تاریخ انتشارسه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
کد مطلب : ۴۱۶۳۶۶
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر ضرورت تحقق الزامات در خانه ماندن مردم گفت: اگر سطح مداخلات افزایش نیابد اپیدمی تا پایان خردادماه به طول می‌انجامد.
۰
plusresetminus
انتقاد فرمانده مدیریت کرونا در پایتخت از جدی نگرفتن کرونا از سوی مردم و برخی مسئولان
به گزارش بلاغ، علیرضا زالی با بیان اینکه باید بیش از گذشته بحث کرونا و کووید ۱۹ در تهران جدی گرفته شود، اظهارداشت: در روزهای آغازین این بیماری برخی حرف‌ها و اظهار نظرها متاسفانه باعث شد که مردم با سطح غیر متعارفی از تساهل با بیماری برخورد کنند و فکر کنند که کووید ۱۹ یک بیماری ساده مثل آنفلوآنزای فصلی است، متاسفانه این طور نیست و آماری که در کشور ایتالیا و کره جنوبی به دست آمده نشان می‌دهد که مرگ و میر این بیماری با آنچه در چین اعلام شد متفاوت است.

برخی از مسئولان جدیت
و حساسیت موضوع را در نظر نمی‌گیرند

زالی افزود: به نظر می‌رسد برخی از مسئولان اجرایی و اداری ما در کشور و در برخی از موارد مردم، جدیت و حساسیت موضوع را در نظر نگرفته‌اند و برخی از اظهارنظرها حاکی از آن است که شاید ما نتوانستیم مفاهیم مهم و حساسیت‌زای این بیماری را به سمع و نظر همه اعم از مردم و مسئولان برسانیم.
وی با‌اشاره به وضعیت ترددها در شهر تهران، گفت: آیا واقعا ریتم زندگی ما در تهران با شرایط یک اپیدمی همخوانی دارد؟ مطلقا نه. این نشان می‌دهد که هنوز نه مردم و نه مسئولان اهمیت موضوع را درک نکرده‌اند. اپیدمی تعارف ندارد، فقیر و غنی نمی‌شناسد و شوخی ندارد. ما نباید مردم را دچار تناقض کنیم باید حتما افزایش اعتماد عمومی صورت بگیرد. برای مثال ما به مردم می‌گوییم در خانه بمانید که راهبرد درستی هم است، اما مردم گلایه می‌کنند و می‌گویند برای ماندن در خانه یک الزاماتی وجود دارد و این الزامات در جامعه محقق نشده و چون این الزامات محقق نشده ممکن است مردم به پیام‌های هشدارآمیز ما توجه کمتری کنند. فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با‌اشاره به نتایج افکارسنجی گفت: مردم به ما گلایه می‌کنند و می‌گویند که شما از ما می‌خواهید در منزل بمانیم اما وقتی که اداره تعطیل نیست چگونه در خانه بمانیم؟ این حرف درستی است و اگر ریتم ادارات مانند ماه‌های گذشته ادامه یابد، الزامات لازم محقق نمی‌شود.

مصوبات مربوط به ادارات تهران
اجرایی نشد

زالی با بیان اینکه سه هفته پیش در تهران تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد که بخشی از آن اجرا نشد، افزود: در مورد ادارات پیشنهاد ما این بود که ۱۵ گروه از جمله زنان سرپرست خانواده، زنان باردار، افرادی که داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند معاف شوند، اما خیلی‌ها با ما تماس گرفتند و گفتند مسئولان ما در ادارات با مرخصی استعلاجی موافقت نمی‌کنند. خیلی از مسئولان ادارات مستقر در تهران به کارکنان خود گفتند ما به شما مرخصی نمی‌دهیم و باید کار کنید، در حالی که این افراد جز ۱۵ گروه معاف شده محسوب می‌شدند.
وی با تاکید بر لزوم شفافیت در این موارد و رفع تناقضات گفت: مداخلات جدی در تهران توسط برخی از مسئولان و برخی از مردم اعمال نشده است و این می‌تواند کار را سخت کند. البته هنوز هم دیر نشده و می‌توان با اقتباس از مدیریت موفق کشورهایی همچون هنگ کنگ، ژاپن و تایوان که خیلی سریع در هفته‌های اخیر توانستند این بیماری را کنترل کنند، این بیماری را مهار کرد. این کشورها از نظر جغرافیایی به چین بسیار نزدیک‌تر از ایران بودند، اما توانستند خیلی سالم از این آسیب بزرگ قرن عبور کنند.

نمی‌توان با حضور مردم در بازارها
بیماری را مهار کرد

رئیس‌دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه باید یک بار برای همیشه الزامات ماندن در خانه برای مردم محقق شود، افزود: نمی‌توان با حفظ ریتم طبیعی شهر و حضور مردم در بازارها بیماری را مهار کرد. البته مردم هم باید همراهی کنند اما تناقضات در مورد الزامات ماندن در خانه باید بر طرف شود.

از قرنطینه غول بی‌شاخ و دم
ساخته شده است

زالی گفت: در ذهن مردم از قرنطینه یک غول بی‌شاخ و دم ساخته شده است، درحالی که قرنطینه چهار فاز مختلف دارد و حالتی که هیچ فردی در شهر تردد نمی‌کند فاز چهارم قرنطینه است و قبل از آن باید از فازهای پیشین قرنطینه عبور کرد. فرم‌های مختلفی از قرنطینه سازی را در کشورهای اروپایی و شرق آسیا دیده‌ایم. در این رابطه پیام روشنی که به مردم منتقل می‌شود نباید باعث حساسیت زدایی از این موضوع شود، زیرا بسیاری از مردم رفتارهای خود را با پیام‌هایی که از ما دریافت می‌کنند تغییر می‌دهند.
وی با بیان اینکه بسیاری از مردم تصور می‌کنند این بیماری تنها افراد خاصی را قربانی می‌کند، تصریح کرد: واقعا این طور نیست و حتی اگر یک فرد سالخورده هم بر اثر این بیماری فوت کند تاسف انگیز است و چه کسی می‌خواهد پدر یا مادرش که ذخیره معنوی خانواده است بر اثر
کووید ۱۹ فوت کند. البته علاوه‌بر افراد مسن، مشاهده شده که برخی از قربانیان این بیماری افراد ورزشکار و نیروهای ارزنده کادر پزشکی بودند.
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: اگر می‌خواستیم که امروز ریتم متفاوتی از امور اداری، اجرایی و مدنی را شاهد باشیم باید الزامات آن را هم فراهم می‌کردیم.
وی با طرح این سؤال که آیا برای شاغلانی که با مردم بسیار زیاد سر وکار دارند وسایل حفاظتی فراهم شد؟، گفت: زمانی که نمی‌توانیم این تجهیزات را فراهم کنیم، استمرار این روش می‌تواند خطرآفرین باشد.

فوت کارمندان بانک؛
نتیجه بی‌توجهی به دستورالعمل‌ها

زالی با‌اشاره به فوت تعدادی از کارمندان بانک بر اثر این بیماری گفت: این کارمندان چون فاقد وسایل حفاظتی مورد نیاز بودند قربانی این بیماری شدند.
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران همچنین با‌اشاره به وضعیت پمپ بنزین‌های شهر توضیح داد: اکثر متصدیان پمپ بنزین علیرغم دستورالعمل‌ها به اندازه کافی ماسک و دستکش در اختیار ندارند. اجرای این دستورالعمل‌ها نیازمند زمینه‌هایی است که اگر محقق نشود دستورات در حد یک بخشنامه آرشیوی باقی می‌ماند.

قرار نیست در کشور قحطی بیاید
وی با‌اشاره به اقدام بخش قابل توجهی از مردم در روز شنبه برای خرید از سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها در شهر تهران، این اتفاق را برای جنبه‌های بهداشتی بسیار نامناسب و نادرست توصیف کرد و ادامه داد: بسیاری از اقدامات بهداشتی انجام شده، با این رفتار عملا نقش بر آب شد، بعضی از افراد برای خرید اقلام در صف‌های طولانی سوپر مارکت‌ها ایستادند، اما بارها تضمین داده شده که قرار نیست در کشور قحطی بیاید و ذخایر استراتژیک در کشور موجود است و مطمئنم همه اقدامات لازم برای پشتیبانی مواد غذایی و مایحتاج ضروری مردم به نحو مکفی انجام شده و تمهیدات در زمینه تامین مایحتاج مردم پیش‌بینی شده است.
زالی با بیان اینکه افرادی که فکر کردند با پر کردن سبد در روزهای آینده از خود حفاظت می‌کنند، در واقع با این اقدام خود را در معرض کویید ۱۹ قرار دادند، در این رابطه هشدار داد: هشت تا ۱۰ روز بعد متوجه پیک این بیماری بر اثر این اقدام مردم تهران خواهیم شد.

تعطیلات نوروز فرصتی بسیار مناسب
برای مهار کرونا

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با‌اشاره به تعطیلات نوروزی گفت: طبق تجربه سال‌های قبل ریتم زندگی مردم در تعطیلات نوروزی بسیار تغییر می‌کند، در حالی که اگر این بیماری اواسط مهر یا آبان ماه رخ می‌داد، شرایط برای ما بسیار سخت‌تر می‌شد. وی تعطیلات ملی و عمومی نوروز را فرصتی بسیار مناسب برای مهار این بیماری توصیف کرد و افزود: اما این در حالی است که ملاحظات لازم برای تعطیلات در نظر گرفته شود.

اگر سطح مداخلات افزایش نیابد
اپیدمی تا پایان خرداد به طول می‌انجامد

زالی با بیان اینکه ما با یک رخداد بسیار پیچیده بیولوژیک روبرو هستیم که تقابل با آن مانند یک جنگ تمام عیار فرسایشی است که ممکن است مدت آن هم طولانی‌تر از چیزی باشد که انتظار می‌رود، درباره زمان به پایان رسیدن بحران اپیدمی گفت: این زمان بستگی به سطح مداخلات دارد و اگر مداخلات در سطح کنونی باقی بماند باید زمان بیشتری و حتی تا اواخر خرداد این اپیدمی باقی بماند.

باوری‌اشتباه مبنی بر رها کردن بیماری
و ابتلای همه مردم

وی با‌اشاره به باوری‌اشتباه مبنی بر رها کردن بیماری و ابتلای همه مردم به آن، تصریح کرد: این سیاست که از آن به عنوان ایمنی گله‌ای تعبیر می‌شود مربوط به قرن چهاردهم است و در عصر حاضر پذیرفتنی نیست، این حرف بسیار خطرناکی است که توسط یکی از مقامات انگلستان هم گفته شده و موجب خشم تیم پزشکی این کشور شده است، ما باید مداخله کنیم زیرا ممکن است مردم در صورت ابتلا به فرم شدید بیماری دچار شوند.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران از مردم درخواست کرد که به سایت salamat.gov.ir مراجعه و فرم پایش را پر کنند تا بتوان با غربالگری در تهران توسط ۲۸۰۰ مراقب بهداشتی بیماری را مهار کنیم.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

یار امام و یاور رهبری
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۷
مازندران قربانی ویروسی به نام بی‌تدبیری
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۸
نقش سرمایه اجتماعی در مبارزه با کرونا
شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹