امریکا اول سعی می‌کند در آن نهضت نفوذ کند و از درون آن را تغییر دهد، اگر نشد سعی می‌کند با ایجاد اختلافات داخلی پیروز شود، اگر نشد با نیروهای نظامی کودتا می‌کند و آن هم اگر نشد سعی می‌کند جنگ را از طریق کشور همسایه بر آن تحمیل کند و اگر هم از طریق همسایه نشد خود مستقیم وارد می‌شود.

شیطان بزرگ امریکا، هیچگاه فراموش نشود

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران خاطرنشان کرد: آمریکا همه فاکتورها را به‌کار برد و موفق نشد و در نهایت جنگ را برای نابودی انقلاب به ما تحمیل کرد و در آنجا هم موفق نشد.

ملکی افزود: صدام  می‌گفت می‌خواهم یک هفته‌ای حاکمیت ایران را دگرگون کنم، اما مقاومت ما در خرمشهر تمام استراتژی صدام بعثی را تغییر داد و آنجا فهمید که تحلیل خود را باید به‌گور ببرد.

وی با اشاره به شرایط کشور و نیروهای انقلابی بعد از پیروزی انقلاب، گفت: در شرایطی که انقلاب اسلامی تازه شکل گرفته بود و هنوز ساختار حاکمیتی درست چیده نشده بود، اغلب نیروهای انقلاب جوان بودند، دشمن هم از اول تحریم‌ها را شروع کرد و جنگ آن را شدیدتر کرد.

ملکی ادامه داد: در آن شرایط نفت ما به سختی صادر می‌شد و جزیره خارک به‌عنوان تنها جزیره‌ای که نفت را از آنجا صادر می‌کردیم، بیش از 2 هزار و 800 بار بمباران شد و بعضاً سیلوهای ما آرد نداشت و 5 استان ما مستقیما درگیر جنگ بود و تهران هم بمباران می‌شد.

وی اضافه کرد: با وجود چنین شرایطی، ساختیم، جنگیدیم و پیروز شدیم و امروز چه از نظر نظامی، فرهنگی، اقتصادی بسیار قدرتمند هستیم و می‌توانیم بسیار راحت‌تر در برابر دنیای استکبار بایستیم و مبارزه کنیم.

روحیه دفاع مقدس باید الگوی مسئولان امروزمان باشد

ملکی تاکید کرد: امروز بهتر از آن زمان می‌توانیم در برابر فشارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بایستیم و پیروزمندانه پرچم اسلام را در جهان برافراشته کنیم.

وی افزود: اگر تفکر و فرهنگ دفاع مقدس را پیشه راه خود قرار دهیم، که اطاعت‌پذیری از ولایت فقیه، عشق به امام، قرآن  وعترت و انجام عمل صالح در آن بود، و همان تفکر را داشته باشیم، امروز شکست دشمن راحت‌تر است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پایان گفت: مردم ما احترام می‌خواهند و اگر احساس می‌کنند که دولت برای مردم کار می‌کند، پشت‌سر آنها خواهند بود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين