تاریخ انتشاردوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
کد مطلب : ۴۱۴۶۷۰
مدیر پیست اسکی شمشک می‌گوید که مرگ اسکی باز ایتالیایی به پیست شمشک ربطی ندارد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، یک اسکی باز ایتالیایی روز گذشته در پیست اسکی شمشک به دلیل وقوع بهمن جان خود را از دست داد. این اسکی باز به همراه یک راهنمای ایرانی و پسر خود به شمشک رفته بودند تا در بخش کوهستان اسکی کنند. علیداد ساوه شمشکی، مدیر پیست اسکی دیزین در گفت و گو با ایسنا و در مورد این اتفاق بیان کرد: این ماجرا اطراف پیست شمشک اتفاق افتاد و به پیست ربطی نداشت چون روز قبل از این ماجرا پیست شمشک به دلیل چند مورد استاندارد پلمپ شده بود اما این سه نفر از اسکی بازان کوهستان بودند که آنجا حضور داشتند و بهمن آنها را گرفته بود.
او در ادامه افزود: وقتی به ما اطلاع دادند که چنین اتفاقی افتاده است، ساعت از سه بعد از ظهر گذشته بود و با اینکه تعطیل بودیم، به کمک آنها رفتیم؛ تقریبا ساعت ۱۶ و ۴۵ دقیقه رسیدم که اسکی باز را زیر برف بیرون آورده بودند اما لحظات آخر فوت شد.
ساوه شمشکی در مورد اینکه اسکی باز ایتالیایی پس از آنکه از زیر برف خارج می‌شود، زنده بوده است، گفت: اسکی باز ابتدا که از زیر بهمن درآمد و تقریبا تا آخرین لحظات زنده بود و نفهمیدند که به چه علت فوت شد. در واقع از وقتی که به ما اطلاع دادند تا ۱۷ و ۱۵ دقیقه زنده بود. پزشک امداد و نجات و هلی کوپتر هم آنجا بودند و خیلی کمک کردند.  
او ادامه داد: پسر این اسکی باز به همراه یکی از عوامل اسکی کوهستان هم با او بودند و حدود ۴۰ دقیقه طول کشیده بود تا او را از زیر پنج متر برف خارج کنند.
ساوه شمشکی در مورد اینکه راهنمای این دواسکی باز کوهستان به پیست شمشک ارتباطی نداشته است، بیان کرد:راهنمای آنها از عوامل فدراسیون کوهنوردی است. مجوز هم داشت که نیروی انتظامی مجوزش را کنترل کرد و اصلا به پیست ربطی نداشت. ما تعطیل بودیم و فقط برای کمک رفتیم.
مدیر پیست اسمی شمشک در مورد فدراسیون کوهنوردی گفت: به نظرم فدراسیون کوهنوردی باید شیوه خود را قوی‌تر کنند. فضای غیر اسکی در اروپا درخت دارد و نمی‌شوداسکی کرد اما ایران کوه‌های طبیعی با برف دارد  که برای اسکی مناسب است. پیست‌ها به گونه‌ای تعبیه شده که بهمن گیر نیست اما خارج از پیست و در کوه  که برف هم فراوان است، احتمال بهمن زیاد است. هر چند این اسکی بازان امکاناتشان خوب بود و خیلی سریع دست به‌کار شده بودند اما به نظرم فدراسیون کوهنوردی باید در اسکی کوهستان خود را قوی تر کند.
ساوه شمشکی در پاسخ به این سوال که آیا اطراف پیست شمشک برای اسکی کوهستان مناسب است؟ گفت: بله اما راهنماها باید دوره بهمن و آب و هوا را ببیند که چه قسمت‌هایی بهمن گیر است و در چه شرایط آب و هوایی می‌‎توانند اسکی کنند. هر چند اطلاعاتشان خوب است اما باید قوی‌تر شوند.  مسیری که روز گذشته راهنمای این دو اسکی باز انتخاب کرده بود از نظر من ضعیف بود و نباید آن راه را می‌‎رفتند. بنابراین فدراسیون کوهنودی باید خود را در این زمینه قوی‌تر کند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نسبت کرونا با نیمه شعبان
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
آثار هشت‌گانه انتظار امام موعود(عج)
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵
هلوکاست کرونائی
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۱
اقتصاد جهان پس از جنگ جهانی با کرونا
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰