تاریخ انتشارسه شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲
کد مطلب : ۴۱۸۲۸۸
یکی از معماران شبکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران ادعاهای مقام‌های فعلی دولت آمریکا مبنی بر اینکه مبادلات اقلام بشردوستانه با ایران مشمول تحریم نیست را به چالش کشیده است.
۰
plusresetminus
معمار تحریم‌های آمریکا آب پاکی را روی دست غربگرایان ایرانی ریخت
به گزارش بلاغ، ریچارد نفیو، یکی از معماران شبکه تحریم‌های ضد ایرانی در مصاحبه‌ای ادعاهای مقام‌های فعلی دولت آمریکا مبنی بر اینکه مبادلات کالاهای بشردوستانه با ایران مشمول تحریم نمی‌شوند را به چالش کشیده است.
به گزارش فارس، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و سایر مقام‌های این کشور در روزهای گذشته بارها گزارش‌هایی که از مانع‌تراشی تحریم‌ها در کمک‌رسانی به ایران در بحبوحه شیوع کرونا حکایت دارند را رد و ادعا کرده‌اند قوانین آمریکا مبادله کالاهای بشردوستانه با کشورهای تحت تحریم را معاف کرده است.
روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز روز یکشنبه در یادداشتی تصریح کرده با آنکه دولت آمریکا «روی کاغذ» ارسال کمک‌‌های بشردوستانه از جمله غذا و کالاهای بشردوستانه به ایران را از قوانین تحریم‌ها مستثنی کرده،‌ عملاً وضعیت متفاوتی حاکم است.

ریچارد نفیو، از مقام‌های سابق دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که از او به عنوان یکی از طراحان اصلی تحریم‌های ضد ایرانی یاد می‌شود، در مصاحبه‌ای با لس‌آنجلس‌تایمز بر نقش تحریم‌ها در هراس شرکت‌ها، گروه‌ها و کشورها از کمک‌رسانی به کشورهای هدف تحریم اذعان کرده
است.

نفیو می‌گوید: قواعد پیچیده‌ای در کارند و شرکت‌هایی که آنها [قوانین تحریم‌ها] را نقض کنند، با جرایم سنگین مواجه خواهند شد.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت‌ها احساس می‌کنند خطرات ورود به مبادله بشردوستانه با ایران زیاد و عایدی آن اندک است، بی‌میلی این طرف‌ها برای همکاری با ایران را یادآور شده است.

نفیو گفته است: خطرات ورود به چنین مبادله‌ای بسیار بالا است. هزینه‌های این کار هم بسیار زیاد است و سود ما به ازای آن بسیار اندک.

لس‌آنجلس‌تایمز نوشته شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی، خصوصاً در شرایطی که دنیا با یک بیماری همه‌گیر روبه‌رو شده راه‌های آسان‌تری برای کسب سود سراغ دارند.

از طرف دیگر، انتقال اقلام بشردوستانه سود چندانی نصیب اکثر بانک‌های بین‌المللی، شرکت‌های کشتی‌رانی و بیمه هم نمی‌کند که آنها بخواهند خطر تحریم‌ها را
نادیده بگیرند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

معیشت یا عفت؛ دوراهی ناخوانده عصر جدید
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با دست‌های فرمانده تا بهشت
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲