ماجرای این‌روزهای سد لفور برآیند بی‌توجهی به اعتراضات دلسوزان و موازین شرعی و قانونی‌است، بی‌توجهی در واگذاری و نظارت اماکن توریستی و تفریحی به بخش خصوصی‌است و این مسئله و هنجارشکنی‌های رخ داده، باعث نگرانی خانواده‌ها به ویژه متدینین استان مازندران شده است؛ به نظر می‌رسد، عده‌ای از این طریق درصدد هستند تا برای رسیدن به مقاصد خود، فرهنگ ولنگاری و بی‌بندوباری را در میان جوانان گسترش داده و با قبح‌شکنی، روابط خارج از عرف و شرع را عادی‌سازی کنند.
۱
plusresetminus
ماجرای این‌روزهای سد لفور برآیند بی‌توجهی در واگذاری و نظارت اماکن توریستی/به نام گردشگری، به کام هنجارشکنی اخلاقی
به گزارش بلاغ، فرهنگ و آداب و رسوم جاری در جامعه اسلامی که بر پايه اعتقادات و ارزش‌های دينی و اعتقادی شکل گرفته‌اند، همواره مورد طمع دشمنان برای ضربه زدن به يک نظام اسلامي و پايبند به اصول و ارزش‌ها بوده است.

در طول تاريخ به ويژه قرن اخير، کشورهای استکباری و زورگو برای تسلط بر کشورهای اسلامی بيش از هرجای ديگری به مشکل خورده‌اند. علت اين امر اعتقادات مردم و باورهای ديني آنها بوده است که هرگز اجازه تسلط بيگانه را بر جان و مال و ناموس و وطن خود نمی‌داده‌اند، اما دشمن برای تسليم مردم در اين جوامع و رسيدن به خواسته‌های شوم خود بيکار ننشسته است.

*ضربه‌زدن به باورها و اعتقادات مردم يکی از مهم‌ترين روش‌های دشمنان

يکی از مهم‌ترين روش‌های ضربه‌زدن به باورها و اعتقادات مردم در جوامع اسلامی، که با هدف تسلط بر اين کشورها به کار گرفته شده است، ترويج بی‌بند و باری و سست کردن اعتقادات جوانان و مردم به ويژه از طريق مبارزه با حجاب اسلامی بوده است.

دشمن به درستی به اين اصل پی برده است که سست شدن حجاب و هجمه به عفاف جامعه می‌تواند به عنوان پنجره ورود و رسوخ برای تخريب اعتقادات و فرهنگ يک جامعه اسلامي عمل کند؛ چرا که آسيب به فرهنگ عفاف و حجاب به دنبال خود رواج بی‌بندوباری، سرگرم کردن جوانان به عنوان نيرو و سرمايه موثر يک کشور به لذايذ و شهوت‌پرستی و عملاً از کار انداختن نيروی مهم جوانان، لطمه خوردن جدی به کانون خانواده و جامعه و بسياری از مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی ديگر را در پی دارد.

اتفاقی تلخ، نام سد لفور شهرستان سوادکوه شمالی را در سرخط اخبار کشور قرار داد و انتشار تصاویر نامناسب از گردشگرنمایان  در این سد، دل مردم اصیل و متدین این منطقه و مازندران را لرزاند و به درد آورد.

صرف نظر از درستی یا نادرستی انتشار این تصاویر یا نیت منتشرکنندگان، نمی‌توان منکر زشتی رفتار توریست‌نماها و پیشینه این حرکات شد.

*ایام تعطیلات سخت‌ترین روزها برای مردم دیار سوادکوه

حجت‌الاسلام سیف‌الله محسنی کارشناس فرهنگی و مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: مدت‌هاست که مردم سوادکوه بزرگ که دروازه ورودی مسافران به دیار علویان و استان مازندران است، با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند و به جرات می‌توان گفت ایام تعطیلات برای مردم این دیار، از سخت‌ترین روزهاست؛ معضل ترافیک و کوتاهی‌ها و... تنها گوشه‌ای از این مشکلات است.

وی افزود: اما روی دیگر سکه، ناهنجاری‌های اخلاقی برخی مسافران و ایجاد ناامنی اخلاقی برای مردم منطقه طاقت‌فرسا شده و بی‌توجهی مسئولان نیز بر درد دل مردم افزوده‌است.

*جذب توریست بهانه‌ای برای فراموشی مقابله با ناهنجاری‌ها

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: مسئولان به بهانه جذب توریست و گردشگر، مقابله با ناهنجاری‌ها را به دست فراموشی سپردند و اعتراض‌های دلسوزان را نادیده گرفتند.

محسنی خاطرنشان کرد: جمعه‌ها در اطراف سوادکوه، بارها شاهد حضور مختلط و ولنگاری توریست‌ها بوده و هست و متاسفانه به گزارش‌ها و خبرها و اعتراضات نیز توجهی نشده‌ است.

*بی‌توجهی به اعتراضات دلسوزان و موازین شرعی و قانونی‌

وی افزود: ماجرای این‌روزهای سد لفور برآیند بی‌توجهی به اعتراضات دلسوزان و موازین شرعی و قانونی‌است، بی‌توجهی در واگذاری و نظارت اماکن توریستی و تفریحی به بخش خصوصی‌است و نتیجه بی‌توجهی به اعتقادات و ارزش‌های دینی و بومی مردم اصیل و متدین سوادکوه  بزرگ است.

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: بارها به مسئولان و نمایندگان مجلس درباره گردشگری و ناهنجاری‌های آن تذکر داده‌شد و آنان به هر دلیلی توجهی نکردند و نتیجه آن، حوادث امروز است.

محسنی تاکید کرد: امروز، رفع این ناهنجاری‌ها عزمی می‌خواهد که همه آنهایی را که زمینه‌ساز این ماجرا بودند درگیر و پاسخ‌گو کند و برخورد با منتشرکنندگان تصاویر، شاید فقط پاک‌کردن صورت‌مسئله‌ای باشد که مردم ما سال‌ها از آن رنج می‌برند.

*مردم مازندران جور مسئولان سردرگم را می‌کشند

حسین قاسمی فعال فرهنگی و رسانه در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: مردم ديندار و معتقد به ارزش‌های مازندران درباره هنجارشکنی در سواحل و تفرجگاه‌ها جور کم‌کاری مسئولان سردرگم را می‌کشند.

وی افزود: مردم و گروه‌های مردمی اعم از  گروه‌های جهاد، فعالان فضای مجازی و... با ديدن کم‌کاری و رخوت مسئولان امر درباره اتفاق تاسف بار سدلفور خود دست به کار شده و در فضای مجازی هشتگ  #مردم_علیه_هنجارشکن‌ها را به راه اندختند.

*مقوله مهم و ارزشمند امر به معروف و نهی از منکر

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: در بعد ديگر نیز مردم ديندار مازندران دست از مقوله مهم و ارزشمند امر به معروف و نهی از منکر برنداشته و هر چند اين روزها عمل به اين فريضه واجب سخت شده اما در برخورد با زنان و دخترانی که شايد بدون عناد و از روی غفلت، پا بر روی هنجارهای جامعه اسلامی گذاشته‌اند خيرخواهانه برخورد می‌کنند.

قاسمی افزود: نکته مهم ديگر اين است که متاسفانه موضوع سد لفور ديگر غفلت نيست و با هدف و عناد عامدانه برای مقابله با ارزش‌های اسلامی انجام شد و طبيعی است اينجا ديگر وظيفه مسئولان مربوطه است که در برابر اين توطئه‌های برنامه‌ريزی شده بايستند.

*مردم نگران اوضاع فرهنگی جامعه

وی تصریح کرد: بارها گفته شده است که مقوله حجاب با بگير و‌ ببند حل نمی‌شود و نيازمند کار فرهنگی است، قبول، حال گويندگان اين جمله‌های خوش آب و رنگ توضيح دهند پس از چند دهه از انقلاب اسلامی کدام کار فرهنگی موثر و دور از کليشه و رفع تکليف در حوزه حجاب و عفاف توسط مسئولان امر انجام شده است؟

این فعال رسانه با بیان اینکه علي‌رغم نيازمند بودن مقوله حجاب به کار فرهنگی صحيح و درست توسط همه نهادهای مسئول و موثر بودن آن، افزود: نبايد از خواسته مردم نگران اوضاع فرهنگی جامعه چشم پوشی کرد و اگر کسانی که بنده آنها را تروریست فرهنگی می‌دانم، با عناد و به قصد ايستادن در برابر ارزش‌ها اقدام به تبرج و خودنمايی و ترويج برهنگی، بی حجابی و بی‌بندوباری در جامعه می‌کنند در صورت تکرار و اصرار بر رفتار غلطشان بايد با آنها برخورد متناسب با آن رفتار شود.

قاسمی در پایان خاطرنشان کرد: بايد همچنان که در برخورد با يک سارق يا خلافکار جديت به خرج داده می‌شود با کسانی که قصد لطمه به ارزش‌های جامعه را دارند نيز برخورد شود، مگر نه اينکه با کسی که از چراغ قرمز عبور می‌کند با وجود لازم بودن کار فرهنگی در اين زمينه به علت اينکه اين کار برای خود او و ديگران خطرناک است برخورد قانونی می‌شود، پس چرا در برخورد با کسانی که خطوط قرمز فرهنگی کشور را زير پا می‌گذارند اين همه تعلل می‌شود تا چنین حرکاتی رخ دهد؟

به گزارش بلاغ، فراموش نکنيم که دشمن با همه ابزار و عوامل خود همزمان با جنگ اقتصادی به شدت در تهاجم فرهنگی عليه کشورمان نيز فعال است و غفلت از اين جبهه مهم از سوی مسئولان پذيرفتنی نیست.

این مسئله و هنجارشکنی‌های رخ داده، باعث نگرانی خانواده‌ها به ویژه متدینین استان مازندران شده است؛ به نظر می‌رسد، عده‌ای از این طریق درصدد هستند تا برای رسیدن به مقاصد اقتصادی و غیراقتصادی خود در استان، فرهنگ ولنگاری و بی‌بندوباری را در میان جوانان گسترش داده و با قبح‌شکنی، روابط خارج از عرف و شرع را عادی‌سازی کنند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما