تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰
کد مطلب : ۳۹۷۰۷۰
سرپرست آب و فاضلاب شهری مازندران در نکا با بیان استفاده 10 درصدی از آب‌های سطحی در مازندران گفت: در سال‌های اخیر به سمت استفاده از آب‌های سطحی در مازندارن رفتیم و طرح جامع آب شرب در مازندران مطرح شد تا در مجموع طرح جامع آب شرب به سمت آب‌های سطحی برود.
۰
plusresetminus
سهم 10 درصدی مازندران از آب‌های سطحی/ عقب‌ماندگی 35 درصدی از متوسط فاضلاب شهری کشور
به گزارش بلاغ، مجید عبداللهی در آیین بهره‌برداری و کلنگ‌زنی دو پروژه آبرسانی در روستای زرندین سفلی شهرستان نکا، با اشاره به 100 درصد بودن میزان بهره‌مندی آب شرب شهری در استان مازندران، اظهار کرد: از بابت بهره‌مندی شهری مشکلی در استان وجود ندارد.

وی با بیان رفتن به سمت کیفی‌سازی خدمات، افزود: درصد بهره‌مندی آب شرب در روستاهای مازندران در مرز 77 درصد قرار دارد که در سال 92، 68 درصد بوده و پیشرفت خوبی را در آب و فاضلاب روستایی در این استان داشته‌ایم.

سرپرست آب و فاضلاب شهری مازندران، خاطرنشان کرد: پروژه‌های خوبی در سطح مازندران هم در حوزه شهری و هم در حوزه روستایی در حال اجرا هستند که البته مازندران به دلیل توریستی بودن و حضور سایر هموطنان در این استان از شرایط خاصی نیز برخوردار است.

این مسئول به تفاوت مازندران با سایر استان‌های کشور پرداخت و اضافه کرد: در سال 92 آب و فاضلاب روستایی در روستاها 262 پروژه نیمه تمام داشت که حدود 182 پروژه تا به امروز به اتمام رسیده و اکنون 478 پروژه نیمه تمام داریم که در دست اجرا هستند که نشان می‌دهد این استان خاص بوده، نیاز در آن زیاد است و باید کار کرد.

وی با اشاره به استفاده بیشتر از آب‌های زیرزمینی در مازندران، گفت: متأسفانه در دوران گذشته چون زود به آب می‌رسیدیم به سمت چاه و آب‌های زیرزمینی رفتیم تا زودتر به بهره‌برداری برسیم و این باعث شد تا ما از آب سطحی استفاده نکنیم.

عبداللهی با بیان استفاده 10 درصدی از آب‌های سطحی در مازندران تصریح کرد: در سال‌های اخیر به سمت استفاده از آب‌های سطحی در مازندارن رفتیم و طرح جامع آب شرب در مازندران مطرح شد و اکنون تمام طرح‌های جامع در استان به 9 قسمت تقسیم شده و برای بیشتر آن‌ها ردیف گرفته شده تا در مجموع طرح جامع آب شرب به سمت آب‌های سطحی برود.

وی آب سطحی را پایدار توصیف کرد و افزود: ما متأسفانه یک عقب‌ماندگی تاریخی بابت فاضلاب داریم که اکنون عزم جدی میان استاندار و نمایندگان برای پیگیری به وجود آمده و در دولت جا افتاده که بهره‌مندی 15 درصدی مازندران از فاضلاب شهری در قیاس با میانگین 51 درصدی کشور را به دلیل اینکه ما از آب زیرزمینی استفاده می‌کنیم، متوسط مازندران باید به متوسط کشور برسد.

سرپرست آب و فاضلاب شهری مازندران اذعان کرد: آینده را روشنی برای فاضلاب مازندران می‌بینیم تا بتوانیم این عقب ماندگی را جبران کنیم و عزم لازم در این زمینه به وجود آمده که بیشتر باید از منابع ملی در این راستا استفاده کرد.

این مسئول در زمینه آب و فاضلاب روستایی نیز اضافه کرد: در چند سال اخیر نزدیک به 600 روستا در مازندران به سطح یک رسیده و در شرق مازندران نیز نزدیک به 60 روستا به سطح یک رسیده و افتتاح شده‌اند.

وی گفت: در شهر نکا مشکل آب‌رسانی به نقاط مرتفع وجود داشته و این پروژه باعث شد تا از نقاط مختلف با فشارهای مختلف استفاده کنیم که با بهره‌مندی از میزان فشار متوسط دیگر مشکل کمبود فشار آب وجود نخواهد داشت.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما