تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
کد مطلب : ۴۲۶۰۱۷
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این جمله امام خمینی(ره) که من یک موی کوخ نشینان را به کل کاخ نشینان نمی‌دهم، گفت: این مجلس باید تکلیف خود را با کوخ نشینان مشخص کند و وظیفه خود را در قبال محرومین و مستضعفین انجام دهد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، وحید جلال زاده در گفت‌وگو ، با تاکید بر ضرورت مرور وصیتنامه حضرت امام خمینی (ره) از سوی مسئولان گفت: حضرت امام خمینی جزو بی‌نظیرترین فقها و مجتهدین تاریخ معاصر هستند. من معتقدم که ما در هر موقعیتی به موفقیت دست پیدا کردیم به دلیل عمل به وصایای حضرت امام بوده است و در مقابل در هر کجا که شاهد ناکامی و جلوه گر شدن ناکارآمدی بودیم به دلیل فاصله گرفتن از وصایای ایشان بوده است.
وی افزود: امام در خصوص ویژگی نمایندگان مجلس، به مردم توصیه کردند که وکیل آنها باید چه خصوصیاتی داشته باشد و مردم باید به چه کسی رای بدهند و چه افرادی را به مجلس بفرستند.
جلال زاده افزود: اما در خصوص نمایندگانی که از سوی مردم انتخاب می‌شود و به مجلس راه پیدا می‌کنند امام توصیه‌ای کلیدی دارند کلیدی ترین عنوان و توصیه حضرت امام در این باره آن جمله معروف است که "مجلس در راس امور است". به تعبیر من تفسیر این جمله کلیدی این است که گره گشایی مجلس در راس امور است. یعنی اگر ما قانون را فصل الخطاب کشور بدانیم و تنها نهاد قانونگذار را مجلس شورای اسلامی دانسته و به وصایای گهربار حضرت امام که مجلس را در بحث گره گشایی و حل مشکلات مردم در راس امور می‌دانند توجه لازم داشته باشیم آن وقت باید با توجه به دیدگاه حضرت امام اهتمام خود را بر قانونگذاری صحیح مبذول کنیم.
نماینده مردم ارومیه عنوان کرد: تفکر امام این بود که نماینده مردم باید به فکر مردم باشد نه به فکر جریان یا گروهی خاص. ایشان تاکید داشتند که نماینده مجلس باید به فکر محرومین و مستضعفین باشد حال باید با توجه به این توصیه‌ها، مجلس تکلیف خود را در قبال محرومین و مستضعفین به جای آورد. وصیت حضرت امام به کارگزاران جمهوری اسلامی ایران این بود که من یک موی کوخ نشینان را به کل کاخ نشینان نمی‌دهم. به همین دلیل است که مجلس باید تکلیف خود را با کوخ نشینان مشخص کند که این امر هم در امر قانونگذاری و هم امر نظارت متبلور شود. در واقع باید نسبت این مجلس با عدالت و محرومین و فساد ستیزی مشخص شود.
این نماینده مجلس یازدهم اظهار کرد: در امر مهم نظارت باید منافذ و راه‌های نفوذ فاسدان و رانت طلبان را مسدود کنیم. برای مثال از کل تحقیق و تفحص هایی که در سال های گذشته در مجلس صورت گرفت تعداد کمی به نتیجه رسیده است اما دلیل این موضوع چه بوده؟
جلال زاده در پایان اضافه کرد: در واقع با توجه به آن جمله کلیدی حضرت امام، ابزار این در راس امور بودن قانون و نظارت خواهد بود باید با این دو ابزار به جنگ فقر، فساد و تبعیض برویم و باید با ابزار نظارت عدالت را در جامعه گسترش دهیم اگر این نیروهای انقلابی و مردمی مجلس یازدهم بتوانند به فرمایشات حضرت امام درباره مجلس جامه عمل بپوشانند به لطف الهی بخشی از مشکلات مردم کاهش پیدا می‌کند و شاهد رفع موارد زیادی خواهیم بود.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرواز ۶۵۵، نماد حقوق بشر آمریکایی
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۵
سبک زنـدگی و سیره امـام رضـا(ع)
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
حقوق بشر، غمنامه طنز تلخ غرب
سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰