تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۹
کد مطلب : ۳۲۳۵۹۴
سلامت شهر در گرو داشتن محیط سالم و بسترهای مناسب اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی است که شهروندان پایه، اساس و سرمایه اصلی آن هستند.
۰
plusresetminus
مشارکت مردم ستون اصلی شهر پایدار
به گزارش بلاغ، رشد شتابان شهرنشینی طی چند دهه اخیر نه تنها در مازندران و شهرمان بابل، که در کشور مشکلات فراوانی را برای شهر و شهروندان ایجاد کرده و سلامت شهری را به خطر انداخته است.
 
توسعه پایدار شهری در دوره پسامدرن دارای جنبه‌های گوناگونی است که بر رویکرد زیست محیطی آن تاکید ویژه‌ای شده، رویکردهای اکولوژیکی در جهت حفاظت منابع طبیعی و آشتی دادن انسان مدرن و طبیعت در فضای شهری مطرح شد.
  
توسعه پایدار صرفاً منحصر به مسایل زیست محیطی نبوده، بلکه جنبه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن نیز دارای اهمیت زیادی است، براین اساس توسعه پایدار شهری، توسعه انسانی پایدار را نیز به همراه می‌آورد که به شکل‌گیری سرمایه اجتماعی و ایجاد عدالت اجتماعی می‌انجامد.
  
مفهوم پایداری در توسعه با بسترسازی برای افزایش رفاه شهروندی ممکن می‌شود که بهبود زیرساخت‌ها و مسکن شهری و توزیع متناسب و عادلانه تسهیلات و خدمات شهری را به همراه دارد.
  
توسعه شهری زمانی می‌تواند پایدار باشد که دو بعد اقتصادی و اجتماعی آن در همه سطح ‌ها و گام‌ها دیده شود، سلامتی به عنوان یکی از اهداف اصلی و مهم‌ترین پیامد توسعه  پایدار شهری مطرح است.
  
سلامت شهر در گرو داشتن محیط سالم و بسترهای مناسب اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی است که شهروندان پایه، اساس و سرمایه اصلی آن هستند.
  
بدین ترتیب از جمله عناصر مهم و پیوند دهنده  پروژه‌های شهر سالم در همه‌جا، درگیر کردن مردم، نهادها و بخش‌های غیردولتی برای ارتقاء سطح زندگی مردم هر شهر و محله است.
  
پروژه‌های شهر سالم بر مشارکت مردم در مسایل تاکید فراوان دارند به همین جهت شرایط باید به گونه‌ای فراهم شود تا مردم بتوانند در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های سازمان‌ها و ارگان‌های شهری دخالت مستقیم داشته باشند.
   
اهمیت همکاری و مشارکت مردم در این گونه پروژه‌ها به اندازه‌ای است که بدون حضور آنها  پروژه هویت اصلی خود را از دست خواهد داد؛ چرا که اگر بنا بر عدم مشارکت، همکاری مردم در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها باشد، نیاز به یک ارگان جدید با نام "ستاد شهر سالم" اساساً زیر سوال می‌رود زیرا در این صورت همان دستگاه‌های اجرایی قبلی فعالیت‌ها را برنامه‌ریزی و اجرا خواهند کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تعامل و گفتگوی سازنده با دنیا
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
ویروس بی‌حجابی و ویروس کرونا
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
معیشت یا عفت؛ دوراهی ناخوانده عصر جدید
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷