تاریخ انتشاردوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
کد مطلب : ۴۱۴۱۰۰
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: علی‌رغم فشار تحریمی حداکثری، بانک مرکزی در یک‌سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است.
۰
plusresetminus
همتی: رشد نقدینگی از میانگین 50 ساله کشور بیشتر شده است
به گزارش بلاغ، عبدالناصر همتی در یادداشتی که در صفحه خود در فضای مجازی نوشته آورده است: آمار‌های رشد نقدینگی باید با توجه به روندهای بلندمدت متغیرهای پولی کشور تحلیل شود، به‌طوری که رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی 50 ساله کشور که 25 درصد بود، بیشتر است.

وی افزود: افزوده شدن خالص ذخایر ارزی کشور نقش عمده‌ای در این رشد داشته است، همزمان باید دقت شود که شرایط نسبتاً مساعد، زمینه شروع رشد اقتصادی غیرنفتی و کاهش فشار تورمی را ایجاد کرده است، در ضمن، به ‌هنگام شوک شدید هزینه‌ای و افزایش اندازه اسمی اقتصاد، تلاش برای کنترل بیشتر رشد کمیت‌های پولی، رکود را تعمیق می‌کرد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در تحلیل آمار متغیرهای پولی، به کاهش شدید اضافه‌برداشت بانک‌ها، کنترل مؤثر سود بانکی و در بعد خارجی به کاهش بدهی خارجی و افزایش ذخایر نیز توجه شود. علی‌رغم فشار تحریمی حداکثری، پیش‌بینی‌های بدبینانه از طوفان تورم و رشد افسارگسیخته نرخ ارز، بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است.

همتی اضافه کرد: کنار تاب‌آوری بی‌نظیر ملت ایران در مقابل فشارهای گوناگون آمریکا، در کنترل متغیرهای پولی و ارزی نیز، علی‌رغم شرایط سخت تحریم، توفیقات خوبی حاصل شده است. مبارزه با سفته‌بازی و پولشویی و کنترل جریان ریال و مهار التهابات ارزی از طریق مدیریت علمی بازار، رشد صرفاً پنج درصدی نرخ ارز در بازار آزاد، نسبت به ابتدای سال و پیش‌بینی‌پذیر نمودن بازار ارز و روند کاهنده تورم و مثبت شدن رشد اقتصادی غیرنفتی، نمونه‌هایی از این توفیقات است.

به گفته وی، همزمان با اقدامات انجام‌گرفته، اجرای عملیات بازار باز و تغییر چارچوب سیاستگذاری پولی به ‌سمت مهار تورم و اصلاح ترازنامه بانک‌ها، در حال انجام است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما