تاریخ انتشارچهارشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۲
کد مطلب : ۱۱۹۶۷۵
خطر اصلی که کاربران را هنگام استفاده از ادوبی فلش تهدید می کند، آسیب پذیری های آن هستند اما این آسیب پذیری ها به سادگی و با به روزرسانی هایی که ارائه می شوند، قابل برطرف شدن هستند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، تصمیم اخیر موزیلا برای مسدود کردن افزونه ادوبی فلش توجهات بسیاری را در اینترنت به سوی خود جلب کرد. دلیل اصلی چنین اقدامی یک سری از آسیب پذیری ها که می توانند مورد سوء استفاده هکرها قرار بگیرند، عنوان شده است. بر همین اساس، کاربران مرورگر فایرفاکس تنها با صفحاتی حاوی این هشدار که به واسطه محافظت از شما افزونه فلش پلیر مسدود شده است، مواجه می شوند. اما نسخه های قدیمی افزونه فلش پلیر به طور بالقوه ناامن و بی ثبات هستند.

آیا ادوبی فلش به واقع خطرناک است؟

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، "آلکس استاموس"، رئیس بخش امنیت فیسبوک، نیز طی موضع گیری مشابه خواستار کنار گذاشتن ادوبی فلش پلیر شده است. حال این پرسش مطرح می شود که ادوبی فلش واقعا به طور بالقوه نرم افزاری خطرناک محسوب می شود و این که با کنار گذاشتن آن چه اتفاقی روی خواهد داد؟

ادوبی فلش نرم افزاری رایج برای مشاهده ویدئوها، انیمیشن ها و فایل های GIF در مرورگرهای وب است. برای آن که این نرم افزار به طور کامل کنار گذاشته شود باید نرم افزاری جدید جایگزینش شود که عملکردهای فعلی آن را ارائه می کند. امروزه، ادوبی فلش محبوب‌ترین افزونه در اینترنت است و کسی نمی داند چه میزان زمان لازم است تا تمامی کاربران آن را کنار بگذارند. افزون بر این، اگر صادقانه به این موضوع نگاه کنیم انجام چنین کاری به واسطه مقیاس بزرگ یکپارچگی های ادوبی فلش غیر محتمل و غیر واقعی به نظر می رسد. در شرایطی که ادوبی فلش توسط موزیلا مسدود شد اما همچنان از پشتیبانی مرورگرهای برتر مانند کروم، سافاری و اپرا برخوردار است.

خطر اصلی که کاربران را هنگام استفاده از ادوبی فلش تهدید می کند، آسیب پذیری های آن هستند اما این آسیب پذیری ها به سادگی و با به روزرسانی هایی که ارائه می شوند، قابل برطرف شدن هستند. در همین راستا، هنگامی که نرم افزار را به روزرسانی می کنید موزیلا فلش را از حالت مسدود خارج خواهد کرد. افزونه ها و نرم افزارهای دیگر باید به طور مرتب به روز رسانی شوند تا حفره ها و آسیب پذیری های بالقوه آنها که معمولا به طور غیر منتظره شناسایی می شوند، برطرف شوند.

در ادامه نگاهی به برخی نرم افزارهای محبوب دیگر داریم که مشکلاتی مشابه با ادوبی فلش داشته اند.

گوگل کروم

در سال 2014، کارشناسان امنیتی شرکت دانمارکی سکونیا گزارش کردند که حفره های امنیتی در گوگل کروم از 64 مورد در آگوست 2014 به 162 مورد در اکتبر همان سال رسیده است. به طور معمول در اکثر موارد گوگل این آسیب پذیری ها را با ارائه به روز رسانی های مختلف رفع کرد.

مک‌کیپر

مک‌کیپر نرم افزار امنیتی و پاکسازی محبوب برای مک OS X به عنوان منبع تهدید بالقوه برای کاربران خود شناخته شد. این مساله هنگامی که تمامی کاربران نسخه جدید برنامه با اصلاحات صورت گرفته را دریافت کردند، برطرف شد. مک‌کیپر واکنش سریعی به تهدید نشان داد و تمامی کاربران فعال خود را به روزرسانی کرد.

موزیلا فایرفاکس

اگرچه موزیلا افزونه ادوبی فلش را مسدود کرده است، اما خود این شرکت نیز با آسیب پذیری های مختلف در مرورگر فایرفاکس دست به گریبان بوده است. آشنایی با تمامی این آسیب پذیری ها در صفحه ای که به طور ویژه برای این هدف در وب سایت موزیلا ایجاد شده، امکان پذیر است.

به طور خلاصه، چگونگی استفاده از نرم افزارها به خود کاربران بستگی دارد. با این وجود، پرسش درباره سرنوشت ادوبی فلش همچنان مطرح است. شرکت های بزرگی همچون اپل و گوگل پیش‌تر ادوبی فلش را در نسخه های نرم افزار تلفن همراه خود مسدود کرده و با گزینه هایی امن‌تر جایگزین کرده اند. پس آیا می توان مرگ ادوبی فلش را نزدیک دانست یا مقیاس بزرگ حضور آن در اینترنت مانع این کار خواهد شد؟/آ

منبع : عصر ایران
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما