تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۳۶۴۴۰۰
استاندار مازندران پس از تشکیل کمیته فنی وقوع سیل در استان اعلام کرد که عملکرد مسؤولان عمرانی استانداری در وقوع سیل مورد بررسی قرار می‌گیرد.
۰
plusresetminus
نوشدارو حتی پس از وقوع سیل هم مغتنم است/معاونان استاندار زیر ذره‌بین محمد اسلامی
به گزارش بلاغ، استاندار مازندران خبر از بررسی وضعیت وقوع سیل توسط کمیته فنی را داد.

اقدام ارزشمند اما با تاخیر!
تشکیل این کمیته درست زمانی که خسارت‌های 700 میلیارد تومانی به استان وارد شده و تجربه تلخ تاریخی از وقوع سیل از غرب تا شرق استان مازندران وجود دارد را اگر کم کاری در این حوزه تلقی نشود، کلمه سهل‌انگاری جلوی ما خودنمایی می‌کند.

شاید به استاندار مازندران نمی‌توان در این حوزه چندان خرده گرفت، اما از معاونان استاندار مازندران، که بومی بوده و اطلاعات کافی از وضعیت بارندگی و سیل داشتند، به شدت باید انتقاد کرد.

معاون عمرانی استاندار مازندران حدود 6 سال در این سمت مسؤولیت دارد. از گذشته هم سابقه فعالیت در استان داشته و تجربه تلخ سیل بهشهر را هم دارد، چرا نبیان که مسؤول عمرانی استان هست در این زمینه پیش قدم نشده و پیش از وقوع سیل این مصائب را بررسی نکرده است؟

چرا دیگر معاون استاندار مازندران که بومی منطقه غرب استان هست، در این حوزه به واسطه تجربه‌های خود در این بخش تذکراتی نداده است؟.

چرا مسؤولان سیاسی و امنیتی که امروز نگران امنیت مناطق سیل‌زده هستند، از گذشته این موارد را پیش‌بینی نکرده‌اند؟.

چرا فرمانداران مناطق غرب استان با وجود پرونده‌های سنگین عدم پرداخت خسارت سیل به مردم و مشکلاتی که در این حوزه بابت حوادث غیر مترقبه وجود دارد، حساسیت چندانی در این حوزه به خرج نداده‌اند؟.

از همه مهم‌تر مدیریت بحران استان مازندران فقط در زمان بحران حضور پیدا می‌کند، چرا پیش‌بینی‌های لازم در این بخش انجام نشده و حساسیت‌ها به متولیان استانی انتقال داده نشده است؟.

رسم است که وقتی یک جوال دوز به مسؤولان می‌زنیم یک سوزن هم به خودمان بزنیم و این سؤوال را از متولیان رسانه استان مازندران بپرسیم که چرا حساسیت‌های وضعیت مناطق سیل‌زده از گذشته را در جلسات پرسش و پاسخ مسؤولان مطرح نکرده و گزارشات میدانی در این زمینه تهیه نکردند؟.

البته با این پرسش‌ها مسؤولیت استاندار در تشکیل دیر هنگام کمیته فنی وقوع سیل کم نمی‌شود، بالاخره کسی که مدیریت استان را قبول کرد، باید فکر اینگونه مسائل را هم می‌کرد.

حادثه به وقوع پیوست و امروز مردم سیل‌زده استان مازندران چشم انتظار کمک‌های دولتی برای کاهش آلام درد و رنج ناشی از سیل و حتی کم کاری‌های تاریخی در این حوزه هستند.

شاید نصف خسارت‌هایی که برای پرداخت سیل در حال حاضر اختصاص پیدا کرده اگر پیش‌بینی درستی از وضعیت موجود انجام می‌شد، به بار نمی‌آمد. کاسه چه‌کنم امروز نتیجه کم کاری در روزهای گذشته بود و در حال حاضر باید با همفکری و همدلی به فکر پاک کردن درد و رنج مردمی باشیم که شاید قبل از وقوع سیل، واجب‌الحج بودند اما در حال حاضر پرداخت خمس و زکات به آنها واجب است.

تشکیل کمیته وقوع سیل در مازندران را باید به فال نیک گرفت و به نگاه نماینده دولت احترام گذارد به امید اینکه این کمیته حقایق را بررسی و اطلاع رسانی درستی از وضعیت سیل ارائه داده و کم کاری‌ها و نواقص را مطرح و برای برون رفت از این مشکل هم راهکار ارائه دهد و متولیان استانی هم تلاش برای جذب اعتبارات را در دستور کار قرار دهند.

اما آنچه که قرار است کمیته بحران انجام دهد، تشکیل کمیته فنی برای بررسی علل وقوع سیل و خسارت‌های ناشی از آن بر زیرساخت‌های این خطه از شمال کشور است. این کمیته فنی پس از بررسی علل وقوع سیل، خسارت‌های آن را به مدیریت بحران استانداری مازندران ارایه خواهد داد.

آنچه که جای امیدواری دارد استاندار اعلام کرده که این کمیته تشکیل شده تا عملکرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه عمرانی به خوبی بررسی شود.

وی هرگونه اظهارنظر پیرامون علل خرابی ناشی از سیل در مازندران پیش از اتمام کار این کمیته فنی را غیرکارشناسی بیان کرد.

به گزارش بلاغ، مردم انتظار دارند که متولیان استانی اطلاعات و بررسی‌ها را داشته باشند و نسبت به رفع نواقص اقدام کنند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما