تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
کد مطلب : ۳۱۹۷۵۳
مدیرکل حج و زیارت مازندران گفت: طی کل سال، 43 هزار نفر از مازندران به عتبات، عزیمت می‌کنند که در این ایام و طی 20 روز، همین میزان از استان مشرف می‌شوند.
۰
plusresetminus
تا آخرین دقایق، ویزا برای زائران اربعین صادر می‌شود/ تشرف بیش از 40 هزار مازندرانی طی 20 روز به عتبات عالیات
به گزارش بلاغ، مشکلات صدور ویزای زائران مازندران طی هفته اخیر، بهانه‌ای بود تا حبیب‌الله ساداتی مهمان این هفته دفتر بلاغ باشد.

وی در ابتدای این گفت‌وگو در خصوص وظایف سازمان حج و زیارت در استان‌ها گفت: از وظایف مهم حج و زیارت در شهرستان‌ها و استان‌ها، هماهنگی و برنامه‌ریزی برای تشرف زائران در ابعاد گوناگون حج تمتع، عمره مفرده و عتبات عالیات سوریه و عراق است.

مدیرکل حج و زیارت مازندران با بیان اینکه در خصوص امور مرتبط با حج تمتع، مفرده و عادی، به‌صورت تخصصی کار در حج و زیارت انجام می‌شود، اظهار کرد: در بحث اربعین، چند سالی‌است که خود وزارت کشور، متولی اصلی این کار است و به‌فرموده مقام معظم رهبری برای برگزاری باشکوه این مراسم، کشور و نظام ورود جدی به این عرصه کرده‌اند.

ساداتی با بیان اینکه برای انجام این مهم، 6 کمیته در وزارت کشور در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: هر ساله نزدیک به دو میلیون و 500 هزار نفر از کشور به این سفر معنوی مشرف می‌شوند که حج و زیارت کشور، بحث پذیرش و اعزام آنان را بر عهده دارد، که از سال 1394 تاکنون، در خصوص ثبت‌نام و صدور ویزا، برنامه‌های متفاوت و مطلوبی اجرایی شده است.

https://www.bloghnews.com/images/docs/files/000319/nf00319753-1.jpg

وی ضمن اشاره به راه‌اندازی سامانه سماح (سامانه سازمان‌دهی مشتاقان اربعین حسینی) جهت ثبت‌نام الکترونیکی زائران، بیان کرد: متقاضیان پس از ثبت‌نام در این سامانه، یکی از دفاتر مجاز زیارتی را انتخاب و آن دفتر به‌عنوان کارگزار، امورات آنان را پیگیری می‌کند.

مدیرکل حج و زیارت مازندران اضافه کرد: حدود سه سال است که کنسول‌گری موقت عراق در کشور فعال شده است، تا پاسخگوی حجم بالای در خواست‌های متقاضیان در این ایام باشد.

ساداتی متذکر شد: 12 کنسول‌گری موقت عراق در سطح کشور ایجاد شده است که استان مازندران از جمله مراکز در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد زائران اربعین استان مازندران از 24 هزار نفر در سال 94 با 83 درصد رشد در سال 95 به 43 هزار نفر رسید که این میزان در 12 روز مانده به اربعین طی سال‌جاری، به 38 هزار نفر خواهد رسید، که امیدواریم تا پایان این ایام از میزان سال گذشته، فراتر رود.

مدیرکل حج و زیارت مازندران با بیان اینکه ثبت‌نام کنندگان در سامانه سماح، از مزایای بیمه و خدمات درمان بهره‌مند می‌شوند، افزود: در سال گذشته، متقاضیان به‌صورت لیستی هم ویزا می‌شدند اما طی سال‌جاری، ویزا به‌صورت انفرادی صادر می‌شود.

ساداتی با بیان اینکه تاکنون، 23 هزار ویزا برای متقاضیان مازندران و 9 هزار ویزا برای متقاضیان استان گلستان صادر شده است، گفت: یک وقفه چند روزه جهت تبدیل ریال به ارز، به‌وجود آمد که با همت و تلاش همکاران، این موضوع مرتفع و جبران شده است.

https://www.bloghnews.com/images/docs/files/000319/nf00319753-2.jpg

وی در خصوص افزایش هزینه سفر اربعین طی سال‌جاری نسبت به سال گذشته، پاسخ داد: در این خصوص، 4 متغیر اثرگذار است. ارز (تابع قوانین و مقررات کشور)، بیمه (تابع بیمه مرکزی)، درمان (تابع هلال احمر) و حق کارگزاری از عوامل اثرگذار هزینه نهایی محسوب می‌شوند که در سال‌جاری، هزینه هر ویزا طبق توافق با کشور عراق، 170 هزار تومان اعلام شده است.

مدیرکل حج و زیارت مازندران ادامه داد: هزینه‌های حمل‌ونقل زمینی و هوایی نیز در هزینه تمام شده دخیل هستند که مسئولان مرتبط به این ارگان‌ها، باید توضیحات لازم را در خصوص ثبات یا افزایش قیمت آن، ارائه دهند.

ساداتی تأکید کرد: در حالی‌که در حالت عادی، طی کل سال، 43 هزار نفر از مازندران به عتبات، عزیمت می‌کنند، در این ایام و طی 20 روز، این میزان از استان مشرف می‌شوند که نشان از حجم بالای کار در این ایام دارد.

وی با بیان اینکه زائران مقررات کشور عراق را رعایت کنند تا دچار مشکلات عدیده پس از آن نشوند، یادآور شد: زایران، کارت شناسایی و کارت کاروان‌های خود را همراه خود داشته باشند و از بردن اشیاء قیمتی و مقادیر زیاد وجوه نقدی خودداری کنند. در ضمن، پوشاک گرم به‌همرا داشته باشند.

مدیرکل حج و زیارت مازندران در بخش پایانی، خطاب به مدیران دفاتر غیرمجاز که در این ایام اقدام به آزادبری می‌کنند، اذعان کرد: سازمان‌های میراث و گردشگری و حج و زیارت دو متولی صدور مجوز برای دفاتر زیارتی هستند که بدون هیچ محدودیت و مانعی، اقدام به صدور مجوز برای دفاتر متقاضی می‌کنند، لذا باید قانون‌مدار باشیم و نسبت به اخذ مجوز اقدام کنیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
شکستن ایران متحد هدف اصلی دشمن
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
بسیج چیست و بسیجی کیست؟
يکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۸