به جرات باید گفت كه چشمه سورت يكي از زيباترين و بي نظيرترين چشمه‌هاي معدنی در ايران است، که در اثر کم‌توجهی در سراشیب تخریب قرار گرفته و روزبروز بر سرعت حرکت تخریبی آن افزوده می‌شود.
۰
plusresetminus
بي‌نظيرترين چشمه‌ معدنی ايران در سقوط آزاد تخریب/ وعده‌های پرطمطراق مسئولان در انتظار تحقق!
 به گزارش بلاغ، به جرات باید گفت كه چشمه سورت یكی از زیباترین و بی‌نظیرترین چشمه‌های معدنی در ایران است، که در اثر کم‌توجهی در سراشیب تخریب قرار گرفته و روزبروز بر سرعت حرکت تخریبی آن افزوده می‌شود.
 
چشمه معدنی سورت در نزدیكی روستاهای ارست و مال خاست دهستان پشت كوه، بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع شده است كه با یك جاده خاكی به جاده شوسه ارتباطی بین این دو روستا متصل می‌شود.

چشمه سورت با تحقق وعده‌ها زنده می‌شود

 چشمه آب معدنی سورت چندین سالی است که مورد توجه گردشگران قرار گرفته و با توجه به افزایش حجم استقبال گردشگران از آن، طاقه‌های این چشمه تاریخی در حال تخریب است.

مسئولان مازندران وقتی با حجم انتقادات در ارتباط با کم توجهی نسبت چشمه آب معدنی سورت مواجه می شوند بحث عدم حضور سرمایه گذار برای این چشمه را مطرح می کنند و گاهی هم خبرهای خوش در ارتباط با حضور سرمایه گذار را پیش می کشند.
 
در 15 شهریور سال 1391، مدیر کل وقت میراث فرهنگی مازندران به خبرنگاران گفته بود که  چشمه معدنی سورت نه تنها در فهرست ملی به ثبت رسیده، بلکه می‌تواند نامزد ثبت در فهرست جهانی یونسکو نیز قرار گیرد.
 
سیف‌الله فرزانه با بیان این‌که چشمه معدنی سورت از مجموع چند چشمه مجزا تشکیل شده که در مجاورت یکدیگر واقع شده‌اند، اظهار كرده بود: چشمه باختری از نوع گسلی و چشمه‌های خاوری از نوع درزه‌ای است که آب این چشمه‌ها سبب ایجاد دو حوضچه مجزا از هم می‌شود؛ طبقات اسلیتی سنگ بستر را پشت سر نهاده و به سمت ارتفاعات پایین تر جریان می‌یابند.
 
وی با اعلام این‌که وجود ژئومورفولوژی بسیار زیبا و جنگل‌های صخره‌ای در مجاورت چشمه معدنی سورت، این اثر را از هر حیث ممتاز و ویژه می‌سازد، یادآور شد: دو عامل اقلیم خشک و ارتفاع زیاد در کنار میزان بالای عناصر موجود در آب‌های چشمه سبب تشکیل زمین‌های پلی گونال بسیار زیبایی در پایین دست می‌شود که بسیار زیبا و دیدنی است؛ تمامی این فاکتورها در کنار یکدیگر این اثر را میراث زمین معرفی می‌کند.
 
ثبت آثار ملی شد، اما کو مراقبت و حفاظت!

مدیرکل وقت میراث فرهنگی مازندران خاطرنشان کرده بود: چشمه معدنی سورت در واقع دومین اثر طبیعی مازندران است که در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که براساس آیین نامه ها و مقررات میراث فرهنگی کشور تحت حفاظت این سازمان قرار دارد.
 
فرزانه یادآور شد: همانطوری که در پرونده ثبتی این بنا آمده است تا شعاع 1500 متری چشمه (بیش از 20 هکتار) از جمله حریم این اثر طبیعی به شمار می‌رود که هرگونه دخل و تصرف و ساخت و ساز در آن غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی دارد.
 
وی ادامه داد: چندین طرح سرمایه گذاری در اطراف چشمه معدنی سورت پیشنهاد شده که در دست بررسی است و در صورت تناسب با این مکان اجرایی خواهد شد.
 
از آن تاریخ بیش از پنج‌سال می‌گذرد و آنچه که در این سال‌ها مردم در ارتباط با وضعیت چشمه آب معدنی سورت دیده‌اند، کم توجهی بوده و خبرهای نویدبخش مسئولان در ارتباط با حضور سرمایه‌گذار و یا ساماندهی چشمه آب معدنی سورت تنها در حد یک وعده شیرین باقی مانده و تاکنون خبری از تحقق آن نشده است.

بهانه‌های متعدد، فرصت‌ساز تخریب

چندین سال چشمه آب معدنی سورت معطل نامه واگذاری از منابع طبیعی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده و در حال حاضر هم بحث حضور سرمایه‌گذار همواره نقل محافل مسئولان است و مردم همچنان منتظر تحقق وعده چندساله مسئولان مربوطه هستند.
 
 در بین این کش و قوس‌ها به دلیل عدم مراقبت، چشمه آب معدنی سورت در حال تخریب است و حرف‌های دهن پر کن مسئولان و متولیان استانی در ارتباط با این چشمه در رسانه‌ها مطرح می‌شود ولی به صورت عملیاتی جز فنس‌کشی اطراف چشمه چیزی دیده نشده است.
 
با جستجوی کوچک در فضای مجازی در ارتباط با ساماندهی چشمه آب معدنی سورت به تیترهای پرجذبه مسئولان استانی درباره چشمه آب معدنی سورت بر می‌خوریم ولی ردی از گام‌های برداشته شده در ارتباط با اظهارات مطرح شده وجود ندارد.
 
ظرفیت گردشگری مازندران نیازمند نقدسازی فرصت‌ها

البته عدم استفاده از ظرفیت گردشگری استان مازندران تنها مربوط به چشمه آب معدنی سورت نیست، کم توجهی و عدم بهره برداری از ظرفیت گردشگری استان دامنگیر همه نقاط استان بوده است و چشمه آب معدنی سورت به دلیل وجه تاریخی که دارد، بیشتر در معرض دید می‌باشد و به همین دلیل، مسئولان تنها با مطرح کردن چشمه آب معدنی سورت به نظر می‌رسد نمی‌خواهند موضوع چشمه آب معدنی سورت به فراموشی سپرده نشود، صرفنظر از اینکه تاکنون گام مثبتی برای رفع مشکلات و تنگناهای موجود برای این چشمه برداشته نشده است.
 
حضور سه استاندار سابق مازندران در این چشمه تاریخی و وعده‌های داده شده برای رفع مشکلات این چشمه، مبین این موضوع است که اراده‌‌ای برای رفع مشکلات موجود برای این چشمه وجود ندارد.
 
بیشتر سرمایه‌گذارانی که برای این چشمه مطرح شده‌اند از توان مالی مناسبی برخودار نبوده و این در حالی است که متولیان استانی می‌توانستند با استفاده از ظرفیت بومی منطقه و با تشکیل تعاونی روستایی به نام چشمه سورت و با هدایت درست سرمایه‌های بومی منطقه زمینه رفع مشکلات این چشمه را فراهم کنند.
 
 علت تاخیر، بی‌اعتنایی به ظرفیت‌های بومی

عدم توجه به ظرفیت بومی منطقه و حضور سرمایه‌گذار، که سال‌های سال درباره آن صحبت می‌شود ولی ماهیت آن هنوز مطرح نشده است، از معضلات جدی عدم توسعه یافتگی چشمه سورت است.

در روزهای اخیر زمانی که بحث تب و تاب چشمه آب معدنی سورت از زبان‌ها افتاده است، فرماندار ساری که کمتر در سطح رسانه‌ ها حاضر می شود در اظهار نظری گفت: در حال حاضر در مرحله واگذاری زمین مجاور این چشمه که متعلق به منابع طبیعی است به سرمایه گذار بخش خصوصی هستیم.
 
اینکه این سرمایه‌گذار اهلیت دارد یا خیر، گردن خود مسئولان اما بحث واگذاری زمین منابع طبیعی به بخش خصوصی چند وقتی است که مطرح است، اما چرا این مسئله درون سازمانی زمانی طولانی می‌برد مورد نقد است، بحث واگذاری چشمه آب معدنی سورت از منابع طبیعی به میراث فرهنگی چندین سال زمان برد و به نظر می‌رسد که باید چندین سال دیگر زمان برد تا زمین کنار دست این چشمه به بخش خصوصی واگذار شود، پس از واگذاری بحث اهلیت و توان لازم سرمایه‌گذار مطرح می‌شود و چرخه کم توجهی به چشمه آب معدنی سورت و دیگر نقاط گردشگری همچنان ادامه می‌یابد.

در طول این سال‌ها مسئولان زیادی با مطرح کردن بحث چشمه آب معدنی سورت در صدر اخبار رسانه‌ای استان و کشور قرار گرفتند، ولی هنوز قصه بی‌مهری به چشمه آب معدنی سورت همچنان ادامه دارد و مشخص نیست چه زمانی بخت این چشمه منحصر بفرد باز می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما