تاریخ انتشارشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
کد مطلب : ۳۱۱۰۱۴
کلانشهری چون تهران قطعا ما را از درک فضاهایی چون؛ حس لنگرگاه و فضای فانوس دریایی و ایستگاه درشکه و خیلی شاخص های ساحلی و بندرگاهی محروم کرده ، اما انگار مدیریت شهری سابق، در دوران مدیریت جهادی قالیباف بخشی از این فضاها را در گوشه و کنار بوستانی ایجاد کرده است تا ما شهروندان تهرانی، به قولی آرزو به دل نمانیم.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، بوستان بنادر یکی از پروژه های قطب فرهنگی گردشگری تهران محسوب می شود که که از 8 بوستان مفهومی منطقه گردشگری اراضی عباس آباد با وسعت 53241 متر مربع با موضوعیت سفرنامه دریایی می باشد. مجموعه گلستان بنادر با قرار گرفتن در کنار سه مسیر اصلی دسترسی در مقیاس شهر تهران، در قامت یکی از حوزه های واجد اهمیت غرب اراضی ایفای نقش می نماید. ارتباط مستقیم بصری از بزرگراه همت و مدرس ، طراحی گلستان بنادر را با جایگاهی ویژه در ارتباط با کل شهر تهران مواجه نموده است . بدین مبنا، توجه به زوایا و مقیاس دید از بزرگراه ها در کنار تامین عرصه ای تفرجی، واجد معنا و حس مکان، موجب شده است تا گلستان بنادر متشکل از مجموعه ای از فضاهای تعریف شده متنوع طراحی شود.

ورودی اصلی مجموعه از بلوار آفریقا به واسطه یک محور پیاده در امتداد میدان فانوس دریایی تعریف شده است. کشتی عظیم به مقیاس واقعی در قالب رستوران لوکس در مجاورت فضای سبز بزرگراه های مدرس و همت نماد اصلی این مجموعه را سامان داده است. به تبع فضا سازی اطراف کشتی، عرصه های مختلف جهت ایجاد رستوران و دکه های فروش مواد خوراکی و در نتیجه فضاهای طراحی شده برای نشستن، شکل گرفته است. این در حالی است که مجاورت با ساختمان بنادر و کشتی رانی موجب معنا بخشیدن به مجموعه شده و شکل گیری فضاهای نمایشگاهی مرتبط با صنعت دریانوردی را نتیجه داده است.  موارد فوق با عبور مسیر دوچرخه، پیاده و کالسکه از میان این پارک، که پاتوق های موجود را معنایی دو چندان بخشیده و تقویت می نماید، تکمیل می گردد.

 جذابیت های دیدنی بوستان

 راپل: به عنوان وسیله ای تفریحی جهت برخورداری از یک هیجان بی نظیر در بوستان ایجاد تنوع سرعت در حرکت را با خود به همراه می آورد. استفاده از این وسیله لهنوعی امکان تجربه پرسپکتیوی از بوستان را برای استفاده کنندگان فراهم می نماید.

-فانوس دریایی:  با توجه به موضوعیت پارک بنادر و دریانوردی در ورودی مجموعه استقرار یافته است و در قالب یک شاخص به جهت تاکیدی که در خط آسمان مجموعه به لحاظ ارتفاعی ایجاد می نماید در مقیاس منطقه ایفای نقش می نماید. در طراحی این سازه علاوه بر توجه به نقش فانوس به فراهم نمودن دید مطلوب از فراز ان و همچنین دیدهای پی در پی حادث از باز شوها در طول مسیر پلکان توجه خاصی گردیده است.

-رواق ورودی  واقع در ورودی غربی بوستان بنادر قرار دارد. تصویری از فانوس دقیقا در داخل چهارچوب این رواق قرار گرفته است. سقف رواق حاضر به شیوه ای است که چشمان بازدیدکنندگان را به نقطه انتهایی رواق متمرکز می کند. سقف این رواق که به گیاهان رونده  پوشش یافته است، تصویر سازی از رواق های ورودی ساخته شده، در باغ های ایرانی می باشد.
-مکانیابی رستوران چتر سلامت برسطح تپه مجاور بوستان با هدف ارایه نیم چاشت های سلامت نظیر نان و پنیر، عدسی، لبو و ... که نیازی به تجهیزات خاص جهت ارائه خدمات ندارد صورت گرفته است. علاوه بر تامین مکانی جهت توقف کوتاه مدت استفاده کنندگان، با توجه به موقعیت خاصی که مجموعه به لحاظ اختلاف ارتفاع با دیگر نقاط بوستان دارد انتظار می رود که در نقش یک محل جهت ارائه دید متفاوت به بوستان و محیط اطراف مورد استفاده قرار گیرد.

-در فصل مشترک بوستان بنادر و گذر عمومی مجاور آن جهت تعریف این فضای بینابینی تحت مجموعه رستوران های راه چوبی  به ارائه خدمات می پردازد. تا چه به لحاظ فرمی و چه فعالیتی بتواند به نحو احسن معرف این فضای واسط باشد.

-در این مجموعه بنایی به نام،  بنای کبوتر خانه نیز به چشم می خورد، که با هدف برقراری رابطه تعاملی میان استفاده کنندگان و حیات طبیعی، با توجه به پیشینه تاریخی استفاده از این بنا در ایران؛ ساخته شده است. چادرهای نمایشگاهی، آلاچیق ها و مجسمه لاک پشت دریایی از دیگر شاخص های این بوستان است که دارای عملکرد خاصی نظیر سایه اندازی و اسکان موقت افراد بوده و چه فاقد عملکرد، صرفا به صورت یک هنر عمومی در فضا جانمایی شده است.

-گلستان بنادر و دریانوردی از لحاظ ابعاد کارکردی چند پروژه خرد را شامل می شود که هر کدام ویژگی های فنی خاص خود را دارند، این پروژه ها شامل هتل پنج ستاره دیدار، رستوران کشتی و زیرگذر اتصال طبقه زیرین پل طبیعت به پارک بنادر است که تبعا رستوران کشتی جای دیدنی تری محسوب می شود .

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
برکت در بابل برکت ندارد!
شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
کرونا مهمان همه جا
جمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
سینما، هنری که در فریدونکنار جایگاهی ندارد!
دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۲