تاریخ انتشاردوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
کد مطلب : ۴۲۵۷۲۴
پژوهشگران آفریقای جنوبی در بررسی جدید خود دریافتند که شاید بتوان با همراه کردن ماده خنک‌کننده و نانوذرات در یخچال‌ها، به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک کرد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، به نقل از ساینمگ، شاید بتوان میزان مصرف انرژی یک یخچال خانگی را با بهبود ظرفیت خنک‌کنندگی آن، تا ۲۹ درصد کاهش داد. پژوهشگران "دانشگاه ژوهانسبورگ" (UJ) در آفریقای جنوبی، ترکیب شیمیایی موسوم به "۱٬۱٬۱٬۲-تترافلوئورواتان" (R134a) را که کاربرد گسترده‌ای دارد اما با محیط زیست سازگار نیست، با یک ترکیب شیمیایی دیگر موسوم به "R600a" جایگزین کردند که کارآیی انرژی آن بیشتر است. آنها این ترکیب را با نانوذرات "MWCNT" همراه کردند.
آزمایش خنک‌کننده‌ای که با نانوذرات همراه شده، نخستین نمونه در نوع خود است. شاید نتایج این پژوهش بتوانند به ساخت یخچال‌هایی کمک کنند که برای خانواده‌های کم‌درآمد مناسب هستند.
ترکیب شیمیایی R134a، یکی از خنک‌کننده‌هایی است که به صورت گسترده در یخچال‌های خانگی و صنعتی استفاده می‌شود. از آنجا که این ماده، اشتعال‌پذیر نیست، ایمنی لازم را برای کاربردهای گوناگون دارد اما استفاده زیاد از آن می‌تواند به تغییرات اقلیمی و گرمای جهانی منجر شود.‌ همچنین این ترکیب می‌تواند به مصرف بالای انرژی در یخچال‌ها، فریزرها و سیستم‌های تهویه منجر شود. مصرف بالای انرژی، تغییرات اقلیمی بیشتر را به همراه خواهد داشت. این در حالی است که یک خنک‌کننده که مصرف انرژی کمتری دارد، چنین مشکلاتی را به همراه نخواهد داشت و به صرفه‌جویی در هزینه نیز کمک خواهد کرد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما