تاریخ انتشاردوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۶
کد مطلب : ۲۴۷۴۲۸
دولت تدبیر و امید که پس از سه سال دوندگی فراوان برای بزک کردن چهره آمریکا با نام «تحقق منافع ملی» در تلاش بود امروز باید برخوردی قاطع با این امر داشته باشد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، در حالی شب گذشته تحریم‌های ایران برای ۱۰ سال آینده از سوی مجلس سنا آمریکا تمدید شد که بر اساس فرموده‌های رهبری و سخنان روحانی و ظریف وزیر امور خارجه ایران، این امر نقض آشکار برجام و مغایر با آن است.

مقام معظم رهبری در جمع بسیجیان کشور در هفته بسیج بار دیگر بر این نکته تاکید فرموده بودند که اگر سنا تحریم‌های ایران را برای یک دوره ۱۰ ساله دیگر تمدید کند این امر نقض برجام است و جمهوری اسلامی ایران واکنش قاطعی نسبت به این امر نشان می‌دهد.

ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در خردادماه امسال در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اگر در پایان این دوره از تحریم‌ها، تحریم‌های جدیدی وضع شود مغایر برجام است.

شمخانی، بعیدی‌نژاد و دیگر افراد تراز اول کشور نیز در این خصوص اظهار نظر کردند و این امر را کاملا مغایر با برجام می‌دانند و بر لزوم واکنش ایران نسبت به آن تاکید داشتند.

دولت تدبیر و امید، که پس از سه سال دوندگی فراوان برای بزک کردن چهره آمریکا با نام «تحقق منافع ملی» در تلاش بود، امروز باید برخوردی قاطع با این امر داشته باشد، هر چند روحانی رئیس‌جمهور امروز سرگرم بازی‌های تبلیغاتی خود در سفرهای مختلف استانی است و روزهای گذشته در سفرهای خود سخنان عجیبی به زبان آورده است اما باید نسبت به این نقض آشکار واکنش نشان دهد.

در این میان نباید از نقش نمایندگانی گذشت که ۲۰ دقیقه‌ای برجام را در مجلس تصویب کردند تا راه نفوذ دشمن به کشور به آسانی هموار شود.

عده‌ای خوش خیال داخلی نیز منتظر وتوی اوباما رئیس‌جمهور آمریکا هستند، حتی با وجود وتوی آمریکا که احتمال آن در روزهای پایانی دولتش بسیار ضعیف است، بار دیگر سنا می‌تواند این قانون را تصویب کند و دیگر توانی برای وتو از سوی اوباما و دولت کنونی آمریکا وجود ندارد.

اما اگر نگاهی به دلایل تمدید این تحریم بیاندازیم، می‌بینیم که خوش‌خیالی مسئولان ایرانی و عجله در تصویب برجام دستان دشمن را برای باج‌خواهی بیشتر باز گذاشته است، همچنین غرب با به بازی گرفتن واژه‌هایی مانند، برنامه‌های موشکی ایران، حمایت از تروریسم و رعایت نکردن مقررات بین المللی مربوط به حقوق بشر، «برجام» را به ابزار فشاری برای جمهوری اسلامی تبدیل کرده‌اند.

نکته جالب توجه‌تر در داخل به وقوع پیوسته است، برخی از کانال‌های حامی سرسخت دولت، که بوی آمریکائی بودنشان بیش از هرچیز دیگر به مشام می‌رسد، این موضوع را حق آمریکا می‌دانند و آن را موضوعی طبیعی جلوه می‌دهند و گویی حق مردم ایران کمترین ارزشی برای آنها ندارد و قصد در توجیه این تمدید تحریم دارند، این در حالی است که رهبری بر نقض برجام بر اساس عدم تحقق منافع ملی ایران تاکید دارند.

به هر حال به نظر می‌رسد دیگر زمان آن فرارسیده تا با یک نگاه رئالیستی، مسئولان کشور از اقدام‌های خوش‌بینانه خود نسبت به غرب به ویژه آمریکا دست بردارند و پایانی بر رویاهای ابزار فشار غربی‌ها که هر روز در حال بی‌جان‌تر شدن است رقم بزنند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما