تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۲
کد مطلب : ۱۹۱۳۸۹
بی شک رسیدن به اقتصادی مقاوم در مازندران، در گرو تحقق عملی و حقیقی اقتصاد مقاومتی و رونق تولید از سوی مردم، مسئولان و فعالان اقتصادی است.
۰
plusresetminus
خودکفایی اقتصادی مازندران در گرو تحقق رونق تولید
به گزارش بلاغ، بی‌شک رسیدن به اقتصادی مقاوم در مازندران، در گرو تحقق عملی و حقیقی اقتصاد مقاومتی از سوی مردم، مسئولان و فعالان اقتصادی است.

اقتصاد مقاومتی آسان ترین، مطمئن ترین و بهترین راه ممکن برای رسیدن به خودکفایی بومی در استان است. امری که با اولویت قرار دادن ظرفیت‌ها و توان‌های بومی، مبتنی بر سرمایه گذاران، نیروی انسانی، مواد اولیه، صنعت، نیروی فکری و طراحان و سایر عوامل اصلی فعالیت‌های اقتصادی و تولید محور ممکن خواهد شد.

بی هیچ تردیدی می‌توان استان مازندران را یکی از خاص‌ترین و کلیدی ترین استان های کشور برشمرد که با توجه به ظرفیت های فوق العاده و بالقوه خود، می تواند سردمدار استان های کشور در تحقق شعارسال "رونق تولید" باشد.

استانی که با دارا بودن ظرفیت های فراوان در بخش های گوناگون نظیر: کشاورزی، باغداری، جنگل، معادن، دریا، دامپروری، پرورش طیور، بنادر، همسایگی با کشور های cis، بهره مندی از راه های هوایی، زمینی، ریلی و دریایی مناسب، آب، خاک و هوای مناسب، داشتن محصولات متنوع همچون: برنج، مرکبات، سبزیجات و ... در کنار تنوع صنایع دستی گوناگونی همچون: فرش دستبافت، گلیم بافی، جاجیم، حصیر بافی، نمد مالی، قالیبافی و... و به اضافه جاذبه‌های توریستی و گردشگری خدادادی، شرایط بسیار مناسبی را برای تحقق عملی اقتصاد مقاومتی و رسیدن به خودکفایی اقتصادی نسبت به سایر استان های کشور را داراست؛ که با همت و توجه مضاعف و مجدانه مسئولان دستگاه‌های ذیربط، میسر خواهد شد.

باید اذعان کنیم اصلاح الگوی مصرف نیز از دیگر شاخصه های مهم تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است که با نقش آفرینی کلیدی مردم و اصناف، حاصل خواهد شد.

از گذشته‌های دور تاکنون مردمان این دیار بدلیل گستردگی جمعیت روستایی، عمده مایحتاج خود را در زمین های حاصلخیز استان تامین می‌کردند و تعدد قابل توجه روز بازارها و بازارهای هفتگی در این خطه از کشور، که با هدف توزیع و فروش محصولات بومی و روستایی ایجاد شده است؛ گواه بر توان بالای این استان در تامین بسیاری از اقلام مورد نیاز مردم در روستاها و زمین های کشاورزی است.

این واضح است که برای انتخاب یک کالای مورد نیاز، ویترین مغازه های بازار، گزینه‌های ممکن مشتریان است، گزینه هایی که با توجه و اولویت کسبه بازار به تولیدات بومی و داخلی، می تواند با شانس انتخاب چند برابری کالاهای ایرانی مواجه شود.

لذا نقش بازار بعنوان مهمترین مکان تامین نیازهای مردم، و همچنین عرضه کالاهای متنوع جهت انتخاب مشتریان، با توجه به اولویت قراردادن عرضه و فروش کالاهای داخلی، نقش بسیار تعیین کننده‌ای در اقتصاد مقاومتی با اثربخشی مستقیم در دو امر کلیدی قابل بررسی و تامل است: نکته نخست، حمایت از تولیدکنندگان داخلی و نکته بعدی، کثرت وجود اقلام داخلی در بازار که دسترسی بیشتر مشتریان را نسبت به کالاهای خارجی افزایش خواهد داد.

 

در پایان، امیدواریم در سال جاری که به فرموده مقام معظم رهبری به سال رونق تولید نامگذاری شده است، استان مازندران، پیشقراول استان های کشور در تحقق شعار سال باشد، نکته ای که با توجه به ظرفیت های فراوان استان، ولایتمداری مردم فهیم و مسئولان و مدیران دستگاه های مازندران دور از دسترس نیست.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
میرحسین موسوی یک «‌فراماسون» است!
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۲
"حسین همدانی کیست؟"
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷
ارتش چین را بهتر بشناسیم
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
خودسازی در گرو کنترل هواهای نفس
پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۵