کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

شمیم عطر رضوی در مازندران

دلم به عشق تو تا آسمان هشتم رفت

13 تير 1398 ساعت 0:35

جای جای ایران عطر و بوی رضوان گرفته است در فرخنده روز های دهه کرامت و چه روح نواز است تماشای دلدادگی های مردم دیار علویان به آستان امام رضا(ع) که با حضور کاروان های زیر سایه خورشید و پرچم‌های متبرک حرم مطهر رضوی تجلی می یابد.از پیر تا جوان گرفته تا زن و مرد، پرچم حرم امام مهربانی‌ها را بر روی چشم خود می‌کشند و همراه با اشک‌هایی که از گونه‌هایشان جاری است با معبود و معشوق خود راز و نیاز می‌کنند.


به گزارش بلاغ، تعظیم شعائر پاسداشت ارکانی است که دین به واسطه آن قوام پیدا می کند. یکی از این شعائر مودت اهل بیت عصمت و طهارت و ابراز عشق و علاقه به پیشوایان دینی است که در سالروز ولادت و شهادت آنها بروز و ظهور بیشتری دارد.

در این میان پاسداشت سالروز ولادت حضرت امام رضا(ع) به عنوان ولی نعمت ما ایرانی ها در نزد مردم متدین ما پر رنگ تر بوده است. به ویژه که بعد از پیروزی انقلاب این عشق و ارادت زمینه بروز بیشتری پیدا کرد.

امام است و رئوف، مهربانی اش را فلک به گوش آزادگان جهان رسانیده، حال چه مسلمان باشند چه مسیحی، چه شیعه باشند و چه از برادران و خواهران اهل سنت، مهم این است که آزاده اند و شیفته پیام آزادگی.

در «زیر سایه خورشید» خدام در قالب گروه های معینی به شهرهای مختلف مازندران اعزام شده و برنامه های مختلفی را اجرا می کنند.

نقطه آغاز این حرکت فرمایش رهبر انقلاب مبنی بر بردن معارف امام رضا(ع) بین عامه مردم و بهره مندی از برکات معنوی ایشان بود.

حرکت کاروان ها نه تنها تبلیغی بلکه معرفتی است و بسیاری از مسلمانان و حتی غیر مسلمانان ارادتمند حضرت رضا علیه السلام که نمی‌توانند در صحن و سرای حضرت حاضر شوند، با حضور خدام رضوی و اجرای مراسم ویژه، با حس و حال معنوی و با بوسه بر پرچم بارگاه منور رضوی به صورت نمادین به زیارت حضرت می‌شتابند.

مسئول نمایندگی آستان قدس رضوی در مازندران در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: فعالیت های آستان قدس در این دهه معطوف به برنامه های فرهنگی و اجتماعی در حوزه محرومین و زائراولی ها است.

محمداسماعیل امامزاده با بیان اینکه کاروان زیرسایه خورشید برای سیزدهمین سال متوالی است که در استان های کشور به ویژه مازندران حاضر خواهند شد، افزود: امسال چهار کاروان با حضور 13خادم رضوی از 18 تا 23 تیرماه جاری در مازندران حضور دارند.

وی با بیان اینکه250عنوان برنامه برای اجرادر 18شهرستان، 25شهر و 50روستای مازندران در قالب کاروان زیرسایه خورشید تدارک دیده شده است، ادامه داد: 60مجموعه فرهنگی در اجرای این برنامه ها کمک کار خادمین آستان قدس خواهند بود.

این مسئول با تاکید براینکه کلیه فعالیت های آستان قدس در سراسر کشور و مازندران با محوریت مردم برگزار می شود، گفت: 15هزار و 829خادمیار افتخاری آستان قدس در مازندران فعالیت دارند.

مسئول نمایندگی آستان قدس رضوی در مازندران با بیان اینکه سال گذشته حدود 150هزار نفر از برنامه های زیرسایه خورشید بهره مند شدند، افزود: پیش بینی می شود امسال این تعداد از مرز 150هزار نفر عبور کند.

وی، آغوش پدرانه(حضور در روستاها)، آرام جان(عیادت از بیماران)، پیام رهایی(حضور در زندان ها)، تکریم خدمتگذاران(نشست با ائمه جمعه و مدیران)، حضور در مراکز تولیدی(در راستای تحقق شعار رونق تولید)، حضور در جشن های مومنانه، دیدار با خانواده شهدا، عطرافشانی گلزار شهدا را از مهمترین عناوین برنامه های کاروان زیرسایه خورشید برشمرد و از برپایی نمایشگاه رواق رضوان در ساری، بهشهر، قائمشهر، بابل، بابلسر، آمل، نور و فریدونکنار خبر داد.

امامزاده یادآور شد: این نمایشگاه ها از 17-22 تیرماه به مدت سه روز تا یک هفته در مصلاها، بقاع متبرکه و بوستان های شهر های یادشده برپا می شوند.

این مسئول با بیان اینکه برنامه های دهه کرامت با شعار خدمت کریمانه و مهربانی به رسم اهل بیت (علیهم السلام) برگزار می شوند، اظهار کرد: عرضه یکصد جلد کتاب رضوی، شعرخوانی، خوشنویسی، نقد و نذر کتاب، برپایی جشن امضای کتاب، اجرای سرود، مشاوره، بیان احکام، قصه گویی، نقاشی، ارائه خدمات سلامت و بهداشتی، ایجاد آرایشگاه رایگان، آتلیه، ارائه مشاوره برای فعالیت در حوزه خادمیاری، ترویج وقف و نذر با محوریت امام رضا(علیه السلام) و... از جمله برنامه های نمایشگاه رواق رضوان خواهد بود.

امامزاده از اجرای طرح ابتکاری تولی به همت خادمیاران افتخاری آستان قدس در مازندران خبر داد و افزود: این طرح به همت خادمیاران چهار کانون تخصصی از تعداد 26کانون تخصصی استان با هدف احیای مجالس خانگی و سنتی قرآن درحال برگزاری است.

امامزاده با بیان اینکه در سه سال فعالیت نمایندگی آستان قدس در مازندران به 48هزار خانوار مازندرانی به ارزش 14میلیارد و 500میلیون تومان خدمات ارائه شد، گفت: توزیع سبد کالا بین 19هزار و 100خانوار، اهدای کمک نقدی به چهار هزار و 378خانواده، اهدای جهیزیه به 315 نوعروس، تامین داروی 930بیمار نیازمند، بهسازی و نوسازی مسکن 135خانواده، اعزام 10هزار ، 461زائر اولی بالای 40سال به مشهد مقدس و اعزام 21گروه جهادی و... از جمله این خدمات ارائه شده است.

این مسئول با بیان اینکه کشیک حرم برای 7هزار و 80خادمیار افتخاری استان محقق شده است، اظهار کرد: بیش از 248هزار نفر ازسراسر کشور در سامانه خادمیاران آستان قدس نام نویسی کردند و به جهت ساماندهی این تعداد از ثبت نام شدگان، تا اطلاع ثانوی نام نویسی نمی شود.

وی از اعزام کاروان اصحاب رسانه استان که تحت عنوان خادمیار رضوی با دفتر آستان قدس فعالیت دارند به مشهد مقدس خبر داد و بیان کرد: خادمیاران افتخاری آستان قدس از مازندران در بحث امداد رسانی به سیلزدگان مازندران، گلستان، لرستان و خوزستان به موقع حضور پیدا کردند و خدمات امداد رسانی در بعضی از مناطق سیل زده نظیر سیمرغ همچنان ادامه دارد.

مسئول نمایندگی آستان قدس رضوی در مازندران با اشاره به اینکه هزار و 100خادمیار افتخاری ازمازندران به سیل زدگان امداد رسانی کردند، یادآورشد: همزمان با دهه کرامت کلنگ 8واحدمسکونی متعهد شده از سوی دفتر نمایندگی آستان قدس مازندران در مناطق سیل زده به زمین زده می شود.

وی با بیان اینکه 300 میلیون تومان به همت خادمیاران برای احداث این 8واحد مسکونی محرومین جمع آوری شده است، ادامه داد: این خانه ها ظرف 90روز احداث و تحویل مالکین می شود.

به گزارش بلاغ، کاروان های زیر سایه خورشید متشکل از چند خادم، مداح، قاری و مبلغ هستند که تمامی این افراد دوره‌های آموزشی به منظور تبلیغ این حرکت فرهنگی را پیش از شروع دهه کرامت و حضور در کاروان‌ها طی می‌کنند و هرساله افراد جدیدی نیز در کاروان ها حضور می‌یابند.

از پیر تا جوان گرفته تا زن و مرد، پرچم حرم امام مهربانی‌ها را بر روی چشم خود می‌کشند و همراه با اشک‌هایی که از گونه‌هایشان جاری است با معبود و معشوق خود راز و نیاز می‌کنند؛ این جاست که شاعر می‌گوید:

دلم به عشق تو تا آسمان هشتم رفت
نماز در حَرَمت «اهدنا» نمی‌خواهد

همین قدر که غباری بر آستان باشد
رواست حاجت عاشق، دعا نمی‌خواهد

گزارش از یاسر معافی

انتهای پیام/


کد مطلب: 395091

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/report/395091/دلم-عشق-آسمان-هشتم-رفت

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com