در استقبال از انتصاب مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ـ 2

فرهنگ و هنر مدیریتی می‌خواهد متفکر، متدین، متعامل، ملتزم و خستگی‌ناپذیر

تاریخ انتشارسه شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴
کد مطلب : ۹۷۴۷۵
فرهنگ و ارشاد اسلامی به‎عنوان مسئول دولتی فرهنگ و هنر، صیانت و اعتلای فرهنگ دینی و استفاده صحیح و مناسب از هنر برای ارتقای فرهنگ را عهد‌‌ه‌دار است که سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت بر فعالیت پیرامون فرهنگ و هنر از وظایف بلافصل اوست.
۰
plusresetminus
فرهنگ و هنر مدیریتی می‌خواهد متفکر، متدین، متعامل، ملتزم و خستگی‌ناپذیر
به گزارش خبرنگار بلاغ، در خانواده دولت و درمیان هیئت دولت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف به وظایفی در شکوفایی فرهنگ و هنر با رویکرد انقلاب اسلامی است که در صورت کم‌کاری و تعلل در انجام وظایف خطیر، سیل بنیان‌کن تهاجم و شبیخون فرهنگی و هنری غرب، از سرمایه‌های فرهنگی در رفتار و نوع سلوک و سبک زندگی اسلامی‌ایرانی چیزی به‎جا نخواهد گذاشت.

امروزه به اعتراف دوست و دشمن، بی‌سابقه‌ترین و سازماندهی شده‌ترین تهاجم علیه باورهای دینی مردم کشورمان به‌ویژه ساکنان استان‌های شمالی در حال اجرای گسترده با روش‌ها و ابزارهای مختلف و متنوع است و اگر متولی فرهنگ و هنر کشور با اعتقاد راسخ به ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی، با تمام وجود وارد میدان و مدیریت صحنه بر محور گسترش و تعمیق گفتمان انقلاب اسلامی نشود، ضایعات جبران‌ناپذیری از سوی دشمنان متحد و متشکل کشورمان بر مردم و جوانان‌مان تحمیل خواهد شد، چرا که غفلت و برخورد سیاسی با مقوله فرهنگ و ارزش‌های برآمده از خون شهدا، علاوه بر آنکه موجب انفعال و دلسردی مردم متدین و فداکارمان می‌شود، به دشمنان بیدار نیز فرصت طمع‌ورزی بیشتر و میدان عمل وسیع‌تر داده می‌شود.

مدیران و مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ‌گاه نباید وظایف خطیر و رسالت سترگ خود در حفظ پاسداری از ارزش‌ها و میراث گرانقدر انقلاب اسلامی و بسیج همه امکانات برای رشد و ترویج آنها را از یاد ببرند و نباید تحت هیچ شرایطی از خطوط قرمز و ارزش‌ها در حوزه فرهنگ عدول کنند.

به اظهار اکثر صاحب‌نظران و به استناد آثار عملکردی، اغلب دولت‌های پس از انقلاب صرف‌نظر از کارکردهای‌شان در عرصه‌های اجرایی، در بخش فرهنگ و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه بر حول محور تربیت دینی، دارای عملکردی ناموفق بوده و علت اصلی این موضوع به نوع نگاه لیبرالیستی این دولت‌ها در عرصه فرهنگ برمی‌گردد.

برای این دولت‌ها، هیچ‌گاه فرهنگ موضوع اول با اولویت نخست نبوده و برخورد فانتزی با آن در برپایی چند جشنواره با مخطبان محدود و ثابت خلاصه می‌شد و این در شرایطی است که از زاویه نگاه و کلام حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری، فرهنگ مسئله اول کشور و مقدم برهمه عرصه‌هاست.

رهبر انقلاب معتقد است که ایران اسلامی در میدان سیاست، وضع بسیار خوبی دارد و دشمن در این میدان منفعل است؛ ایشان می‌فرمایند: «در عالم سیاست وضع ما بسیار خوب است و دشمن را دنبال خودمان می‌کشانیم، ما در موضع فعالیتیم، اما دشمن با همه حجم و عرض و طول عظیم، با تسلطی که بر دنیای سیاست دارد و می‌دانیم، در برابر ما، در موضع انفعال است ... .

در عرصه مسائل اقتصادی که آن هم فصل مهمی از مسائل کشور است، امروز همه جوامع دنیا، گرفتاری اقتصادی دارند، حتی همان کسانی که سعی می‌کنند فشارهای خود را هم به ما منتقل کنند، از این بابت، گرفتاری سختی دارند.

البته ما هم بی‌گرفتاری نیستیم، لیکن بنده در باب اقتصاد دغدغه و نگرانی ندارم، با این حال، غمی در دل دارم که غم گرفتاری گرفتاران و طبقات ضعیف جامعه است، بالاخره هرکس که بخواهد اسلامی فکر و احساس کند، این غم را دارد، اما در کنار این غم، امید نسبتاً درخشانی هم دارم که انشاءالله مسئولان کشور بتوانند مشکلات اقتصادی جامعه را حل کنند.»

آیت‎الله خامنه‎ای در ادامه می‌فرمایند: «اما عرصه فرهنگ، بنده به معنای واقعی کلمه، احساس نگرانی می‌کنم و حقیقتاً دغدغه دارم، این دغدغه از آن دغدغه‌هایی است که آدمی به خاطر آن گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند، من چنین دغدغه‌ای دارم، حقیقتاً در باب فرهنگ، احساس نگرانی عمیقی دارم.

من خدا را شاکرم که حتی برای یک لحظه هم، امید خود را در همین عرصه پردغدغه از دست نداده ام، اگر تلاش می‌کنم، حرفی بر زبان می‌آورم و دست به اقدامی می‌زنم، همه ناشی از آن امید است، انشاءالله به فضل پروردگار، روز به روز هم به این تلاش و اقدام و حرکت خواهم افزود.»
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما