تاریخ انتشاريکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۵
کد مطلب : ۲۷۱۰۱۷
دانشگاهیان ما با توان علمی بالایی که دارند می‌توانند خود به‌عنوان یکی از مولدان اقتصادی جامعه وارد عمل شوند.
۰
plusresetminus
گفتمان‌سازی، مطالبه‌گری و تولید علم بومی، اولویت دانشجویان مازندرانی برای تحقق اقتصاد مقاومتی
به گزارش بلاغ، اقتصاد مقاومتی مفهومی است که درپی مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می‌شود، که قطعا باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت‌های عقلایی و مدبرانه، پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌ها و تاکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خود اتکایی است.

"مقاومت" و ورود در حوزه ادبیات اقتصادی

این واژه اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 مطرح شد. در همین دیدار، مقام معظم رهبری «اقتصاد مقاومتی» را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل «فشار اقتصادی دشمنان» و «آمادگی کشور برای جهش» را معرفی کردند.

در این میان دانشجویان باید به عنوان بازوان و افسران رهبری در دانشگاه‌ها در راستای تحقق این سیاست‌، اقدام و نقش‌آفرینی کنند و مسئولان را در پیشبرد آنها یاری دهند، اما عرصه‌هایی که دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی می‌توانند در آن‌ها ورود کنند کدامند؟

در این گزارش سعی می‌شود تا در گفت‌وگو با اساتید و دانشجویان، عرصه‌های مهم اقتصاد مقاومتی که دانشگاهیان می‌توانند در آن حضور داشته باشند، را بیان کنیم.

رابطه عقلی و منطقی بین تولید و مصرف در اقتصاد مقاومتی

علیرضا پورفرج، عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه مازندران در این خصوص گفت: اقتصاد مقاومتی معمولا به اقتصادی گفته می‌شود که در مقابل شوک و تکانه‌های خارجی و تحریم‌ها و نوسانات اقتصادی به رشد ملایم و قابل قبولی ادامه دهد.

وی در ادامه با اشاره به رابطه اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی افزود: این دو قطعاً مکمل یکدیگرند، چرا که در بحث‌های کلان پایه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی افزایش تولید هدف‌دار است و نه هر تولیدی، بنابراین اگر بتوان شغلی ایجاد کرد که این شغل جدید درآمد افراد و تولید ناخالص داخلی را افزایش دهد، این کار در راستای اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است.

پورفرج در بخش پایانی سخنانش با اشاره به نقش دانشجویان در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: چه به عنوان دانشجو باشیم و چه به عنوان غیر دانشجو، تقاضا کننده هستیم، اگر تقاضا کننده در حد کفاف (بگذارید کفاف را تعریف کنم، مصرفی که بتواند مصرف کننده را از اسراف و تبذیر دور کند، می‌گویند در حد کفاف) اگر حرکت کند، این نوع زندگی در مسیر اقتصاد مقاومتی است.

وی تصریح کرد: بنابراین تمام خریدها و تقاضاها حداقل باید توجیه عقلی و منطقی داشته باشد، یا به عبارت دیگر تعریف دیگری می‌توان داشت، هر شیء که انسان به عنوان ثروت، دارایی و درآمد دارد، از آن، کارامد، بهینه و درست استفاده کند، این حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی است. این تعاریف که داشتیم از منظر مصرف است، همین تعریف را برای تولید کننده نیز می توانیم داشته باشیم.

گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری اولویت اول دانشجویان در اقتصاد مقاومتی است

علیرضا باقری دانشجوی دانشگاه کشاورزی ساری و مجری یکی از طرح های کارآفرینی در دانشگاه در این خصوص معتقد است: دانشجویان در دو سطح گفتمان سازی و مطالبه گری اقتصاد مقاومتی از مسئولان می توانند پیگیر باشند.

وی ادامه داد: در حوزه گفتمان سازی، دانشجویان به دلیل داشتن ارتباطات گسترده دو طرفه با سطح نخبگانی و مردم، اثرگذاری قابل توجهی دارند و می توانند با تبیین ضرورت و اهمیت اقتصاد مقاومتی در دانشگاه ها در مرحله اول و در ادامه ترویج این گفتمان ایجاد شده در سطح جامعه ، گفتمان اقتصاد مقاومتی را در لایه های مختلف اجتماعی ترویج دهند.

باقری با بیان اینکه پس از گفتمان سازی در سطح جامعه، دومین اقدام مهم دانشجویان مطالبه گری گفتمان ایجاد شده از مسئولان است، افزود: دانشجو باید به عنوان چشم بیدار جامعه عملکرد مسئولان در حوزه اجرای اقتصاد مقاومتی در جامعه را ارزیابی کند و با توجه به شاخص های مطرح شده از سوی رهبر انقلاب انحراف مسئولان از آن شاخص را فریاد بزند.

تولید علم و تکنولوژی بومی راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی است

علی عسگری عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور مازندران، در این خصوص با بیان اینکه دانشجویان نقش اساسی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند، گفت: چون نگاه رهبر انقلاب به دانشگاه و قشر دانشگاهی نگاهی مثبت و امیدوارانه است پس نقش آنان نیز در تحقق اقتصاد مقاومتی کلیدی‌تر خواهد بود.

وی ضمن تعریف اقتصاد مقاومتی، افزود: ساده ترین تعریف اقتصاد مقاومتی، اتکای اقتصاد کشور بر تولید ملی و اتکای تولید ملی بر علم و فناوری پیشرفته متعلق به خودمان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور مازندران ادامه داد: از این رو یکی از مهم ترین نقش هایی که دانشجویان در تحقق اقتصاد مقاومتی برعهده دارند، تولید علم و تئوری پردازی خصوصا در رشته های فنی مهندسی و کشاورزی است.

عسگری ادامه داد: دانشجویان در این رشته ها می توانند با در نظر گرفتن مزیت های بومی هر منطقه، به تولید علم بپردازند و در ادامه با تکیه بر علمی که تولید کرده اند، کاآفرینی هم داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان نباید در این زمینه ها منتظر اقدام دیگران باشند، تصریح کرد: دانشجویان رشته های مختلف در استان مازندران، خصوصا دانشجویان رشته های کشاورزی، می توانند با تکیه بر توانایی ها خودشان با ایجاد کارآفرینی، علاوه بر تولید ثروت برای خود و ایجاد اشتغال، قدم مهمی در راستای اجرا و ترویج اقتصاد مقاومتی بردارند.

در پایان باید گفت، دانشگاهیان ما با توان علمی بالایی که دارند می توانند خود بعنوان یکی از مولدان اقتصادی جامعه وارد عمل شوند و با تکیه بر دانش و توانایی دانشجویان و دانش آموختگان به معنای واقعی کلمه به اقتصاد مقاومتی عمل کنند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما