تاریخ انتشارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
کد مطلب : ۴۲۶۴۹۹
رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش آمریکا تهدید دونالد ترامپ به استفاده از نیروی ارتش برای سرکوب اعتراضات سراسری در ایالات متحده را "خطرناک" و "بسیار نگران‌کننده" توصیف کرد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش آمریکا در مصاحبه با ان‌پی‌آر گفت: این ایده که رئیس‌جمهوری آمریکا با استفاده از ارتش کنترل اوضاع را به دست بگیرد، از نظر من بسیار نگران‌کننده و مشکل‌آفرین است.
روز دوشنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره احتمال استفاده از نیروهای فدرال در واکنش به اعتراضاتی که پس از مرگ جورج فلوید به راه افتاد، صحبت کرد. او خطاب به فرمانداران و شهرداران هشدار داد: اگر شهری یا ایالتی از انجام اقدامات ضروری در دفاع از زندگی و مال شهروندانش کوتاهی کند، من ارتش ایالات متحده را مستقر خواهم کرد و فورا این مشکل را با استفاده از آن‌ها حل می‌کنم.
ژنرال مارتین دمپسی در گفت‌وگو با رادیو سراسری آمریکا تاکید کرد، مشارکت ارتش باید برای "درگیری در جنگ‌های خارجی باشد." او افزود: این ایده که از ارتش برای تسلط و سرکوب بر اعتراضاتی استفاده شود که عمدتا مسالمت‌آمیز است و البته برخی فرصت‌طلبان هم آن‌ها را به سمت خشونت می‌کشانند، از دید من بسیار خطرناک است. اینکه ارتش بیاید و اوضاع را آرام کند، بسیار خطرناک است.
مارتین دمپسی اولین نظامی ارشد نیست که سخنان ترامپ را به باد انتقاد گرفته است. وزیر دفاع کنونی و وزیر دفاع سابق آمریکا هم صراحتا با این صحبت دونالد ترامپ مخالفت کرده‌اند.  
اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز که پس از کشته شدن جورج فلوید در مینیاپولیس و پس از انتشار ویدیو نحوه مرگ او آغاز شد، دست‌کم در ۷۵ شهر آمریکا گسترش یافته است. جورج فلوید ۴۶ ساله دوشنبه هفته پیش و زمانی که در بازداشت پلیس بود، کشته شد.
در ویدئویی که از بازداشت او وجود دارد، جورج فلوید در حالی که به سختی نفس می‌کشد، به پلیس سفیدپوستی که زانویش را روی گردن او گذاشته و فشار می‌دهد، می‌گوید: "نمی‌توانم نفس بکشم."
پیش از این جیمز ماتیس، وزیر دفاع پیشین آمریکا، ترامپ را به تلاش عمدی برای ایجاد شکاف در جامعۀ آمریکا متهم کرد و ایده استفاده از ارتش برای پاسخ به اعتراض های جاری علیه نژادپرستی و خشونت های پلیسی را محکوم کرد.
او در بیانیه‌ای گفت: دونالد ترامپ اولین رئیس جمهوری در دوران زندگی من است که سعی ندارد مردم آمریکا را متحد کند -حتی تظاهر هم نمی‌کند که چنین قصدی دارد. در عوض او سعی می‌کند بین ما شکاف بیاندازد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما