تاریخ انتشارجمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
کد مطلب : ۴۲۶۴۳۶
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: فروش نفت خام تحولی در اقتصاد مملکت بوجود نخواهد آورد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازداود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: نفت نباید موجب عقب ماندگی کشور شود بلکه باید کاری کرد که نفت موجب پیشرفت مملکت شود.
وی افزود: مقام معظم رهبری به مناسبت گرامیداشت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی رحمت الله علیه بطورکلی راجع به ویژگی های تحول خواهی حضرت امام ایراد سخن کرد.  معظم له در سخنرانی خود به چند مورد از مصادیق تحول خواهی در حوزه اقتصاد ایران مثل وابستگی به نفت و عملیاتی نبودن بودجه در ایران اشاره فرمود. مقام معظم رهبری فرمود باید بند ناف اقتصاد ایران را از نفت قطع کرد.
وی در این باره توضیح داد: منظور این نیست که کشور از ثروت خدادادی در حوزه نفت و گاز استفاده نکند یا درب چاه های نفت خود را ببندد بلکه مقصود اینکه از این ثروت به شکل درست استفاده شود. نفت نباید موجب عقب ماندگی کشور شود بلکه باید کاری کرد که نفت موجب پیشرفت مملکت شود.
وی گفت: حال سئوال اینکه چه باید کرد نفت موجب عقب ماندگی کشور نشود. کارهای زیادی می شود با نفت کرد اول اینکه بجای فروش نفت خام و صرف در آمد حاصل از نفت در حوزه هزینه های جاری دولت می توان این ماده با ارزش را تبدیل به ارزش افزوده بالا کرد و سپس روی ریل صادرات قرار داد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: فروش نفت خام تحولی در اقتصاد مملکت بوجود نخواهد آورد از اینرو باید کاری کرد که در آمدهای حاصل از نفت صرف توسعه زیر ساخت ها، افزایش تولید، گسترش صادرات و صدها کار خوب دیگر در اقتصاد ایران شود. سئوال دیگری که در اینجا مطرح می شود اینکه کشورهای که در دنیا نفت ندارد چگونه مخارج دولت را تامین می کنند؟
 دانش جعفری بیان داشت: اینکه دولت مخارج خود را به نفت متصل کند شرایط خاصی را در اقتصاد کشور ایجاد کرده که خیلی نگران کننده است. پس از کشف نفت در آمد حاصل از نفت به سمت دولت هدایت شد و دولت هم متناسب با افزایش درآمد نفتی اندازه خود را بزرگ کرد و هر آنچه در می آورد در بودجه خود هزینه می کرد. هم اکنون دولت ایران یک دولت فربه با عائله و مخارج زیاد است. این دولت جدا از فربه بودن و مخارج سنگین بدهی های زیادی هم دارد.
دانش جعفری بیان داشت: اقتصاد ایران در سال های گذشته نه تنها منابع حاصل از فروش نفت را بلعیده بلکه از بانک های تجاری، بانک مرکزی و همینطور در سال های اخیر از مردم هم استقراض کرده است.
وی در ادامه نرخ تورم در اقتصاد ایران را بسیار بالا برشمرد و گفت: نرخ تورم در برخی از کشورها بین سه تا پنج درصد و نرخ تورم در اقتصاد ایران بالای 15 درصد و حتی به بیش از 30 درصد هم در مقاطعی رسیده است. تورم بالا ضد تولید و بسیاری از مشکلات دیگر در کشور است که باید کنترل شود.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با دست‌های فرمانده تا بهشت
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲