تاریخ انتشارسه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
کد مطلب : ۴۲۵۸۵۷
اعتراضات و آشوب‌های آمریکا 140 شهر را به هم ریخته است. در جریان این اتفاقات بیش از 4 هزار نفر دستگیر شده‌اند؛ اتفاقی که در 50 سال اخیر بی‌نظیر عنوان شده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازروزنامه کیهان در گزارشی نوشت: حدود دو سال پیش آمریکا طرح «تابستان داغ» برای ایران را مطرح کرد که در آن قصد بر آن بود با برقراری آشوب‌‎های تابستانه کار حکومت ایران یکسره شود و آمریکا و هم‌پیمانانش در ایران مستقر شوند. اما از سه شنبه گذشته، 26 مِی (6 خرداد) و در پی قتلِ «جورج فلویدِ» سیاه‌پوست توسط پلیس سفیدی که خونسردانه با فشار زانو او را خفه می‌کرد، پروژه تابستان داغ در خود آمریکا کلید خورده، با این تفاوت که هیچ نیروی متخاصمی آن را برنامه‌ریزی نکرده و ساختار نژادپرستانه آمریکا محرک اصلی آن است.
این اعتراضات در ابتدا از شهر مینیاپولیسِ ایالتِ مینه‌سوتا، که محل وقوع قتل بود، آغاز شد اماتا کنون 140 شهر آمریکا را درگیر کرده است. «روزنامه نیویورک تایمز» نقشه مناطقی را که در آنها تظاهرات ضدنژادپرستی برگزار و یا نیروهای گارد ملی آمریکا مستقر شده‌اند، منتشر کرد که درگیر شدن کل آمریکا را نشان می‌دهد.
فرار ترامپ به پناهگاه
این اعتراضات در واشنگتن که به دیواره‌های کاخ سفید رسید، رئیس‌جمهورِ «اَبَر قدرت»! آمریکا را شدیداً وحشت‌زده کرد. به گزارش روزنامه «گاردین»، جمعه شب درپی تجمع گسترده معترضان در مقابل کاخ سفید، مأموران سرویس‌ مخفی، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را به سنگر بتونی زیرزمینی منتقل کردند. «دیلی میل» هم گزارش داده
بیش از 50 تن از مأموران مخفی بیرون از کاخ سفید و محیط اطراف آن صدمه دیدند. چین نیز به ترامپ طعنه زده، «به‌ جای پنهان شدن پشت سرویس مخفی، با معترضان صحبت کن.»
گزارش شده که معترضین خشمگین که ترامپ را نژادپرست و متهم اصلی خشونت‌های نژادپرستانه اخیر می‌خوانند، با کوکتول مولوتوف و مواد آتش‌زا به اطراف کاخ سفید رفته بودند، چه اینکه دیگر مظاهر سرمایه‌داری چون فروشگاه‌های گوچی و چنل در واشنگتن و نیویورک هم در معرض این‌چنین حملاتی قرار گرفته‌اند.
ورود ارتش و برخورد خشن با معترضان
آمریکا که خود کوچکترین برخورد با مخالفان را در سراسر دنیا شدیداً محکوم می‌کرد حالا خودش خشونت‌آمیزترین برخوردها با معترضان را دارد، چنان‌که دیگر نیروهای پلیس توان سرکوب‌ها را ندارند و نیروهای گارد ملی ارتش هم برای سرکوب‌ها به خیابان‌ها آمده‌اند. به گزارش «دیلی میل»، 5 هزار نیروی گارد ملی در 26 ایالت و واشنگتن، پایتخت سیاسی آمریکا، مستقر شده‌اند.
با ادامه اعتراضات مردمی در سراسر آمریکا، تا کنون حدأقل 4 هزار و 100 معترض در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند. حتی دختر «بیل دی بلاسیو» شهردار نیویورک نیز بازداشت شده است. حجم ویرانگری از غارت‌های شبانه در سراسر آمریکا هم تصاویر تکان‌دهنده‌ای بر جای گذاشته است که می‌توان فیلم‌های آن و همچنین فیلم‌هایی که از سرکوب‌ها منتشر شده را در شبکه‌های اجتماعی پیگیری کرد. 
حجم و گستردگی اعتراضات، میزان خشونت‌بار بودن آن، غارت‌های فروشگاه‎ها در جریان اعتراضات و همچنین شدت سرکوب‌ها، توجهات به این شورش‌ها را بسیار زیاد کرده است. «نیک برایانت» گزارشگر «بی‌بی‌سی» گفته است، این گسترده‌ترین ناآرامی نژادی در آمریکا از زمان ترور «مارتین لوترکینگ»، رهبر سیاهپوست جنبش حقوق مدنی، در سال ۱۹۶۸ است. 
تظاهرات در دیگر نقاط جهان
در دیگر نقاط جهان اعتراضاتی در همبستگی با مردم آمریکا صورت گرفته است. در لندن هزاران تن در حمایت از معترضان آمریکایی تجمع کردند؛ معترضان همچنین در دانمارک در مقابل سفارت آمریکا تجمع کردند؛ سفارت آمریکا در برلین هم روز شنبه با شعار «عدالت برای جورج فلوید» شاهد اعتراضات بود؛ در برزیل هم صدها تن در مقابل کاخ دولتی ریودوژانیرو دست به تجمع اعتراضی زدند و به جرایم پلیس برزیل علیه سیاهپوستان اعتراض کردند. در کانادا نیز یک اعتراض ضد نژادپرستی به درگیری میان پلیس مونترال و برخی از معترضان منجر شد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما