تاریخ انتشاريکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۹
کد مطلب : ۲۱۲۲۳۷
عملکرد مدیران فرهنگی و هنری در برپایی آیین افتتاحیه سینماهنر و تجربه مازندران جای تامل و سوال دارد که امیدواریم این یادداشت تلنگری برای این مسئولان باشد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، در روزهای اخیر شاهد یک رخداد به اصطلاح فرهنگی هنری در سطح مازندران به میزبانی شهر بابل با عنوان "سینما هنر و تجربه" بودیم که در نگاه اول و قبل از آیین افتتاح، با تبلیغات و انواع مصاحبه‌ها از سوی مسئولان فرهنگی هنری نوید روزهای خوبی برای هنر هفتم در مازندران و شهر بابل را می‌داد، اما در مراسم گشایش این برنامه شاهد عملکرد سوال‌برانگیز میزبانان، مهمانان و برخی از سخنرانان بودیم که نگارنده را برآن داشت جهت تکرار نشدن این‌گونه حواشی مطالبی را به رشته تحریر در آورد، شاید مفید افتد.

لازم به ذکر است نویسنده فارغ از همه هیجانات اجتماعی و سیاسی با توجه به اصل برگزاری اینچنین برنامه‌هایی، البته اگر با رویکرد آموزشی و تجربی باشد، بر ارزشمندبودن این کار واقف است، اما باید در بستر مناسب بر ظرفیت هنری سینما تاکید و آن را شکوفا کرد.

و اما گفتنی‌ها و حاشیه‌های برنامه :

  • در بدو ورود به سالن این مراسم، بنده‌مدعو با چهره‌های نقاشی شده و پوشش‌های ناهمگون با جامعه اسلامی مواجه شده و آنچنان مورد هجوم بدحجاب‌های حاضر در این مراسم قرار می‌گیرد که با مرور خاطره چند روز قبل اجتماع عظیم مردمی  شهرستان ولایتمدار بابل در زمینه دفاع از حریم خانواده، عفاف و حجاب اصلاً هم‌خوانی ندارد! چه کسی باید پاسخگوی این وضع باشد؟
  • آیا مسئولان فرهنگی و هنری که در اداره کلی و اداره مطبوع شهرستان بابل با پسوند اسلامی حضور دارند و جای تقدیر دارد که در راهپیمایی حجاب و عفاف نیز حضور داشتند، میزبان نبودند؟ نباید تذکر می‌دادند و جلوی این وضع را می‌گرفتند؟ نکند فقط شعار است و عمل  شاید برای فرداها؟
  • در سالن همایش نیز نوع نشستن‌ها، گفتمان‌ها و برخی از برخوردهای افراد بویی از نگاه اسلامی را نمی‌داد به گونه‌ای که در درب ورودی و خروجی سالن همایش اصلی به علت عدم روشنایی حتی محدود و جمعیت در تردد عمدتاً با برخورد فیزیکی مواجه و گه‌گاهی به یک عذرخواهی بسنده می‌شد، آیا نمی‌شد برای سالنی که 2 درب داشت ورودی مجزا برای آقایان و خانم‌ها در نظر گرفته شود؟
  • در یک حرکت خوب غرفه‌هایی در فضای بیرون سالن جهت معرفی هنر برخی از هنرمندان و فروش آثار هنری برپاشده بود، که فارغ از تایید اصل این کار آنچنان پوشش بد غرفه‌داران، گفتار و لحن نامتعارف ارتباطی و آثار هنری نقاشی روی دیوار (المان‌های موجود در نقاشی‌ها مسخ کننده و المان‌های شیطان‌پرستی بود)، بیننده را مورد تاثیر قرار می‌داده و از فضای موجود خارج که مخاطب مجبور به ترک صحنه می‌شد.
  • در بخشی از مراسم با دعوت از یکی از به اصطلاح کارگردان‌های جوان بابل، مراسم تقدیر از وی برگزارشد، اما چه مراسمی! معلوم نشد این فرد باید در مورد تجربه، هنر خود و توان جوانان این خطه در عرصه سینما حرف می‌زد یا تبلیغات سیاسی می‌کرد؟ بهتر نیست این‌گونه هنرمندان اگر هنرمند واقعی هستند به مسائل و مشکلات جامعه در کنار خلق آثار هنری بپردازند؟ آیا نام بردن از یک حامی فتنه 88 در این جایگاه هنری شایسته است و با وقاحت تمام گفته شود می‌گویند می‌توانید نام این فرد را ببرید، اما نمی‌توانید تصویرش را نشان دهید و این طعنه به چه کسی یا کسانی است؟
  • آیا مشکلات مردم  شهرستان بابل  در حد برپایی و اجرای کنسرت در این سالن است که این جوان به اصطلاح کارگردان این مسئله را آرزوی خود می‌داند؟ واقعاً حل مشکلات اقتصادی، معیشتی، بیکاری جوانان و دیگر معضلات امروز جامعه مانند طلاق و اعتیاد را نمی‌بینید، پس شما چگونه کارگردانی هستید؟
  • بد تر از حرکت این جوان کارگردان، تشویق برخی افراد در سالن و دو سه نفر از چند نفری که در بالای صحنه کنار این جوان ایستاده بودند بعد از نام بردن نام یکی از سران فتنه88 بود، آنجا که شهردار سردار بابل در کنار یکی از اعضای شورای شهر دست‌ها را به نشانه تایید این نام بر هم می‌زنند و خود را خادم ارزشی مردم هم می‌نامند!!
  • مابین برنامه در سالن ورودی، پذیرایی برای مدعوین در نظر گرفته می‌شود که به علت کمبود فضای پذیرایی برخی از افراد جهت جلوگیری از برخوردهای فیزیکی و قرار نگرفتن در معرض نگاه‌های آلوده، بی‌خیال پذیرایی می‌شوند.
  • شاید این مورد آخر در این مبحث جای گنجاندن نداشته باشد، اما جهت رفع مشکلات احتمالی در آینده به ریاست اداره ارشاد بابل و مسئول اجرای برنامه سینما هنر و تجربه پیشنهاد می‌شود قدری ناچیز هم از آن مبلغ یکصد میلیونی خرج کردی که در مصاحبه‌ها  جهت تجهیز سالن عنوان کردید، برای سرویس‌های بهداشتی همین سالن خرج می‌کردید که اولا آنقدر افتضاح بود مردم را وادار به فرار می‌کرد( نه روشنایی داشت نه آب و بی در و پیکر بود)، ثانیاً ورودی آقایان و خانم‌ها بدون هیچ نوشته‌ای از خرابی یا بسته بودن سرویس بهداشتی کماکان برضعف مدیریت حکایت داشت که شکایت‌های مختلفی از مدعوین را در پی داشت.

 

در پایان امید آنکه با رفع این گونه موارد که هم به عرصه هنر و فرهنگ اجتماعی آسیب می‌زند هم ارزش‌های انقلاب اسلامی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در برنامه‌های آتی شاهد افتضاح‌های سیاسی، فرهنگی و هنری نباشیم.

لازم به ذکر است اسناد صوتی و تصویری در این زمینه موجود و برای نویسنده محفوظ است و در صورت خواست مراجع قانونی قابل ارائه می‌باشد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين