تاریخ انتشارشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
کد مطلب : ۴۱۷۵۲۶
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان با استفاده از نانوساختارهای نقره، انواع خمیرهای رسانا برای استفاده در مدار گرمکن شیشه عقب خودرو را تولید و به بازار عرضه کردند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، یکی از شرکت‌های دانش بنیان فعالیت خود را به عنوان تولید کننده نمک‌های تخصصی فلزات گرانبها در حجم صنعتی از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و در حال حاضر این شرکت تولید کننده پودر و نمک‌های فوق خالص تمامی فلزات گرانبها (نقره، طلا، پلاتین، پالادیم، رودیوم، ایریدیوم، روتنیوم و اسمیوم) برای مصارف صنعتی و آزمایشگاهی است. بازیافت انواع فلزات گرانبها از کاتالیست‌های مصرف شده پالایشگاه‌ها و پتروشیمی و قطعات الکترونیکی از دیگر زمینه‌های فعالیت این شرکت است.
تولید نانو ذرات و نانو ساختارهای نقره از جمله دستاوردهای این شرکت است. این نانو ذرات به دلیل دارا بودن خواص منحصر به فرد فیزیکی و شیمیایی چون اپتیکی، الکتریکی (رسانایی الکتریکی زیاد)، گرمایی و بیولوژیکی، به طور روزافزون در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. خواص رسانایی الکتریکی این نانو ذرات موجب شده است که به عنوان یک سیم رسانا در مدارهای الکتریکی که نیازمند مقاومت کم و رسانایی زیاد هستند، به طور گسترده کاربردی شود؛ چراکه مقاومت الکتریکی ناتو ساختارهای نقره کمتر از میکرو ساختارها است.
نانوساختار نقره تولید شده این شرکت که در حال حاضر به بازار عرضه شده، دارای سطح ویژه بالا و خلوص فوق‌العاده و اندازه ذرات کروی تقریبا یکنواخت است. این پودر به‌عنوان پیش‌ماده ساخت خمیر هادی جریان، گریس‌های انتقال جریان، رنگ‌های پوششی شیلد الکترومغناطیسی و چسب‌های هادی جریان کاربرد دارد.
محققان این شرکت دانش‌بنیان موفق شدند دانش و فناوری تولید خمیر نقره هادی نانوساختار را با استفاده از نانو ساختارهای نقره در کشور بومی کنند. خمیر نقره هادی نانوساختار خمیر هدایت‌کننده جریان الکتریسیته با کمترین مقاومت انتقال الکتریسیته است. مواد تشکیل‌دهنده این خمیر شامل پودر نقره نانوساختار، ترکیب‌های شیشه‌ای با سایز زیرمیکرون، مواد آلی به‌عنوان بایندر و افزودنی‌های اصلاح‌کننده است. از این خمیر جهت مدار گرمکن شیشه عقب خودرو مورد استفاده برخی از شرکت‌های شیشه‌سازی خودرویی قرار گرفته است.
این خمیر به دلیل استفاده از پودر نانوساختار نقره دارای هدایت الکتریکی بالایی بوده و وجود نقره موجب کاهش مقاومت شیشه در برابر الکتریسیته می‌شود. در نهایت استفاده از این خمیر حاوی پودر نقره باعث بهبود عملکرد گرمکن شیشه عقب خودرو می‌شود. از دیگر ویژگی‌هایی که این خمیر در شیشه ایجاد می‌کند، مقاومت به سایش و خراش مکانیکی است.
در سال گذشته ۲ تن خمیر نقره به مشتریان تحویل داد شده‌ است در حالی که ظرفیت تولید این شرکت در سال ۳ تن است از این رو این محققان به دنبال جذب مشتریانی ازخارج از کشور هستند.
قیمت رقابتی و کیفیت این محصول از جمله مزایای رقابتی این محصول نسبت به نمونه‌های خارجی است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما