تاریخ انتشاريکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۴
کد مطلب : ۴۱۶۱۴۱
۰
plusresetminus
راه‌های رفـع بـلا و گرفتاری از نگـاه بزرگان دیـن
به گزارش بلاغ، این روزها مردم کشور ما و بسیاری از کشورهای جهان با بلای بزرگی به نام بیماری کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ بلای خانمانسوزی که در یک صد سال اخیر سابقه نداشته و موجی از نگرانی و اضطراب را در میان بشریت به‌وجود آورده است.
در این میان کروناهراسی از خود کرونا ویروس خطرناک‌تر و آسیب‌زاتر است و با ایجاد هراس و دلهره و تشویش روحی در انسان‌ها، آنها را مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری منحوس کرونا می‌کند.
در دین مبین اسلام راه‌های مختلفی برای رفع نگرانی‌های روحی و عاطفی توصیه شده که از جمله آنها دعا و تضرع و ذکرهای مختلف است تا با انجام آنها، ارتباط انسان با خدا تقویت شده و از لحاظ روحی بتوان بر نگرانی‌ها و استرس‌ها غلبه پیدا کرد که به این ترتیب عامل مهم دچار شدن به بیماری‌های جسمی از بین می‌رود. آنچه در پی می‌آید توصیه‌های برخی از بزرگان دین برای غلبه بر اضطراب‌های روحی عاطفی و عبور از بحران به وجود آمده در جامعه است که در ادامه به نقل از خبرگزاری‌های فارس و حوزه از نظر خوانندگان عزیز می‌گذرد.

دعای امام جواد(ع) برای مقابله با بلا و بیماری

  یکی از دعاهای مورد تأکید برای دفع بلاها حرز امام جواد(ع) است که نجات از بلا، هلاکت و بیماری یکی از خواص آن است و با خواندن یا همراه داشتن آن دفع می‌شود.
امام جواد(ع) می‌فرمایند: خود را به این دعا، حرز (محصور و ایمن) کن که اگر لشکرهای روم و تُرک را ملاقات کنی و همگی به همراه جمیع اهل زمین علیه تو قیام کنند، از ایشان به تو بدی نرسد و از همه آنها ایمن باشی.
دفع بلا، نجات از هلاکت و بیماری یکی از خواص این دعا است که با خواندن یا همراه داشتن آن
رفع می‌شود.
بسم الله الرحمن الرحیم
«یا نُورُ یا بُرْهانُ یا مُبینُ یا مُنیرُ یا رَبِّ اِکْفِنی الْشُّرُورَ وَ آفاتِ الدُّهُورِ وَ اَسْئَلُکَ النَّجاهًْ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّورِ»
ای نور و ‌ای دلیل روشن و ‌ای آشکارکننده،‌ ای نوربخش، پروردگارا کفایتم کن از شرور و آفات روزگار و از تو رهایی را خواهم در روزی که در صور دمیده شود.
* منبع: کلیات مفاتیح‌الجنان

راه‌هـای دفـع بـلا از نـگاه آیـت‌الله‌ بهجـت

 مرحوم آیت‌الله‌ بهجت در برخی سخنانشان به راه‌هایی برای دفع بلا ‌اشاره کرده‌اند که در این میان می‌توان به دعا، تضرع، صدقه و خواندن سوره مؤمنون ‌اشاره کرد. تضرع به معنای زاری کردن و پشیمانی و دعا به درگاه خدا یکی از راه‌های دفع بلا از منظر قرآن کریم است.
***
تضرع به هنگام بلا
خداوند، بلاها را بدون مصلحت و ملاک نمی‌فرستد و برای رفع آن، دعا لازم است. خداوند سبحان می‌فرماید: «فَلَوْلاَ إِذْ جَآءَهُم بَأْسُنَا تَضَرعُواْ؛ پس ‌‌ای‌کاش آن هنگام که سختی از سوی ما برای آنها می‌آمد، تضرع و زاری می‌‌کردند». (انعام: ۴۳) یعنی بأس و سختی و فشار، بأس ما و از طرف ماست و ما آن را برای شما فرو می‌فرستیم، برای اینکه به درگاه ما تضرع کنید و به ما روی آورید و از ما درخواست کنید و دعا کنید. چرا چنین نیستید؟! (در محضر بهجت، ج۱، ص ۳۶۶)

حکمت بلاها
خداوند، نوازل و بلاها را بدون حکمت و بدون ملاک و مصلحت نمی‌فرستد، بلکه برای دعا و تضرع ما می‌فرستد. بنابراین، برای رفع آنها دعا لازم و تضرع به درگاهش مطلوب است.(در محضر بهجت، ج۲، ص۳۷۹)

بلای فراگیر
گاهی بلاها تعمیم دارد یعنی ‌تر و خشک را با هم می‌سوزاند. خداوند سبحان می‌فرماید: «وَ اتَّقُوا فِتْنَهًًْ لا تُصیبَنَّ الَّذینَ ظَلَمُوا مِنْکُمْ خَاصَه؛ بپرهیزید از بلایی که تنها به ستمگرانی که در میان شما هستند، نمی‌رسد». (انفال: ۲۵)، (در محضر بهجت، ج۲، ص۲۴۶)
اثر خواندن سوره مؤمنون و زیاد صدقه دادن
آن شخص که بنده او را نمی‌شناسم گفته است: خواندن سوره «مؤمنون» و زیاد صدقه دادن، برای رفع و قطع این بلاها (اشاره به بمباران شهرها در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران) نافع است. (در محضر بهجت، ج۲، ص۴۶)

آیا نباید پیش از بلا و گرفتاری
به خدا ملتجی شویم؟!

«فَلَوْ لا إِذْ جاءَهُمْ بَأْسُنا تَضَرَّعُوا؛ پس ای ‌کاش زمانی که گرفتاری ما رسید، تضرع می‌کردند!». در شداید و سختی‌ها و گرفتاری‌ها همه می‌گویند: یاالله! معروف است که در مواقع طوفان، در کشتی از همه مرد و زن و بِر و فاجر ضجه بلند می‌شود. آری، در حال بلا و گرفتاری و شداید، حتی از غیر نمازگزارها، بلکه غیرمسلمان‌ها التجا ظاهر می‌شود. آیا با این همه بلاها که بر سر مسلمان‌ها می‌آید، نباید حال التجا برای ما پیش بیاید؟! و یا اینکه باز هم منتظر باشیم که حالت شدت و بلا از این هم بیشتر و بدتر شود؟! بله، ما باید در حال رخا، حالت ابتهال و تضرع و توسل داشته و ملتجی و شاکر باشیم، تا در حال شدت و گرفتاری به فریاد ما برسند.
وگرنه همان بلا و گرفتاری به سراغ ما می‌آید؛ زیرا کفار و دشمنان ما آرام و قرار ندارند، بلکه همین الان نقشه پنجاه سال بعد ما را می‌کشند. آیا نباید در حال رخا(خوشی و آسایش) ملتجی باشیم و یا اینکه مانند کافرها باشیم که فقط در حال شدت ملتجی می‌شوند و فقط در حال جنگ و شداید به کلیسا می‌روند؟! آیا نباید در فکر باشیم و با تضرع و زاری برای ظهور فرج مسلمان‌ها و مصلح حقیقی، حضرت حجت(عج) دعا کنیم؟! (در محضر بهجت، ج۲، ص۳۸)

توصیه آیت‌الله وحید خراسانی برای دفع بیماری و نگرانی‌های ناشی از آن

   تعدادی از هموطنان طی روز‌های اخیر با ارسال درخواست‌هایی از دفتر آیت‌الله وحید خراسانی از ایشان خواستند تا توصیه‌هایی جهت دفع بیماری و نگرانی‌های این روز‌های جامعه درپی شیوع بیماری کرونا بیان کند.
ایشان خطاب به هموطنان گفتند: ضمن رعایت دستورات پزشکی و بهداشتی، هر روز دست خود را روی قلبتان بگذارید و هفت مرتبه سوره حمد را قرائت کنید و نیز هر روز صبح و شب هفت مرتبه آیت‌الکرسی را تا «وَ هُوَ‌الْعَلِیُّ‌الْعَظِیمُ» قرائت کنید.


راه‌های دفع بلاء از زبان آیت‌الله جاودان

  آیت‌الله جاودان برای دفع بلاء از کشور و جامعه اسلامی توصیه‌هایی کرده است.
اولین توصیه آیت‌الله جاودان، فرستادن صلوات باتوجه و به تعداد زیاد به نیت سلامتی و فرج امام زمان(عج) و اهدای ثواب آن به حضرت زهرا(س) است.
دومین توصیه ذبح گوسفند است. توصیه بعدی این استاد اخلاق پرداخت صدقه به تعداد زیاد و در حد توان است.
چهارمین توصیه قرائت زیارت عاشورا با صد لعن و سلام با توجه و به تعداد زیاد است.

توصیه‌های حجت‌الاسلام حسین انصاریان برای رفع بلا

  حجت‌الاسلام شیخ حسین انصاریان مفسر قرآن کریم و سخنران مذهبی با انتشار اطلاعیه‌ای توصیه‌هایی را به مردم پیرامون جلوگیری از بلایا و ابتلا به بیماری‌ها یادآور شد.
متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
به همه مؤمنین و خصوصاً هموطنان عزیز توصیه می‌شود ضمن رعایت کلیه نکات و دستوراتی که متخصصین و اطبای محترم فرموده‌اند و رعایت بهداشت فردی که توجه به آن ضروری و لازم است و نیز پرهیز از ایجاد اضطراب بیجا و توکل به حضرت رب‌العالمین که همه چیز در ید قدرت اوست، جهت عنایت خاص حضرت رب‌العالمین به این نکات نیز توجه شود:
۱- از درگاه پروردگار طلب مغفرت نموده و ذکر استغفار زیاد گفته شود تا به استناد به آیه شریفه «اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْکُمْ مِدْراراً...» مشمول رحمت حق واقع شویم.
۲- از گفتن ذکر «یارب» خصوصاً در قنوت و رکوع و سجده نماز و به‌ویژه در سجده آخر (به تعداد ۱۰ مرتبه) با حال خضوع و خشوع غفلت نشود.
۳- توصیه‌ای را که عالم ربانی و عارف بالله و فقیه کم‌نظیر مرحوم آیت‌الله‌العظمی حاج سیداحمد خوانساری (رضوان‌الله‌ تعالی‌ علیه) نسبت به قرائت ۶ آیه بعد از نماز صبح فرمودند، انجام گردد. (مشروح به پیوست می‌آید)
۴- به وجود مقدس حضرات معصومین خصوصاً حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با زیارت عاشورا توسل شود.
۵- ذکر یونسیه روزی ۴۰ بار گفته شود: «لا إِلهَ إِلاّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظّالِمِینَ».
امیدوارم همگان مشمول عنایت ویژه حضرت ارحم الراحمین و نظر کیمیا اثر حضرات معصومین به‌ویژه حضرت بقیه‌الله الاعظم (عج) واقع گردیم.
فقیر حسین انصاریان
آیات توصیه‌شده آیت‌الله العظمی خوانساری که از امیرالمومنین(ع) روایت شده است که هرکس این ۶ آیه را هر روز صبح بخواند خداوند متعال او را از هر بدی کفایت فرماید، هرچند او خودش را به هلاکت انداخته باشد، به قرار زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
1- قُلْ لَنْ یُصِیبَنَا إِلَّا مَا کَتَبَ ‌الله لَنَا هُوَ مَوْلَانَا وَعَلَى‌‌اللهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ (توبه:٥١)
2 - وَإِنْ یَمْسَسْکَ ‌الله بِضُرٍّ فَلَا کَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ  وَإِنْ یُرِدْکَ بِخَیْرٍ فَلَا رَادَّ لِفَضْلِهِ  یُصِیبُ بِهِ مَنْ یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ (یونس:١٠٧)
3 - وَمَا مِنْ دَابَهًْ فِی الْأَرْضِ إِلَّا عَلَى ‌الله رِزْقُهَا وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا  کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُبِینٍ (هود:٦)
4 - وَکَأَیِّنْ مِنْ دَابَّهًْ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَا ‌الله یَرْزُقُهَا وَإِیَّاکُمْ وَهُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ (عنکبوت:٦٠)
5 - مَا یَفْتَحِ ‌الله لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمهًْ فَلَا مُمْسِکَ لَهَا وَمَا یُمْسِکْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ (فاطر:٢)
6 - قُلْ أَفَرَأَیْتُمْ مَا تَدْعُونَ مِنْ دُون ِ‌الله ِ إِنْ أَرَادَنِیَ ‌الله بِضُرٍّ هَلْ هُنَّ کَاشِفَاتُ ضُرِّهِ أَوْ أَرَادَنی بِرَحْمَهًْ هَلْ هُنَّ مُمْسِکَاتُ رَحْمَتِهِ قُلْ حَسْبِیَ اللَّهُ عَلَیْهِ یَتَوَکَّلُ الْمُتَوَکِّلُونَ (زمر:٣٨)
 در ادامه بگویید: حَسْبِیَ اَلله لا إِلهَ إِلاّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَ هُوَ رَبُّ اَلْعَرْشِ اَلْعَظِیمِ
از مرحوم آیت‌الله‌العظمی حاج سیداحمد خوانساری نقل شده است: در سال‌های دورتر، بیماری وبا به ایران و خوانسار آمده بود و در اثر آن در شهرستان خوانسار و در اکثر خانه‌ها، یک نفر یا بیشتر از دنیا رفتند؛ مگر خانه‌هایی که هر روز این آیات مبارکات را بعد از نماز صبح می‌خواندند که به آنها هیچ صدمه‌ای وارد نشد.

 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

" چمرانم" آرزوست...
پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۱
هندسه و نظم جهانی در پسا کرونا
چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۸
تقابل تفکر جهادی و هالیوودی در بحران‌ها
سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳