تاریخ انتشارشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
کد مطلب : ۴۱۶۱۲۹
۰
plusresetminus
روزانه ۶ هزار تست کرونا در کشور انجام می‌شود
به گزارش بلاغ، رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: اکنون روزانه ۶ هزار تست کرونا در ۵۰ آزمایشگاه دولتی انجام و جواب نمونه‌ها ۴۸ ساعته آماده می‌شود.

علیرضا بیگلری  اظهار داشت: ۷۰ آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور تایید شده که بیش از ۵۰ آزمایشگاه آن فعال است و به‌زودی طی روزهای آینده همه این ۷۰ آزمایشگاه با در اختیار داشتن کیت تشخیصی کرونا فعال می‌شوند.

بیگلری ادامه داد: همه این آزمایشگاه‌ها دولتی هستند؛ اکنون روزانه بیش از دو هزار تست تشخیصی را در انستیتو پاستور انجام می‌دهیم و در کل ۵۰ آزمایشگاهی که اکنون در کشور فعال هستند روزانه ۶ هزار تست انجام می‌شود و ظرف یکی دو هفته آینده این ظرفیت به ۱۰ هزار تست در روز می‌رسد و حتی بیش از این امکانپذیر است.

به گفته وی، این۵۰ آزمایشگاه تشخیص کرونا اکنون در دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر هستند و در این آزمایشگاه‌ها از زاهدان گرفته تا همدان و شیراز و مشهد همان شیوه آزمایشی اجرا می‌شود که در آزمایشگاه مرکزی انستیتو پاستور انجام می‌شود.

 تعداد کیت‌های تشخیص کرونا در ایران
رئیس انستیتو پاستور ایران درباره تعداد کیت‌های تشخیصی موجود در کشور گفت: روزی که مشکل کرونا در کشور شروع شد، از حدود یک ماه قبل از آن کیت استاندارد مورد نظر سیستم بهداشت و درمان کشور را شناسایی و انتخاب و تقریبا همه کیت‌های تشخیصی موجود در بازارهای جهانی را امتحان و طراحی روش تشخیصی و نوع کیت را مشخص کرده بودیم.

بیگلری افزود: روزهای اول تعداد کیت‌های معدودی در اختیار داشتیم بعد از چند روز که سازمان بهداشت جهانی تماس گرفت بلافاصله استانداردها و پروتکل تشخیصی و نوع کیت مدنظر ایران را به آنان اعلام کردیم چون اگر این کارها انجام نشده بود حداقل یک هفته طول می‌کشید تا نوع کیت مورد درخواستی را به آنان اعلام کنیم و زمان از دست می‌رفت. یک ساعت بعد از تماس سازمان بهداشت جهانی نوع کیت درخواستی کشور را به آنان اعلام کردیم و جای تشکر دارد که سازمان بهداشت جهانی بلافاصله تهیه کیت‌های درخواستی ایران را که به‌صورت هدیه بود به جریان انداخت و ۱۰۰ هزار کیت تشخیصی را در یک مرحله و بعد در نوبت‌های دوم و سوم هم محموله‌های کوچکتر ۱۰ هزار و ۱۵ تایی کیت تشخیص کرونا را به ایران دادند. علاوه‌بر آن محموله بزرگی از کیت کرونا را هم دولت چین داد و تاکنون حدود ۱۰۰ هزار کیت تشخیصی را دولت چین به ایران اهدا کرده است. در چین هم کیت‌های مختلفی تولید می‌شود که ما در ایران دو نوع از این کیت‌های تشخیصی را که کیت‌های بسیار خوبی است درخواست کردیم و همان‌ها را به ایران دادند.

وی اظهار داشت: تاکنون بیش از ۲۲۰ هزار کیت تشخیص کرونا را در ایران در اختیار داشته‌ایم که البته در ۲۳ روز گذشته بالغ بر ۸۰ هزار قلم از این کیت‌ها برای تشخیص ویروس کرونای افراد مشکوک در آزمایشگاه‌های فعال مصرف شده است.

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: در روزهای اول زمان انجام تست گاهی ۹۶ ساعت طول می‌کشید، چون با حجم زیاد نمونه و توان کم آزمایشگاهی مواجه بودیم اما اکنون با افزایش‌توان آزمایشگاهی به‌طور متوسط ظرف ۴۸ ساعت جواب نمونه‌ها مشخص می‌شود و در برخی آزمایشگاه‌های شبکه که خلوت است در بعضی موارد جواب آزمایش ظرف ۲۴ ساعت آماده می‌شود.

وی ادامه داد: در روزهای اول که تعداد کیت‌های تشخیصی کم بود، برای تشخیص موارد مشکوک اول تست آنفلوآنزا از افراد مشکوک انجام می‌شد، اگر جواب منفی بود بعد تست کرونا انجام می‌شد اما اکنون که شیوع بیشتر با کروناست اول کرونا را آزمایش می‌کنیم مگر اینکه پزشک تست آنفلوآنزا را هم درخواست کند یا اینکه تست کرونا منفی شود و بعد تست آنفلوآنزا گرفته می‌شود.

 اولویت تست کرونا برای بیماران بستری
بیگلری گفت: اکنون در پروتکل کشوری اولویت انجام تست برای بیمارانی است که در بیمارستان‌ها بستری هستند چون نباید اجازه دهیم تخت‌های بیمارستانی بیهوده‌ اشغال شود. اگر جواب آزمایش بیمار بستری منفی باشد نیاز به ادامه بستری ندارد و اگر علایم بالینی هم دال بر این بود که بیمار کرونا ندارد، پزشک می‌توان او را‌ترخیص کند تا بار بیمارستان‌ها کم شود.

رئیس انستیتو پاستور ادامه داد: در مرحله بعد قرار است موضوع انجام تست برای افرادی که به‌صورت سرپایی مراجعه می‌کنند، در صورتی که علایم بیماری و تماس مستقیم با افراد مبتلابه کرونا داشته‌اند هم انجام شود و تست افراد سرپایی هم  به پروتکل تشخیص کرونا اضافه شوند. وزارت بهداشت مشغول بررسی این موضوع است که بتواند در آینده برای مراجعان سرپایی هم تست کرونا را انجام دهد اما هنوز ابلاغ نشده است و تصمیم قطعی گرفته نشده است.

 سی‌تی‌اسکن ریه برای تشخیص کرونا
بیگلری در مورد تشخیص کرونا از طریق سی‌تی‌اسکن سینه گفت: اتفاقا در گفت‌و‌گوهایی که با کارشناسان چینی در ایران داشتیم، در بسیاری موارد ارزش آزمایش سی‌تی‌اسکن ریه از تست کیت تشخیص کرونا بالاتر و دقیق‌تر است. در واقع برای بیماری که علایم بالینی پیدا کرده، نتیجه سی‌تی‌اسکن سینه از تست کرونا دقیق‌تر است و پزشک می‌تواند بر اساس علایم بالینی درمان را شروع کند، خیلی وقت‌ها بیمار زمانی مراجعه می‌کند که هنوز علایم و درگیری ریوی ایجاد نشده و سی‌تی‌اسکن ریه چیزی را نشان نمی‌دهد اما تب و سرفه و شک به کرونا هست، آنجاست که پزشک می‌تواند درخواست تست کرونا بدهد. تست کرونا ممکن است روزهای دوم تا چهارم بعد از درگیری فرد با ویروس مثبت شود اما دوره کمون و پنهان بیماری تا ۱۴ روز ممکن است طول بکشد.
منبع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

ویروس کرونا با غربِ مدعی چه کرد؟
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰
" چمرانم" آرزوست...
پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۱
هندسه و نظم جهانی در پسا کرونا
چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۸
تقابل تفکر جهادی و هالیوودی در بحران‌ها
سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳