تاریخ انتشاردوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
کد مطلب : ۴۱۵۷۵۲
با توجه به شیوع ویروس کرونا در فضای حقیقی شایعات مرتبط با این ویروس در فضای مجازی بیشتر از واقعیت آن در حال انتشار می‌باشد که می‌طلبد کاربران در این حوزه مراقب انتشار شایعات باشند.
۰
plusresetminus
کرونا و فضــای مجــازی دو بال هـراس‌آفرینی
به گزارش بلاغ، فضای مجازی فعلی در کشور و سرویس‌ها و خدماتش مانند شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های غربی در ایجاد نا امنی روانی و انتشار اخبار جعلی به عنوان بستر اصلی دشمن برای ضربه زدن به کشور و مردم هستند.
 
سید علیرضا آل‌داود با ‌اشاره به اینکه با یک جنگ شناختی-ادراکی ترکیبی در بستر فضای مجازی روبرو هستیم، افزود: سرقت اطلاعات، تصویرسازی غلط، بمباران اطلاعاتی، جنگ روانی-اطلاعاتی از روش‌های دشمنان بر ضد انقلاب اسلامی در این جنگ شناختی است.

آل داود ادامه داد: مهم‌ترین عامل در جنگ شناختی جمع‌آوری BIGDATA توسط ابزار‌های هوشمند و سرویس‌ها و خدمات مرتبط با آن از کشور‌های هدف و تحلیل این داده‌ها برای طراحی عملیات‌های تروریستی رسانه‌ای، سایبری-حقیقی با موضوعات مختلف مانند سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و... است.

وی با اشاره به اینکه دشمن با بهره‌گیری از این کلان داده‌ها می‌تواند ذائقه‌ها، سلایق، نوع رفتار و عواطف و احساسات مردم را بسنجد، اظهار داشت: دشمنان و بدخواهان داخلی با استفاده از همین کلان داده‌ها جنگ شناختی ادراکی و ایجاد جنبش‌های اجتماعی نظیر شورش، اغتشاش و... را برنامه‌ریزی کرده و اجرا می‌کنند.

این پژوهشگر فضای مجازی با تاکید بر اینکه فضای مجازی در کشور تبدیل به یک زیست‌بوم برای مردم شده است، تصریح کرد: در این زیست‌بوم متاسفانه به دلیل اینکه مدیریت این فضا در دست دشمنان کشور است مدام عملیات‌های شناختی بر روی اذهان و قلوب مردم انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های غربی بستر اخبار جعلی در کشور شده‌اند، اظهار داشت: در موضوع ویروس کرونا ما شاهد تولید و انتشار گسترده اخبار جعلی هستیم که این اخبار جعلی منجر به استرس و فشار‌های روحی-روانی بسیاری شده است و این موضوع یعنی افزایش استرس منجر به کاهش امنیت عمومی بدن شده و در برابر بیماری‌های مختلف آسیب‌پذیری مردم بالاتر می‌رود.

آل‌داود با ‌اشاره بر اینکه نا امنی روانی هزاران بار خطرناک‌تر از نا امنی در سطح جامعه است، افزود: عامل نا امنی روانی وقتی با بستر فضای مجازی که مدیریتش در دست دشمنان است ترکیب می‌شود می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سطح جامعه وارد کند.

این مدرس سواد رسانه‌ای با‌ اشاره به اینکه فضای مجازی رها شده فعلی دشمن در حال تغییر نرم ارزش‌ها با ضد ارزش‌ها است، گفت: در شرایط فعلی که اخبار جعلی و منفی با موضوع کرونا در سطح جامعه در حال چرخش است اگر مدیریت رسانه و فضای مجازی را جدی نگیریم، خسارات اجتماعی، روانی و انسانی ما بیشتر خواهد شد.

وی، فقر سواد رسانه و سواد فضای مجازی را از دلایل فراگیر شدن پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی غربی در کشور عنوان کرد و افزود: پاشیدن بذر بی‌اعتمادی در جامعه از اثرات تلگرام و اینستاگرام است و این بی‌اعتمادی ناشی از مدیریت و تولید محتوای هدفمند توسط دشمنان در بستری که افکار عمومی داخلی از آنها استفاده می‌کنند، است.

آل‌داود با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها از منافقین آلبانی‌نشین در جنگ شناختی ضد ما بهره می‌گیرند، ادامه داد: تعداد زیادی اکانت، صفحه، کانال و بسیاری از کامنت‌هایی که سرشار از تخریب، القای یاس، نفرت، توهین و استهزا است از سوی همین منافقین با‌اشتراک‌های جعلی منتشر می‌شوند.
منبع : پایگاه بصیرت
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرواز ۶۵۵، نماد حقوق بشر آمریکایی
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
سبک زنـدگی و سیره امـام رضـا(ع)
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
حقوق بشر، غمنامه طنز تلخ غرب
سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰