تاریخ انتشاريکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵
کد مطلب : ۴۱۷۶۴۵
مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار شرایط مشمولان دریافت بیمه بیکاری بر اثر شیوع ویروس کرونا را اعلام کرد.
۰
plusresetminus
شرایط دریافت بیمه بیکاری بر اثر کرونا اعلام شد
به گزارش بلاغ، مسعود بابایی در یک برنامه تلویزیونی در شبکه خبر اظهار داشت: کسانی که مشمول قانون کار باشند و کارفرما سه درصد حق بیمه بیکاری آنها را پرداخت کرده باشد، مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد. پس از آنکه کرونا شیوع یافت، سامانه‌ای طراحی کردیم تا کسانی که مشمول بیمه بیکاری می‌شوند، به جای مراجعه حضوری بتوانند به صورت غیرحضوری به سامانه بیمه بیکاری مراجعه و ثبت‌نام کنند.

وی افزود: این اداره کل لیست افراد مشمول را در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار می‌دهد و سازمان تأمین اجتماعی نیز بر اساس موارد مصرح در قانون، پرداختی مورد نظر را به حساب آنها واریز می‌کند. لیست اولیه به سازمان تأمین اجتماعی ارائه شده و این سازمان ظرف کمتر از یک ماه پیامک اعلام شماره حساب را به مشمولان، ارسال و واریز به حساب آنها را آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: صرفاً افرادی که مشمول قوانین روابط کار میان کارگر و کارفرما باشند، مشمول بیمه بیکاری می‌شوند و مشاغلی مانند کارگران ساختمانی، قالیبافان و رانندگان که قوانین بیمه‌ای آنها مشمول قوانین خاص است، نمی‌توانند بیمه بیکاری دریافت کنند.

بابایی اضافه کرد: اگر متقاضیان مشمول شرایط دریافت بیمه بیکاری نباشند، این وزارتخانه به آنها پیامک «عدم شمول» ارسال خواهد کرد. قرار است بازه زمانی بررسی شرایط و ارسال پیامک «اعلام شماره حساب» به این متقاضیان را به ۱۰ روز کاهش دهیم.

وی افزود: افرادی که بیکار می‌شوند یک ماه فرصت دارند به سامانه بیمه بیکاری مراجعه کنند، پس از آن در صورتی که شرایط مذکور را دارا بودند، به هر فرد تا ۸۰ درصد دستمزدی که دریافت می‌کرد، واریزی‌ها انجام خواهد شد. قرار است به کسانی که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه بیمه بیکاری پرداخت شود.

گفتنی است، دولت برای کاهش عوارض معیشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا چند اقدام انجام داده که یکی از اینها همین موضوع بیمه بیکاری است. در همین زمینه بسته‌ای 75 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده که 8000 میلیارد تومان آن در حوزه خسارت‌های حمل‌ونقل است. ضمن اینکه به سه میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر نیز کمک‌های بلاعوضی طی چند مرحله واریز خواهد شد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما