تاریخ انتشارسه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵
کد مطلب : ۴۲۵۸۱۳
یک فرمانده عملیاتی ارتش روسیه گفت، وزارت دفاع مکرراً شاهد تحرکات آمریکا و متحدانش در مجاورت مرزهای روسیه است و این کشورها پیشنهادات مسکو درخصوص کاهش تنش را نادیده می‌گیرند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«سرگئی رادسکوی» از فرماندهان عملیاتی ارتش روسیه روز دوشنبه گفت، فعالیت‌های نظامی آمریکا و متحدانش در حوالی مرزهای این کشور افزایش داشته است.
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، رادسکوی گفت:‌ «وزارت دفاع روسیه به‌طور متناوب سطح بالایی از فعالیت نظامی توسط آمریکا و کشورهای عضو ناتو را در مجاورت مرزهایش پایش و ثبت می‌کند».
این فرمانده روس گفت، علی‌رغم شیوع ویروس کرونا، رزمایش‌های کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که بیشتر ماهیت ضد روسی دارند، افزایش داشته است. ناتو به‌منظور جاسوسی از روسیه ایستگاه راداری «گلوبوس 3» را در نروژ تقویت کرده است.
وی همچنین فعالیت‌های نظارتی «تهاجمی» آمریکا در دریای مدیترانه را مغایر با توافقات حاصل شده در سوریه دانست و گفت هواپیماهای «پوسیدون» نیروی دریایی آمریکا به‌طور نظام‌مند به پایگاه‌های نظامی روسیه در شهرهای «خمیمیم» و «طرطوس»، نزدیک می‌شوند و «جهت مقابله با این اقدامات به ناچار ناوشکن‌های خود را در حال آماده‌باش نگه می‌داریم».
رادسکوی افزود، آمریکایی‌ها فعالیت‌های جاسوسی خود در دریای سیاه و بالتیک و شرق مدیترانه را افزایش داده است. گسترش زیرساخت‌های سیستم دفاع موشکی در لهستان ادامه دارد و در کنار آن آمریکایی‌ها این سیستم‌ها را در رومانی مستقر کرده است.
او در ادامه گفت، آمریکا و متحدانش قصد داشتند رزمایش‌های آبی خاکی در دریای بالتیک و منطقه قفقاز برگزار کنند که به خاطر شیوع ویروس کرونا لغو شد. با این حال تمامی عملیات‌های تمرینی نظامی در مجاورت مرزهای روسیه ادامه داشته‌اند. ناتو برای اولین بار از زمان جنگ سرد در دریای بارنتز رزمایش نظامی برگزار کرد و در آن رهگیری موشک‌های بالستیک روسی را تمرین کردند.
رادسکوی گفت: «با این حال ما به سیاست تنش زدایی ادامه می‌دهیم.  در این سال‌ها نیروهای مسلح ما از برگزاری رزمایش‌های نظامی بزرگ در مجاورت مرزهای کشورهای عضو ناتو خودداری کرده‌اند».
وی افزود، در برهه کنونی با شیوع ویروس کرونا تقابل میان کشورها باید کاهش یافته و بر این بیماری تمرکز شود و تمام ایده های مسکو درخصوص کاهش تنش از سوی «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه به «ینس استولتنبرگ»  دبیرکل ناتو ارائه شده‌اند. با این حال این پیشنهادات نادیده گرفته شدند.
در آخرین مورد از فعالیت نظامی ناتو در مجاورت مرزهای روسیه، روز یکشنبه رسانه‌های روس فیلمی از اقدام جنگنده‌های این کشور در رهگیری بمب‌افکن راهبردی و مافوق صوت آمریکا در حریم هوایی دریای سیاه و بالتیک منتشر کردند.
پنتاگون نیز روز ۱۵ آوریل اعلام کرد که یک هواپیمای سوخو-۳۵ روسیه یک هواپیمای شناسایی ارتش آمریکا را بر فراز دریای مدیترانه رهگیری کرده است. 
 
طبق گزارش راشا تودی، «بمب‌افکن‌ها و هواپیماهای شناسایی آمریکا و همچنین هواپیماهای ناتو طی سال‌های اخیر به طور مرتب در نزدیکی مرزهای روسیه دیده شده‌اند».
این رسانه روس افزود: «مسکو این پروازها را تحریک آمیز می‌داند، پروازهایی که از سال ۲۰۱۴ و الحاق کریمه به روسیه و درگیری‌های نظامی در شرق اوکراین تشدید شده است».
 مسئولان آمریکایی می‌گویند، روسیه در قبال هواپیماهای شناسایی آمریکا در شرق دریای مدیترانه به علت حضور نظامی در روسیه، حساسیت بالایی دارد و مسکو به نقش محوری خود در منطقه غرب آسیا پس از فروپاشی شوروی بازگشته است؛ به طوریکه تلاش‌های روسیه در این راستا، اذهان را به سمت دوران جنگ سرد می‌برد؛ به خصوص اینکه دو کشور در سوریه و لیبی تضاد منافع دارند.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با دست‌های فرمانده تا بهشت
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲