«سهمیه هیئت‌علمی» چیست؟

همه برابرند فرزندان اساتید برابرتر!

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۸
کد مطلب : ۳۶۸۷۹۳
سهمیه فرزندان هیئت علمی دانشگاه‌ها شاید تنها نوع سهمیه‌ای که تا به حال خیلی جدی به آن پرداخت نشده است
۰
plusresetminus
همه برابرند فرزندان اساتید برابرتر!
به گزارش بلاغ، شاید تا به حال از انواع سهمیه‌های کنکور و دانشگاه‌ها چیز‌هایی شنیده باشید و یا در طی ثبت‌نام کنکور و یا دانشگاهتان به این موضوع برخورد کرده و درگیر آن شده باشید. معمولا هنگامی که عبارت سهمیه را می‌شنویم ناخودآگاه ذهنمان به سمت رانت و پارتی و رابطه می‌رود.
اصلا چرا سهمیه؟ سهمیه‌ها برای چه کسانی هستند؟ آیا برای دادن این سهمیه‌ها نظارتی انجام می‌گیرد یا بازهم پارتی و رابطه برقرار است؟ نقش دولت، مجلس و وزارت علوم در ایجاد این سهمیه‌ها چیست؟ یا برای گرفتن این سهمیه‌ها اولویت با ‌اشخاص خاص است؟ و سؤالاتی از این جنس.
نقل و انتقالات دانشجویان بخصوص در آزمون‌های سراسری برای خانواده‌ها نیز اهمیت زیادی دارد، به‌ویژه زمانی که دانشجو در شهری به جز محل سکونت خود پذیرفته شود.
 ابتدا به سهمیه‌های مربوط با انتقال و یا میهمان شدن دانشجویان می‌پردازیم که عبارتند از:
۱-میهمان شدن ورزشکاران و قهرمانان ملی
۲-انتقال یا میهمانی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
۳- میهمان شدن دانشجو به استناد ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری
۴- انتقال پذیرفته‌شدگان فارغ‌التحصیل دبیرستان‌های سازمان سما
۵- میهمان شدن بر اساس فوت والدین، همسر و فرزند
۶- میهمان شدن بر اساس چند دانشجویی
۷- انتقال یا میهمانی بر اساس ازدواج و متارکه
۸- انتقال یا میهمانی بر اساس خانواده شاهد و ایثارگران
۹-میهمان شدن دانشجویان باردار، بیمار و معلول
هریک از این موارد دارای قوانینی است که دانشجو، دانشگاه و هم مسئولین مربوطه باید به آنها پایبند بوده و عدالت آموزشی را سرلوحه عملکرد خود قرار داده و عاری از هرگونه خطا و یا رانتی باشند.
در آیین‌نامه هیئت علمی دانشگاه‌ها چه آمده است؟ دانشجویان درباره سهمیه فرزندان هیئت علمی چه می‌دانند؟
درباره سهمیه شاهد و ایثارگران چیز‌های مختصری می‌دانیم. اما تا با حال درباره سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها چیز‌های کمی به گوشمان خورده.این نقل و انتقالات ضوابط خاصی دارد که بررسی‌های متقاضی، یک طرف از دانشگاه مبدا و طرف دیگر از دانشگاه مقصد انجام می‌گیرد.
در این میان فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیز از این موارد مستثنی نبوده و از سهمیه نقل و انتقالات و همچنین تسهیلات ویژه‌تری نیز برخوردارند.این تسهیلات ویژه با توجه با فعالیت والدین آنها در دانشگاه‌ها برای این افراد در نظر گرفته شده است.
در سال‌های گذشته دیوان عدالت اداری بر اساس شکایت سازمان بازرسی کل کشور بخشنامه ارائه تسهیلات و امتیاز به فرزندان اعضای هیئت علمی شرکت‌کننده در کنکور را ملغی اعلام نمود، ولی بلافاصله هیئت دولت امتیاز انتقال و تغییر رشته در کنکور‌های سراسری برای فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را به تصویب رساند.
لازم به ذکر است این بخشنامه تاکنون چندین بار ملغی اعلام شده و بعد از آن توسط دیوان عدالت اداری ملغی اعلام شد و سپس توسط وزیر علوم در هیئت دولت مطرح و تصویب گردید.
شاید چندباری در رسانه‌ها و مصاحبه‌ها درباره امتیاز به فرزندان اعضای هیئت علمی این جمله را شنیده اید: تنها امتیازی که در این بخشنامه برای فرزندان اعضای هیئت علمی در نظر گرفته شده این است که دانشگاه‌های مبدا و مقصد با انتقال و تغییر رشته آنها موافقت کنند. اما نکته اینجاست که همین «تنها امتیاز» برای عده‌ای از دانشجویان شهرستان‌ها و یا مناطق محروم بزرگ‌ترین اتفاق است و شاید آرزوی تک تک آنها باشد که بتوانند در محل زندگی خود، تحصیل کنند.
سهمیه فرزندان هیئت علمی دانشگاه‌ها شاید تنها نوع سهمیه‌ای است که تا به حال خیلی جدی به آن پرداخت نشده و یا شاید خیلی از رسانه‌ها و خبرنگار‌ها به دلایلی اجازه ورود به آن را نداشته باشند.حتی با کمی تامل به این نکته می‌رسیم که تا به امروز حتی حواشی چالشی و مخربی هم حول این موضوع دیده نشده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

معیشت یا عفت؛ دوراهی ناخوانده عصر جدید
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با دست‌های فرمانده تا بهشت
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲