تاریخ انتشارسه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
کد مطلب : ۴۱۷۷۷۶
ششمین استاندارد بین‌المللی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا منتشر شد و این استاندارد علاوه بر حوزه تولید نانو فیلترها مشمول ماسک‌های تنفسی N95 و N99 نیز می‌شود.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، استاندارد بین‌المللی تدوین شده به سرپرستی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا با عنوان "مدیا نانوفیلترهای هوا حاوی نانوالیاف پلیمری-ویژگی‌ها و روش‌های اندازه‌گیری" پس از ۴ سال تلاش و پیگیری‌های مستمر متخصصان کشورمان منتشر شد. با انتشار این استاندارد، تعداد استانداردهای بین‌المللی تدوین شده به سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو به عدد ۶ استاندارد رسید.
این استاندارد با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با کمک یک شرکت تولیدی دانش‌بنیان در زمینه تولید نانوفیلترها، از حدود بیش از ۴ سال پیش به سازمان بین‌المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد شد. پس از تصویب پیشنهاد ایران از سوی کشورهای عضو کمیته فنی استاندارد فناوری نانو ایزو، مطالعات مختلف و گسترده‌ای انجام شد و جلسات متعدد کارشناسی با متخصصان داخلی و خارجی برگزار شد. این جلسات به صورت حضوری و هم از طریق وب، با هدف اقناع متخصصان بین‌المللی به عنوان نمایندگان کشورهای عضو ایزو برگزار شد.
این استاندارد در ماه مارچ ۲۰۲۰ منتشر شد و در سایت رسمی سازمان بین‌المللی استاندارد (www.iso.org) در معرض استفاده عمومی قرار گرفت.
فیلترهای هوای بهبودیافته با نانوالیاف شامل فیلتر نیروگاهی، فیلتر خودروهای سنگین و سبک چند سالی است که در کشور تولید می‌شوند و بهره‌گیری از فناوری‌نانو کلاس جدیدی از فیلترها را ارائه داده است که سبب بهبود خواص در این فیلترها نسبت به فیلترهای غیرنانویی مشابه آنها می‌شود. در حال حاضر این فیلترها در مقیاس بالا در کشور تولید و صادرات می‌شوند؛ از این رو تدوین استاندارد بین‌المللی این دسته محصولات توسط ستاد نانو در اولویت قرار گرفت؛ چراکه فناوری تولید نانو ماسک‌های تنفسی مانند ماسک‌های N95 و  N99 تقریبا مشابه فناوری تولید نانوفیلترهای هوا است.
اساس تدوین استانداردهای بین‌المللی در ایزو اجماع جهانی توسط کشوهای عضو است و کشورهای عضو کمیته‌های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد که بین ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد، نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو ایزو ۳۶ کشور عضو اصلی و  ۱۸ کشور عضو ناظر هستند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما