خدمت با طعم محرومیت‌زدایی در مازندران؛

سیل "محبت"

تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۹
کد مطلب : ۴۰۴۹۸۷
امروز مردم استان مازندران از سایه بلند درخت تناور انقلاب اسلامی و میوه شیرین محرومیت‌زدایی آن بهره‌مند شده‌اند و امید به آینده بین محرومان و نیازمندان زنده شده است.
۰
plusresetminus
سیل "محبت"
به گزارش بلاغ، فرقی نمی‌کند طلبه باشی یا پزشک، دانش‌آموز باشی یا دانشجو، تنها لازم است روحیه‌ای داشته باشی از جنس جهاد و عزمی داشته باشی از عیار بسیج که در میدان خدمت به محرومان، شکوفا شود. 

هیچ کاری بدون زحمت و مشکل به سرانجام نمی‌رسد، در طول مسیر با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو می‌شوی، در اینجا مرد میدان کسی است که در جاده‌های صعب‌العبور زندگی آستین همت را بالا زده و برای رسیدن به هدف تلاش کند؛ در اینجا است که مجاهدت معنا پیدا می‌کند.

اردوی جهادی تجربه‌ای عاشقانه و معنوی است، مگر نه این است که در سفرهای جهادی «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنینَ » معنا می‌شود و سخن پیامبرت را که فرمود: «اگر می‌خواهید خدا به شما کمک کند شما هم کمک مردم باشید» را در عمل معنا می‌بخشی، آری اردوی جهادی راهی به سوی عشق است.

*سپاه و بسیج در خط مقدم محرومیت‌زدایی
                                              
 
جوانان این مرز و بوم هر کدام در جبهه‌ای می‌جنگند، برخی خط‌‌شکنان آتش به اختیار مانند محسن حججی برای حفظ ارزش‌ها و دفاع از حریم و حرم، تمام تعلقات دنیایی را رها کرده و صدها کیلومتر آن طرف‌تر سلاح جنگ به دست می‌گیرند و عده‌ای نیز با الهام گرفتن از همان مکتب فکری در داخل مرزها برای رفع محرومیت و کمک به مردم ‌محروم در جبهه‌های جنگ اقتصادی و فرهنگی می‌جنگند.

گروه‌های جهادی روزهای فراغت و خوشی‌شان را برای محرومیت‌زدایی روستاییان می‌گذارند و با همه رنج‌هایشان شریک می‌شوند.

بهترین دستاورد اردوهای جهادی ساده زیستن، ایثار، گذشت، آشنایی با درد و رنج روستاییان است، در این مسیر حرفه تفاوتی ندارد و هر کسی از هر آنچه که دارد می‌گذارد تا به هدف و مقصود که یکی است، برسد.

سپاه یکی از دستگاه‌ها و نهادی است که علاوه‌ بر حفاظت و صیانت از مرزها کشور و دفاع از حریم آل‌الله در داخل کشور برای محرومیت‌زدایی نیز تلاش می‌کند و همیشه هم پا و قدم با جهادگران در میدان خدمت به مردم محروم حضور داشته است.

ثمرات و برکات توجه و خدمات رسانی به نیازمندان و محرومان بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب در اقصی نقاط استان مازندران مشاهده می شود، اما برای محو کامل محرومیت نیازمند عزمی جدی و تلاش افزون تری هستیم.

*اجرای 1800 پروژه محرومیت‌زدایی

رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه کربلا مازندران در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اجرای یک هزار و 800 پروژه محرومیت‌زدایی در استان مازندران گفت: حدود یک هزار و 500 پروژه انجام شده و بخش باقیمانده تا دو ماه آینده انجام می‌شود.

محمدمهدی اقبال‌پور با بیان اینکه ما در نقاط بالا دست و جاهایی که به هر دلیلی حضور دستگاه‌های دولتی کمتر باشد حضور پیدا می‌کنیم، افزود: در واقع ما کمک کار دولت بوده تا پروژه‌ها شتاب بیشتری بگیرد، در این چند سال اخیر که با یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار روبرو هستیم توقع ما این بوده که در حوزه اشتغال برخی از قوانین دست و پاگیر مشاغل خرد،کم و یا بی‌اثر شود.
 
 رئیس سازمان بسیج سازندگی مازندران بیان کرد: در حوزه اشتغال در سال‌های 96 و 97 وام‌های اشتغالزایی دادیم که اشتغال کوچک انجام می‌شد و بعد صندوق‌هایی تشکیل شد که در کل شهرستان‌ها و محلات به اشتغال کمک می‌کند، صندوق‌ها کاملا مردمی هستند و در حوزه اشتغال فعالیت می‌کنند.

این مسئول افزود: در حوزه عمرانی، آبرسانی، ساخت مخازن، لوله‌کشی ورود جدی داشتیم در حوزه جاده‌سازی بالادست و مناطق صعب‌العبور، ساخت پل، مدرسه، و بحث ورزش نیز فعالیت داشته‌ایم.

*افتتاح 493 خانه محروم طی ماه‌های آینده

اقبال‌پور با بیان اینکه اولویت اول و فوری ما اقتصاد و فرهنگ است، بیان کرد: ما 493 خانه محروم در حال ساخت داریم که 70 درصد پیشرفت داشته‌اند و تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه 88 خانه سیل‌زده داریم که بخش زیادی از آنها افتتاح شده و دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسند، افزود: در حوزه مشاغل نیز به شدت مشغول هستیم، در مازندران با 12 مترمربع نیز می‌توان شغل ایجاد کرد، ما معمولا شغل‌هایی که ایجاد می‌کنیم از یک تا 5 تا 12 نفر بوده و یک تا 20 میلیون وام پرداخت می‌کنیم، مرکز آموزشی احداث کردیم و با فنی‌وحرفه‌ای و جهاد کشاورزی تفاهم‌نامه داریم و مرکز آموزش تا ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد و در آنجا آموزش می‌دهیم.
 
رئیس سازمان بسیج سازندگی مازندران ادامه داد: کسی که می‌خواهد کاری انجام دهد باید عرصه برای وی مهیا باشد و بهترین راه گروه‌های جهادی است.

اقبال‌پور با بیان اینکه بسیج همواره پای کار است در بحران اولین کسی که وارد می‌شود بسیج و بسیج سازندگی است، افزود: شان ما فقط خدمت‌رسانی به مردم است، موفقیت امری تصادفی نیست و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما خادم مردم هستیم و باید همه به هم کمک کنیم مجموعه دولت، سپاه، بسیج، گروه‌های پیشرفت و آبادانی با افتخار کار می‌کنیم تا غبار را از زندگی مردم پاک کنیم.  

*گروه‌های دانشجویی در خط مقدم محرومیت‌زدایی
 
 
استان مازندران با داشتن 800 گروه جهادی که همگی تحت حمایت بسیج سازندگی سپاه کربلا فعالیت می‌کنند، از این تعداد گروه‌های دانشجویی جهادگر بسیجی در خط مقدم محرومیت‌زدایی و خدمت به مردم قرار دارند.

در این میان قرارگاه جهادی شهید بلباسی یکی از آن گروه‌های جهادی مازندران و البته نخستین قرارگاهی است که دانشجویان دانشگاه‌های مختلف یک شهرستان را بصورت تجمیعی و باتوجه به نوع تخصص و میزان مهارتشان به اردو جهادی اعزام می‌کند،امسال برای سومین سال متوالی با هدف خودسازی و محرومیت‌زدایی دانشجویان جهادگر  را به مناطق محروم بخش هزار جریب بهشهر و گلوگاه  اعزام کرد.

بازه اردوی جهادی در قالب پنج کارگروه فرهنگی، تعلیم و تربیت، مشاوره، بهداشت و درمان و اشتغالزایی  بود. 
در بخش‌های مشاوره و بهداشت، دانشجویان  رشته مشاوره و روانشناسی پس از آسیب شناسی مشکلات اجتماعی در سطح روستا با استفاده از تجارب متخصصین برجسته روانشناسی استان با برگزاری کارگاه آموزش خانواده و فرزند پروری ویژه مادران روستا و برگزاری جلسات مشاوره فردی و گروهی ویژه جوانان و نوجوانان سعی دارند تا در کاهش مشکلات اجتماعی و خانوادگی اهالی روستا موثر باشند.
 
کارگروه پزشکی و سلامت  هم که دانشجویان رشته پزشکی، پرستاری و مامایی دانشگاه‌های شهرستان ساری آن را تشکیل میدهند با حضور در منطق محروم روستایی ،پایش سلامت و معاینه اهالی را  بصورت خانه به خانه  شناسایی کرده و با دعوت از هفت پزشک متخصص برنامه ویزیت رایگان را برگزار کردند.

در بخش اشتغالزایی هم با حضور دانشجویان متخصص در حوزه کشاورزی و نمونه برداری از خاک روستا و مشاوره به صاحبان مزارع در جهت کاشت و پرورش محصولات با ارزش پرسود اقداماتی صورت گرفت. 

*جوانان خلاق و جهادگر در مسیر هم‌افزایی
 
در روزگاری که جوانان مشتاق شرکت در اردوهای جهادی را مانند سایر امور دینی مقدس می شمارند و با اخلاص در این اردوها حضور می یابند نیاز کشور به سازندگی با وجود چنین جوانانی قطعا مرتفع می‌شود.

محرومیت‌زدایی روستاهای مناطق دورافتاده کشور سالهاست که در دستور کار گروه های جهادی قرار گرفته که سازمان بسیج سازندگی از این اقدام مهم حمایت می کند.
 
روستاهای محروم استان مازندران نیز در این سالیان تاکنون مقصد گروه‌های جهادی مختلف متشکل از دانشجویان از نقاط مختلف کشور به ویژه در ایام تابستان بوده است.
امروز مردم جای جای استان مازندران از سایه بلند درخت تناور انقلاب اسلامی و میوه شیرین محرومیت‌زدایی آن بهره مند شده‌اند و امید به آینده بین محرومان و نیازمندان زنده شده است.

گزارش از یاسر معافی

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما