تاریخ انتشارجمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۳
کد مطلب : ۳۹۲۰۳۴
فرانسه به رغم لفاظی‌های دیپلماتیک برای حفظ برجام، واردات دو میلیارد یورویی نفت از ایران را از سپتامبر 2018 (9 ماه قبل) به صفر رسانده است.
۰
plusresetminus
فرانسه واردات نفت از ایران را 9 ماه پیش صفر کرد
به گزارش بلاغ، فرانسه که یکی از امضاکنندگان توافق هسته‌ای با ایران بوده در پی خروج آمریکا از این توافق و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران نه تنها اقدامی عملی برای دفاع از منافع کشورمان در برابر این تحریم‌ها انجام نداده بلکه در پیروی از تحریم‌های آمریکا پیشرو بوده است.

همچنین شرکت توتال فرانسه که قراردادی را برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی با ایران بسته بود نخستین شرکت اروپایی بود که در پی تحریم‌های آمریکا ایران را ترک کرد. شرکت‌های خودروسازی رنو و پژو نیز به رغم اینکه سهم بزرگی از بازار ایران را داشتند بدون توجه به تعهدات خود همکاری‌ها با ایران را متوقف کردند.

به علاوه تا پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نفت مهم‌ترین کالای صادراتی ایران به اروپا بود که در پی اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های نفتی، کشورهای اروپایی از جمله فرانسه جزو نخستین کشورهایی بودند که به این تحریم‌ها تن دادند.آمارهای وزارت دارایی فرانسه نشان می‌دهد این کشور در پی این تحریم‌ها و طی یک سال گذشته واردات نفت از ایران را متوقف کرده و برای تامین نیازهای خود واردات نفت از عربستان را به طور قابل توجهی افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، فرانسه در فاصله ماه‌های آوریل 2017 تا مارس 2018 بالغ بر 2.2 میلیارد یورو نفت از ایران وارد کرده بود. ایران در این دوره 12 ماهه سومین تامین‌کننده بزرگ نفت فرانسه بوده است.

اما در دوره 12 ماهه بعد، واردات نفت فرانسه از ایران 57 درصد کاهش یافته و به 936 میلیون یورو رسیده است. از سپتامبر 2018 نیز واردات نفت فرانسه از ایران به طور کامل متوقف شده است.در عوض، واردات نفت فرانسه از عربستان در ماه‌های مارس 2018 تا آوریل 2019 بالغ بر 50 درصد رشد داشته و به 3.7 میلیارد یورو رسیده است. فرانسه در این دوره همچنین واردات نفت از روسیه و عراق را افزایش داده است.در فاصله سال‌های 2016 تا اوایل سال 2018 خرید نفت فرانسه از ایران به بیش از دو میلیارد یورو رسیده بود.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
هفت تپه قطعه‌ای از بهشت
پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
اختلاف بنیادین 2 بینش در نحوه اداره کشور
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱