تاریخ انتشارسه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
کد مطلب : ۴۲۵۷۲۶
اولین قدم برای ایجاد یک وب‌سایت و ورود به فضای کسب‌وکار دیجیتال ثبت یک دامنه یا دامین است.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، به نقل از ایران سرور، این مطلب شمارا با تمام بخش‌های مختلف ثبت دامین آشنا خواهد کرد. پس همراه ما باشید تا در پایان بتوانید یک دامنه خوب انتخاب کنید. مطمئنا نظر شما تا انتهای این مطلب تغییر خواهد کرد.
دامنه (Domain) چیست؟
دامنه یا دامین در واقع همان آدرس اینترنتی است که شما با آن شناخته می‌شوید. این آدرس هرچقدر ساده‌تر و سرراست‌تر باشد بهتر است و کاربران بیشتری شمارا خواهند یافت. دامنه از دو بخش اصلی تشکیل‌شده است. نام دامنه و پسوند دامنه. نام دامنه را شما تعیین می‌کنید و درصورتی‌که این نام آزاد باشد می‌توانید آن را در اختیار بگیرید. پسوند دامنه هم‌بستگی به نوع کار شما و گاها به کشوری که در آن هستید بستگی دارد.
پارک دامنه و زیر دامنه چیست؟
نمایش یک سایت با چند عنوان دامنه را پارک دامنه (Park Domain) می‌گویند؛ مثلاً شما می‌توانید یک سایت را با یک نام و دو پسوند مختلف روی یک هاست ارجاع دهید. به این صورت اگر کاربران نام سایت شمارا بدانند و پسوند آن را فراموش کرده باشند نیز به سمت سایت شما هدایت خواهند شد. به‌طور مثال شما سایتی با آدرس دامنه www.Example.com دارید و حالا همین دامنه را با پسوند net هم ثبت می‌کنید. به این صورت www.example.net هر دو این آدرس‌ها یک سایت را برای شما بازخواهد کرد.
زیر دامنه (SubDomain) بخشی از سایت است که مرتبط با سایت اصلی است اما به‌صورت مجزا عملکرد خود را دارد. شما می‌توانید زیر دامنه‌های زیادی برای دامنه خود تعریف کنید. زیر دامنه نامی است که پیش از آدرس دامنه اصلی اضافه می‌شود و با یک نقطه از آن جدا می‌شود. به‌طور مثال آدرس دامنه /https://www.iranserver.com آدرس دامنه اصلی است و آدرس /https://blog.iranserver.com به‌عنوان زیر دامنه بلاگ سایت ایران سرور را مشخص می‌کند.
چه نکاتی را در ثبت دامنه رعایت کنیم؟
در زمانی که می‌خواهید تا دامنه خود را ثبت کنید سعی کنید اول دامنه شما کوتاه باشد و به‌راحتی در ذهن مخاطب ماندگار شود. این کار باعث می‌شود هر زمان خواست به‌سرعت سراغ سایت شما بیاید؛ اما نکات دیگری هم در ثبت دامنه مهم هستند. سعی کنید آدرس دامنه خوانایی داشته باشد. از حروف اختصاری تا حد امکان استفاده نکنید چون این کار باعث می‌شود خوانایی آدرس پایین بیاید. سعی کنید آدرس دامنه شما معنادار باشد. نکته بعدی این است که از حروف استفاده کنید. البته یکسری کاراکترها هستند که مجاز به استفاده از آن در دامنه نیستید.
در مورد پسوند دامنه هم بعضی از پسوندها مانند Com، ir یا Net برای شما آشناتر هستند. استفاده از هرکدام از این پسوندها هم شرایطی دارد. دامنه‌های تجاری معمولاً از Com استفاده می‌کنند. در مقابل سازمان‌های دولتی از Gov استفاده می‌کنند و مؤسسات آموزشی معمولاً Edu را به کار می‌برند. در مقابل همه کشورها هم برای خود پسوندهایی دارند؛ مثلاً ir پسوند ایران، ca کانادا، jp ژاپن و به همین صورت کشورها نیز از پسوندهای دامنه خود استفاده می‌کنند.
چطور یک دامنه ثبت کنیم؟
برای ثبت دامنه شما باید به سراغ یکی از وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات هاستینگ بروید. به‌عنوان پیشنهاد شما می‌توانید وارد سایت ایران سرور شوید و در باکس جستجو دامنه موردنظر خود را با توجه به توضیحاتی که دادیم جستجو کنید. بعدازاینکه از آزاد بودن دامنه خود اطمینان پیدا کردید می‌توانید درخواست ثبت را ارسال کرده و مراحل پرداخت را طی کنید. البته در نظر داشته باشید که باید مدت آن را نیز مشخص کنید. این مدت‌زمان حداقل یک‌ساله و حداکثر ۱۰ ساله است. کارشناسان ایران سرور درخواست خرید دامنه شما را بررسی و دامنه موردنظر را به شما تحویل خواهند داد.
نتیجه‌گیری
شاید تا قبل از مطالعه این مطلب نظر شما در مورد ثبت یک دامنه تفاوت داشت و حالا می‌توانید با دانش کافی دامنه خود را انتخاب و به ثبت برسانید. به‌عنوان یک تجربه می‌توان گفت بهتر است از سایتی خرید کنید که اعتبار لازم و کافی را داشته باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید نام دامنه به نام خود شما ثبت‌شده باشد. نکات مهم در خصوص ثبت دامنه عنوان شد و همین حالا دامنه موردنظر خود را ثبت کنید.

 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما