تاریخ انتشارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۵
کد مطلب : ۴۲۵۳۳۹
وزیر امور خارجه انگلیس گفت درصورت ادامه تلاش برای عملی کردن لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ، به شهروندان این منطقه خودمختار که گذرنامه انگلیسی دارند، امتیاز شهروندی اعطا می‌کند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه گفت، درصورتی که لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ به مسیر عملی شدن خود ادامه دهد، به شهروندان آن تابعیت انگلیسی خواهد داد.
به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «بی‌بی‌سی»، راب گفت: «اگر چین به این راه ادامه داده و لایحه امنیت ملی را به تصویب برساند ، محدودیت ۶ ماهه پاسپورت‌های هنگ‌کنگی را برداشته و اجازه می‌دهیم این افراد از طریق ویزای کاری و تحصیلی، شهروندی [انگلیس] را برای آن‌ها در دوره‌های ۱۲ ماهه میسر می‌کنیم».
وزیر امور خارجه انگلیس همچنین در پیامی توئیتری مدعی شد:‌ «لایحه امنیت ملی برای هنگ‌کنگ که از سوی چین پیشنهاد شده است، تعهدات مربوط به اعلامیه مشترک دو کشور را نقض می‌کند».
وی در ادامه نوشت: «انگلیس، آمریکا، استرالیا و کانادا بابت نقض خودمختاری و آزادی‌ هنگ‌کنگ عمیقاً نگران هستند».
از سوی دیگر به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سخنگوی دولت انگلیس روز جمعه گفت: «از چین درخواست کردیم در اجرای این قانون بازنگری کرده و به مسئولیت‌های خود به‌عنوان یکی از رهبران جامعه جهانی بپردازد».
پنجشنبه گذشته مجمع خلق چین قطعنامه امنیت ملی هنگ‌ کنگ را با هدف تقویت امنیت این منطقه به تصویب درآورد که طبق آن، کمیته کنگره خلق ملی مسئولیت تدوین لایحه‌ای در خصوص امنیت هنگ کنگ را برعهده خواهد داشت.
سیاست «یک کشور، دو سیستم» یا سیاست «چین واحد» از سال ۱۹۷۹ تا به امروز موضع رسمی دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات بوده و طبق آن واشنگتن هنگ‌کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می‌داند اما آمریکا در عمل طی سال‌های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما