پیشنهاد تاسف‌بار عضو فراکسیون امید در صحن علنی مجلس

حتی اگر اروپا هم با ترامپ همراهی کند باید برجام را حفظ کنیم!

تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸
کد مطلب : ۳۵۹۹۴۸
عضو فراکسیون امید که مدیر مسئول یکی از روزنامه های زنجیره ای نیز هست طی سخنان عجیب و تاسف بار در صحن علنی مجلس با تاکید بر این که باید منتقدان برجام را در کشور مهار کرد گفت: حتی اگر اروپا نیز با ترامپ همراهی کند باید برجام را حفظ کنیم!
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، الیاس حضرتی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید در نطق میان دستور خود در نشست علنی دیروز مجلس گفت: توافق برجام محصول ایجاد یک عزم مشترک ملی برای گفت‌وگو با جهان و حل و فصل مسائل فی‌مابین از طریق مذاکره است. دشمنان با طراحی برنامه‌های فراوان و حساب شده در صدد بودند یک تفاهم جهانی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کنند و ایران را در انزوای کامل قرار دهند و به تدریج نظام اسلامی را از درون و در صورت مساعد بودن شرایط و با یک اقدام مستقیم از بیرون سرنگون کنند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متاسفانه برخی از مواضع اعلام شده و اقدامات انجام شده در داخل هم به برنامه دشمن کمک کرد و وضعیتی پدیده آمد که بدون ایجاد یک عزم ملی و با انتخاب ساز وکاری تازه قادر به تغییر شرایط نبودیم.

وی در ادامه و با تکرار ادعاهای خلاف واقع بزک‌کنندگان برجام که این قرارداد را حاصل نظرات رهبر معظم انقلاب القا می‌کنند  گفت:  در آن زمان همه مسئولان نظام البته با تحلیل‌های متفاوت به این جمع‌بندی رسیدند که از طریق مذاکره و با ابزار دیپلماتیک برنامه دشمنان ایران را خنثی کنند و ایران را از انزوای تحمیلی برهانند. برجام این رسالت را به خوبی به انجام رساند و دکتر روحانی و دکتر ظریف تحت هدایت‌ها و راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب و با کمک مجلس و تمام ارکان نظام در این مسیر کامیاب بودند و حاصل آ‌ن گشایشی بود که به صورت نسبی که در چند سال اخیر شاهد آن بودیم.
این نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در این باره عمل نکنیم و هیچ فرصتی را که برجام برای ایران فراهم کرده است مطابق میل ترامپ و نتانیاهو از دست ندهیم.
وی افزود: در شرایط کنونی تلاش برای حفظ توافق برجام بدون حضور آمریکا یک هدف مهم برای جمهوری اسلامی ایران می‌تواند باشد. باید در این مسیر برنامه‌ریزی و اقدام لازم صورت گیرد، ‌برجام یک توافق دوجانبه میان ایران و آمریکا نیست که اکنون با خروج آمریکا ملغی شده باشد. این توافقنامه به صورت چند جانبه تنظیم شده و از حمایت سازمان ملل برخوردار است و چندین قطعنامه شورای امنیت علیه ایران را تعلیق کرده است. بنابراین نباید با اقدامات عکس‌العملی و بدون پشتوانه کارشناسی بی‌اعتبار شود.

حضرتی اضافه کرد: بر همین اساس باید مذاکره با 5 کشور باقی مانده در برجام برای گرفتن تضمین لازم برای وفاداری آنها به مفاد برجام با تدبیر ادامه یابد،‌طرح شکایت حقوقی علیه آمریکا به عنوان طرف ناقض برجام باید پیگیری شود. تلاش در حوزه دیپلماسی عمومی برای نشان دادن چهره جنگ طلب و بدعهد ترامپ باید افزایش یابد و برخی از عناصر و جریان‌های داخلی که از ابتدا با مذاکره و برجام مخالف بودند باید مهار شوند.

نماینده تهران ادامه داد: در این شرایط خروج فوری و عجولانه ایران از برجام تکمیل پروژه‌ای است که آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان آن را شروع کردند و هوشیاری انقلابی ایجاب می‌کند که ما در زمین آنها بازی نکنیم حتی اگر کشورهای اروپایی در کنار آمریکا قرار بگیرند و دستاورد جمهوری اسلامی ایران از برجام ناچیز باشد باز هم باید تعلیق تعهدات را جایگزین خروج از برجام کرد تا این سند که روح و مفاد آن به نفع ایران است از نظر حقوق بین‌المللی معتبر باقی بماند و بازگشت به آن در شرایط دیگر میسر گردد.

اظهارات نماینده تهران و عضو فراکسیون امید که باید منتقدان برجام را مهار کرد و ایران حتی اگر اروپا در کنار آمریکا بوده و دستاوردهای برجام برای ایران ناچیز باشد از آن خارج نشود عجیب و تاسف‌بار است، این اظهارات ادامه تلاش‌های مدعیان اصلاحات و روزنامه‌های زنجیره ای در طول دو سال گذشته برای بزک کردن برجامی است که دستاورد آن برای ایران تحقیقا صفر بوده است.

در دو سال گذشته ایران به تمامی تعهدات خود ذیل برجام عمل کرده و در مقابل هر روز به میزان تحریم ها نسبت به قبل افزوده شده و پس از خروج آمریکا از برجام حتی رئیس بانک مرکزی نیز مشمول تحریم ها شده است.

با این وجود نماینده عضو فراکسیون امید و مدیر مسئول روزنامه حامی دولت پیشنهاد می‌کند که ایران تحت هیچ شرایطی از برجام خارج نشود تنها اگر صلاح بود آن را تعلیق کند و صد البته با تضمینی که اروپا پیش از خروج ترامپ از برجام به آمریکا داده است چنین اجازه ای به ایران نیز داده نخواهد شد!

جالب این که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفته است این اتحادیه قادر نیست ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد، اما برای یافتن راهی به منظور حفظ سرمایه‌گذاری‌های پسابرجام اروپایی‌ها در ایران جدی است.

به نظر می‌رسد بزک‌کنندگان برجام و حامیان دولت می‌خواهند خود را برای شرایط بعد از خروج اروپا  از برجام و انجام وظایف پیشین نیز آماده کنند.
اولین کارت زرد مجلس به صالحی
در نشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی سوال علی مطهری نماینده تهران از سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره «علت عدم اجرای قانون منع استفاده از کلمات بیگانه چیست؟» مطرح و به دنبال قانع نشدن نمایندگان صالحی اولین کارت زرد خود را از بهارستان دریافت کرد.
سوال درخصوص علت سهل‌انگاری در اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب سال 75 می‌باشد.
علی مطهری در طرح سوال خود گفت: شاهد هستیم به کارگیری کلمات انگلیسی و لاتین در نامگذاری فروشگاه‌ها، غذاخوری‌ها، هتل‌ها، مهمان‌پذیرها، شرکت‌ها و بسته‌بندی کالاها افزایش یافته و حالت فرهنگی و هویت جامعه اسلامی را مخدوش کرده است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: معمولا کلمات انگلیسی و فارسی با حروف انگلیسی در بسته‌بندی کالاهای تولید داخل بر کلمات فارسی غلبه دارد و کلمه فارسی گوشه ای ریز آورده می‌شود به گونه‌ای که نمی‌توان متوجه شد کالا ایرانی است یا خارجی!
مطهری در همین زمینه گفت: این‌گونه موارد مخالف صریح قانون ممنوعیت به کارگیری عناوین و اصطلاحات بیگانه است. تبصره 5 قانون می‌گوید کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و اماکن تولیدی، خدماتی و تجاری موظف هستند ظرف مدت 2 سال از طریق ابلاغ قانون اسامی تولیدات و ظرف یک سال نام اماکن خود را به نام‌ها و واژه‌های غیربیگانه تبدیل کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پاسخ از تهیه و تصویب دستورالعمل متن و طرح تابلوهای سردر اماکن و سامانه سردر اصناف در راستای منع استفاده از کلمات بیگانه خبر داد.
سیدعباس صالحی ادامه داد: دبیرخانه پاسداشت زبان فارسی و کارگروه‌های پاسداشت زبان فارسی و شورای آن تشکیل وتاکنون 8 جلسه داشته است. در دولت دوازدهم نیز یک جلسه این شورا برگزار شده است. همچنین بانک اطلاعاتی از واجدان مجاز و غیرمجاز تشکیل شده که به ادامه مسیر ما کمک می کند.

وی در پایان گفت: در صورتی که از واژگان غیرمجاز و بیگانه استفاده شود به موجب این سامانه به سرعت می‌توان برخورد و تعقیب کرد البته در تبلیغات محیطی نیز مشکلاتی وجود دارد که در دستورکار وزارت ارشاد قرار گرفته است، در حوزه همکاری با ثبت شرکت ها نیز معاهداتی منعقد شده تا مشکلی برخلاف قوانین داخلی در هنگام تبلیغات داخلی و ثبت آن ها به وجود نیاید.

وکلای ملت پس از استماع نظرات مطهری و پاسخ‌های صالحی با 117 رای موافق، 47 رای مخالف و 3 رای ممتنع به عدم قانع شدن از پاسخ‌های وزیر رای دادند.

مصوبات نمایندگان
نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، راهکارهای شناسایی اموال نامشروع ناشی از پولشویی را تعیین کردند.
همچنین بر اساس مصوبه نمایندگان کارمندانی که پایین‌ترین پایه حقوقی را دریافت می‌کنند حقوقشان 20 درصد افزایش پیدا می‌کند.
در جلسه علنی دیروز بهارستان سوال ملی نمایندگان از وزیر علوم درباره علل رواج فروش مقاله و پایان‌نامه اعلام وصول شد.
نمایندگان ارومیه و تهران نیز در تذکری به وزیر بهداشت خواستار جلوگیری از گران‌فروشی در عرضه و توزیع داروهای خارجی شدند.
حمایت نمایندگان از صنعت ICT در ایران
احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی دیروز بهارستان بیانیه 172 نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از صنعت ICT در ایران را قرائت کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است : صنعت ICT  ایران علاوه بر اینکه پرتحول ترین و به روزترین صنعت کشور است که سبب خلق فرصت‌های بی‌نظیر در اشتغال جوانان ایرانی همواره از مزیت های بسیار برخوردار است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به همراه سایر بخش‌های حاکمیت همواره بر حمایت از فعالان این عرصه تأکید داشتند.
این بیانیه می‌افزاید: اجرای موفق کامل ثبت شناسه گوشی‌های تلفن همراه، رجیستری در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و با هدف جلوگیری از روند فزاینده قاچاق تلفن همراه در نیمه دوم سال 96 آغاز شد علی‌رغم همه دشواری‌ها در مسیر قانونمند شدن روند ورود این تجهیزات وجود داشت نشانه عزم جدی دولت در مقابله با پدیده شوم قاچاق بود.
در بخش دیگری از این بیانیه تصریح شده است: احقاق حقوق ملی، حمایت از فعالان قانونمند و متعهد این بازار بزرگ، توجه به سلامت عمومی وحفاظت از کیان ملی در مقابل قاچاق صد میلیاردی کالا از جمله دستاوردهای اجرای این طرح است که بدون مشارکت کم نظیر همه ذی‌نفعان این بخش به‌خصوص حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات میسر نمی‌شد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از پوشش‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که بار دشوار هماهنگی این طرح را به دوش کشیدند و همچنین سایر دستگاه‌های مرتبط اظهار امیدواری کردند  که ثبت گوشی‌های تلفن همراه به یک الگوی ملی و موثر در جلوگیری از پدیده قاچاق در کشور بدل شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

یار امام و یاور رهبری
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۷
مازندران قربانی ویروسی به نام بی‌تدبیری
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۸
نقش سرمایه اجتماعی در مبارزه با کرونا
شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹