تاریخ انتشارچهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
کد مطلب : ۴۱۴۲۴۹
رییس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی از ۶۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در حوزه دارو در سال جاری خبر داد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، مهندس فرامز اختراعی در نشست برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس خاورمیانه ۲۰۲۰، با اشاره به فرصتی که تحریم‌ها برای صنعت دارویی کشور ایجاد کردند، گفت: علیرغم کارشکنی‌های دشمنان، در سال جاری کمبودهای دارویی نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته است و در مصرف ارز نیز ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشتیم که افتخار بزرگی است.
وی با بیان اینکه در سال‌های قبل از انقلاب ۲۵ درصد داروی مورد نیاز در کشور آن هم توسط شرکت‌های فراملیتی تولید می‌شد، افزود: این درحالیست که اکنون با طرح ژنریک وابستگی نظام دارویی به حد بسیار پایینی رسیده و حدود ۹۷ تا ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شوند. به این ترتیب تقریبا در تولید دارو به مرحله ثبت خودکفایی رسیده‌ایم و بنابراین به زودی وعده خودکفایی دارویی را از مسوولان مربوطه خواهیم شنید.
اختراعی تولید ماده موثره دارویی را بسیار پیچیده خواند و افزود: این درحالیست که ما اکنون ۶۹.۵ درصد ماده موثره مورد نیاز دارویی کشور در داخل تولید می‌شود. مواد بسته بندی دارویی هم که سال‌هاست در کشور تولید می‌شود.
وی با اشاره به رونمایی از کتابی در رابطه با مواد واسطه در حوزه دارو در نمایشگاه بین‌المللی فارمکس، گفت: در این حوزه نیز به سرعت رشد خواهیم کرد. در حال حاضر نیز تقریبا مواد موثره تمام داروهای اساسی کشور شامل ۴۸۲ قلم را در داخل تولید می‌کنیم و این داروهای اساسی به راحتی در دسترس مردم و مناطق دورافتاده و با قیمت بسیار پایین قرار دارند و اساسا در نظام دارویی کشور مشکل نگران کننده‌ای نداریم، اما در حوزه فنی باید به حدی از توانمندی برسیم که این بار ما دشمن را تحریم کنیم.
در ادامه میثم کریمی – مدیر روابط سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی گفت: در این دوره از نمایشگاه ۲۰۸ شرکت از ۱۶ کشور شرکت می‌کنند که ۶۰ درصد شرکت‌ها ایرانی و ۴۰ درصد از  کشورهای دیگر و عمدتا از کشورهای هند، چین، آلمان، ایتالیا، لهستان، آلمان، کره جنوبی و ... هستند. البته با لغو پروازها از چین، نمایندگان این شرکت‌ها از ایران یا هندوستان حضور خواهند داشت.
وی گفت: در این نمایشگاه همزمان ۲۱ کارگاه تخصصی در نظر گرفتیم و مراسمی هم برای جانباختگان حوادث مواد اولیه دارویی در نظر گرفته‌ایم. مراسم افتتاحیه نمایشگاه ساعت ۱۰ صبح ششم اسفند ماه و در هتل المپیک تهران خواهد بود. همچنین در این نمایشگاه جهت ایجاد انگیزه و رقابت در سه حوزه مواد اولیه، بسته‌بندی و تجهیزات داروسازی، جوایزی در نظر گرفته شده است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نسبت کرونا با نیمه شعبان
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
آثار هشت‌گانه انتظار امام موعود(عج)
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵
هلوکاست کرونائی
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۱
اقتصاد جهان پس از جنگ جهانی با کرونا
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰