تاریخ انتشاريکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۵
کد مطلب : ۴۱۵۰۹۹
در صورت برگزاری رقابت‌های گزینشی المپیک در موعد مقرر، رئیس‌فدراسیون کشتی قصد دارد طی رایزنی با وزارت امور خارجه، امکان خروج ملی‌پوشان کشتی از کشور را مهیا کند.
۰
plusresetminus
مسیر دشوار کشتی در راه کسب سهمیه المپیک 2020 رایزنی با وزارت امور خارجه برای خروج ورزشکاران از ایران
به گزارش بلاغ، صبح دیروز اتحادیه جهانی کشتی در نامه‌ای به فدراسیون‌های قاره آسیا از آنها خواست تا روند سفر خود به قرقیزستان را لغو کنند. در متن نامه اتحادیه جهانی به فدراسیون‌های قاره آسیا از جمله ایران آمده است: «امروز اتحادیه جهانی کشتی (UWW) اطلاعاتی را دریافت کرده است که دولت قرقیزستان تصمیم به اتخاذ تدابیری علیه گسترش ویروس کرونا گرفته است و این تصمیمات شامل لغو برگزاری رقابت‌های گزینشی المپیک در شهر بیشکک قرقیزستان نیز شده است.
اتحادیه جهانی کشتی اکنون در حال بررسی راه‌حل‌های دیگر و گفت‌وگو با کمیته بین‌المللی المپیک است و این موضوع تا هفته آینده ادامه خواهد یافت.ما از تمامی فدراسیون‌ها و تیم‌های ذیربط می‌خواهیم که روند سفر و روادید خود را به قرقیزستان لغو کنند.»

مشکلات تیم‌های ایرانی
 برای حضور در رقابت‌های بین‌المللی

در قسمتی از نامه اتحادیه جهانی آمده که این نهاد در حال بررسی راه‌حل‌های دیگر و گفت‌وگو با کمیته بین‌المللی المپیک است تا میزبان نهایی رقابت‌های گزینشی المپیک معرفی شود.  تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران هر کدام بدنبال کسب ۳ سهمیه المپیک ۲۰۲۰ در این رقابت‌ها بودند و مدت‌هاست تمرینات خود را دنبال می‌کردند، به دنبال این اتفاق برگزاری اردوهای خود را به مدت یک هفته تا مشخص شدن تکلیف برگزاری این مسابقات تعطیل کردند و از سوی دیگر نیز اردوی سایر ملی‌پوشان نیز به‌دلیل نگرانی از شیوع کرونا تعطیل شد، اتفاقاتی غیر قابل پیش‌بینی که کشتی ایران را همانند دیگر کشورها در شرایط سختی قرار‌داده است. در صورت برگزاری رقابت‌های گزینشی المپیک در موعد مقرر، فدراسیون کشتی قصد دارد مشکل بزرگ امکان خروج کشتی‌گیران از ایران را طی رایزنی با وزارت امور خارجه و دیگر نهادهای مسئول در این زمینه حل و فصل کند تا مبادا کشتی ایران با از دست دادن فرصت حضور در رقابت‌های گزینشی قاره آسیا، در معرض خطر جدی کسب سهمیه‌های باقیمانده جهت حضور در المپیک قرار گیرد. بر همین اساس قرار است مقدمات لازم برای سفر زودهنگام ملی‌پوشان به یکی از کشورهای گرجستان، ارمنستان، ترکمنستان یا آذربایجان فراهم شود تا آزاد و فرنگی‌کاران ایران حداقل ۲ هفته زودتر جهت اطمینان میزبان مسابقات از ایران خارج شوند، در غیر اینصورت مشکلات جدی در راه سفر کشتی‌گیران بوجود خواهد امد.

اعزام کشتی‌گیران به کشور دیگر
حسن رنگرز سخنگوی فدراسیون کشتی در این باره گفت: با کمک وزارت ورزش، هر آنکه این امکان فراهم شود، تیم‌های ملی آزاد و فرنگی شرکت‌کننده در گزینشی مخصوص آسیایی‌ها را به کشور دیگری منتقل می‌کنیم تا بعد از طی روال قرنطینه، حضورشان در مسابقات با ممانعتی مواجه نشود.
به نظر می‌رسد برنامه فدراسیون کشتی این است در اولین فرصت 6 کشتی‌گیر اعزامی در 2 بخش آزاد و فرنگی را به همراه کادرفنی به کشور ثالثی منتقل کند تا این افراد چند روزی را در قرنطینه بمانند و بعد از آن برای حضور در مسابقات آماده شوند!

نایب‌رئیس‌فدراسیون پزشکی ورزشی هم چنین مسئله‌ای را در مصاحبه روز جمعه خود تایید کرده بود: « در مورد اعزام‌ تیم‌های ملی به مسابقات بین‌المللی برای کسب سهمیه‌ المپیک و با توجه به انجام قرنطینه (حدود ۲ هفته) از سوی کشورهای میزبان مسابقات پس از ورود نمایندگان کشورهایی که در آنها ویروس کرونا شایع شده است، در نتیجه تصمیم به اعزام هرچه سریع‌تر ورزشکاران مدنظر قرار گرفت تا در مورد کسب سهمیه دچار مشکل نشویم و در ارتباط با گواهی سلامت ورزشکاران اعزامی اقدام کردیم.»در صورتی که چیزی تغییر نکند و استثنایی برای ورزشکاران ایرانی در نظر نگیرند، به نظر می‌رسد کشتی‌گیران باید بعد از خروج از کشور 2 هفته در قرنطینه باشند؛ اتفاق عجیبی که بدون شک روی عملکرد آنها تاثیرگذار خواهد بود.

باید دید وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک با رایزنی‌های بین‌المللی راهکار دیگری برای اعزام کشتی‌گیران ملی‌پوش به مسابقات در نظر می‌گیرند یا آنها مجبورند به جای حضور در اردوی تیم ملی، 2 هفته در قرنطینه یک کشور خارجی باشند تا آن کشور از سلامت این نفرات مطمئن شود. البته این موضوع فقط مربوط به کشتی‌گیران نخواهد بود و در صورتی که پرونده ویروس کرونا به این زودی بسته نشود، ورزشکاران دیگری هم که می‌خواهند سهمیه کسب کنند، با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم خواهند کرد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما