تاریخ انتشارسه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹
کد مطلب : ۳۸۶۹۸۵
کارشناس مسائل استراتژیک گفت: اولین مرحله جنگی شدن این است که بدانیم دشمن، دشمن است و دچار آفت تحلیلی انحرافی دشمن خوب و دشمن بد یا اوبامای خوب و ترامپ بد، اروپای خوب و آمریکای بد و این دست دوگانه‌های متوهمانه نشویم.
۰
plusresetminus
فهم درست از دشمن، مقدمه آرایش جنگی است/ لزوم تشکیل قرارگاه جنگ روانی در کشور
به گزارش بلاغ، میثم معافی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در پاسخ به این سوال که آیا اکنون آرایش جنگی گرفته‌ایم یا خیر، اظهار کرد: در درجه نخست باید به خودمان مراجعه کنیم که خودمان آرایش جنگی داریم یا خیر به شکلی که اساسا در وجود خود بعد از فرمان فرمانده نظام حس کردیم که باید تغییری در برنامه‌های عادی خود داشته باشیم یا خیر.

وی رسیدن به این مرحله را لازمه ایجاد آرایش جنگی و جهادی به لحاظ اجتماعی دانست و افزود: درسالگرد برجام، همان برجامی که همه فکر می‌کردند یک معامله و یک بیزینس بسیار خوب برای اقتصاد ایران به منظور ورود به باشگاه تاجران جهان است، رهبری فرمود که همه باید آرایش جنگی بگیرند که پیام این جمله عادی نیست بلکه پیام مهم و راهبردی برای آینده امنیت ملی و اقتصاد ملی دارد که در مخاطره بوده و باید آرایش سیاسی‌ و اقتصادی، جنگی شود.

این کارشناس مسائل راهبردی خاطرنشان کرد: رهبری دریک سخنرانی 46دقیقه‌ای 41 بار از واژه دشمن استفاده کرد و این بدین معنا است که در نخستین گام برای ایجاد آرایش جنگی باید نگاه خود و جهان‌بینی سیاسی و تحلیلی خود را تغییر داده و تجدید نظر کنیم که ما با دشمن طرف هستیم نه رقیب تجاری.

وی اولین مرحله آرایش جنگی گرفتن را فهم درست از دشمن خواند و گفت: اولین مرحله جنگی شدن این است که بدانیم دشمن، دشمن است و دچار آفت تحلیلی انحرافی دشمن خوب و دشمن بد یا اوبامای خوب و ترامپ بد، اروپای خوب و آمریکای بد و این دست دوگانه‌های متوهمانه نشویم.

این سیاست‌پژوه یادآور شد: عزیزی درکتاب خاطرات خود نوشت که من هیچ گاه از واژه دشمن استفاده نمی‌کنم درحالی که این جمله یک هدیه خوب برای دشمنی که طرف مقابلش نمی‌داند آنکه روبروی اوست دشمن است نه تاجر به شمار می‌آید.

* آرایش جنگی در اقتصاد همان اقتصاد مقاومتی است

معافی در ادامه به تبیین پیش‌نیازهای آرایش جنگی پرداخت و تصریح کرد: سهم سه گانه دولت البته به معنای عام، دشمن و مردم در یک کارگروه ملی متشکل از متخصصان عالی‌رتبه باید درحوزه مشکلات و چالش‌های اقتصادی شکل گیرد و به عنوان وحدت رویه تحلیلی و تخصصی ملی مشخص شود.

وی افزود: این تقسیم سه گانه به معنای این نیست که ما مشکلات را به گردن این سه بی‌اندازیم بلکه سهمیه عبور از مشکلات است که باید مشخص شود.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: نباید سهم دشمن را بیش از آنچه که هست تصور کنیم، نباید سهم و ظرفیت ملت را نادیده گرفته و نباید مسئولان با انداختن مشکلات به گردن گزینه اول و دوم ازمسئولیت حل مشکلات شانه خالی کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: براساس تحلیل اطلاعات و اذعان همه تحلیل‌گران و اقتصاددانان برجسته داخلی مطلع باید گفت سهم دشمن در بوجود آمدن چالش‌های اقتصادی هرآنچه که باشد به اندازه‌ای نیست که نتوان از آن عبور کرد.

وی گفت: باید از مانع عبور کرد نه اینکه با مذاکرات فرسایشی پشت مانع درجا بزنیم بلکه باید با تعریف اقتصاد مبارزاتی که همان اقتصاد مقاومتی است به جای اقتصاد مذاکراتی از مانع پرش داشت که اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد ملی رونق تولید، توجه و اعتماد به جوانان غیور، متخصص و توانمند و درواقع همان اقتصاد منهای نفت است.

* مفسد اقتصادی در حکم ستون پنجم دشمن در جنگ اقتصادی است

معافی با تأکید بر اینکه حدود 80 درصد از اقتصاد امروز دنیا اقتصاد دانش بنیان است، اظهار کرد: باید ایران اسلامی با استعداد بی‌نظیر جوانان و پیشرفت‌های ثابت شده از اقتصاد منبع‌محور که اقتصاد سنتی قاجاری است کاملاً فاصله بگیرد و یکی از نقاط ضعف استراتژیک نظام در حوزه مدیریت اقتصادی که دشمن امروز درحال سوء استفاده از آن بوده همین آفتی به نام نفت است.

وی افزود: پرونده هسته‌ای باید سریعاً از وزارت امور خارجه به شورای عالی امنیت ملی منتقل شود چراکه اساساً باتوجه به فرمان رهبری از این به بعد خسارت بزرگی علیه منافع ملی ما است که فکر کنیم موضوع هسته‌ای سیاسی و دیپلماتیک است بلکه تبدیل یه منازعه جدی آن هم نزاع با شیطان بزرگ و شیطانک‌های پیرامون آن شده است.

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: مواضع مسئولان نظام باید تابع وحدت رویه‌ای باشد که از یک اتاق فکر مشترک که همان شورای عالی امنیت ملی است شکل بگیرد، تفرق و تکثر در تحلیل‌ها آفت بزرگی برای هر عملیات و هر جنگی است مانند اینکه چند فرمانده چند دستور متفاوت به یک لشکر بدهند که طبیعی است هیچکدام عملیاتی نخواهد شد.

وی خواستار ورود نیروهای امنیتی نظام درحوزه اقتصاد به یک رویکرد امنیتی شد و ادامه داد: قوه قضائیه باید اقدامات خود در مبازره با مفسد را تشدید کند، مفسد اقتصادی در حکم ستون پنجم دشمن در جنگ اقتصادی در لباس خودی و در لشکرخودی است و فکر می‌کنیم که خودی است ولی اصلاً خودی نبوده بلکه نفوذی است.

* سرداران فضای مجازی پای کار نظام بایستند

معافی خواستار افزایش سهم مردم در امور شد و تصریح کرد: مردم باید سهم خود را با وحدت ظرفیت ملی مثل آنچه که در واقعه اخیر سیل ایجاد شد بسیار جانانه و دشمن‌شکن بود مخصوصاً با توجه به اقشار آسیب‌پذیر یعنی تهیدستان و محرومان مظلوم بیشتر کرده و با کمک به نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد و دیگر نهادها به داد محرومان برسند.

وی افزود: بخش بسیار مهم که توجه به آن سهم همه است این که نرم‌افزار جنگی در جنگ اقتصادی شبکه‌های اجتماعی و رسانه است، سخت‌افزاری به نام تحریم بدون نرم‌افزاری به نام رسانه نمی‌تواند اثرجنگی داشته باشد، بنابراین همه باید بدانند که رسانه در جنگ اقتصادی جنگ‌افزار است نه نرم‌افزار.

این استاد حوزه و دانشگاه لایک‌وار (جنگ لایک‌ها) را یک مسئله جدی در جنگ روانی برای مدیریت روانی ملت‌ها برشمرد و بیان کرد: این نبرد توسط دشمنان بشریت شکل می‌گیرد که متأسفانه این جنگ‌افزار مانند یک ذغال گداخته در دست 50 میلیون ایرانی قرار دارد و باید هوش استراتژیک داشت و از این بلیه مجازی غافل نشد.

وی گفت: جنگ اقتصادی یک جنگ غیرنظامی است و میدان جنگ غیرنظامی، نظامی نیست بنابراین باید سرداران فضای مجازی پای کار نظام بایستند و به تعبیری سلیمانی‌های رسانه قد علم کنند تا کاری شود کارستان.

معافی خواستار تشکیل قرارگاه جنگ روانی در سطح کشور شد و تأکید کرد: ایران صرفا نه فقط یک کشور بلکه یک نهضت بوده و اینکه هزینه سازش بسیار بیشتر از هزینه مقاومت است همچنین چون در سازش فقط ما هزینه می‌دهیم ولی درمقاومت، دشمن هم هزینه می‌دهد و هزینه دشمن بسیار بیشتر از ما خواهد بود بنابراین با مقاومت می‌توان تحریم‌ها را برداشت و نه با سازش.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما