یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

ذخیره 60 هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۵
کد مطلب : ۴۱۳۶۱۴
یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۲5 هزار تن سیب درختی و ۳۵ هزار تن پرتقال به عنوان ذخایر شب عید در نظر گرفته شده و مشکلی در تنظیم بازار نداریم.
۰
plusresetminus
ذخیره 60 هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید
به گزارش بلاغ، داراب حسنی؛ مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری، میزان تولید محصولات باغی را ۲۴ میلیون تن پیش‌بینی کرد و افزود: میزان تولید محصولات گلخانه‌ای نیز سه میلیون تن در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تنظیم بازار شب عید امسال به وزارت صمت محول شده است، گفت: حدود ۲۵ هزار تن سیب درختی و ۳۵ هزار تن پرتقال تامسون شمال و پرتقال جنوب برای ذخایر شب عید در نظر گرفته شده است.

مدیرکل میوه‌های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه میزان تولید مرکبات در کشور پنج میلیون و 500 هزار تن و میزان تولید سیب درختی چهار میلیون تن است، تصریح کرد: بنابراین مشکلی برای تأمین میوه شب عید وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه ایران رتبه چهارم جهان را در تولید سیب درختی دارد، اضافه کرد: در تولید محصولاتی مثل زردآلو، انگور و کشمش، ایران به ترتیب در رتبه‌های دوم، سوم، هفتم و سوم جهانی قرار دارد.

در ادامه این نشست علی برابری؛ مشاور معاون وزیر در امور بازرگانی از ایجاد ترمینال محصولات کشاورزی خبر داد و افزود: در این زمینه با معاونت صنایع وارد مذاکره شده‌ایم و برای جلوگیری از نوسانات سینوسی عرضه محصولات کشاورزی، ایجاد این ترمینال‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم.

همچنین رحمت‌الله پریچهر؛ مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه طرح توسعه باغات زیتون از سال ۷۲ در کشور آغاز شده است، گفت: در حال حاضر در ۲۶ استان کشور زیتون تولید می‌شود که استان‌های زنجان، فارس، گلستان، سمنان و قزوین بیشترین سطح زیرکشت را در این زمینه دارند.

وی سطح زیر کشت باغات زیتون را ۹۲ هزار و ۶۳۰ هکتار عنوان کرد و افزود: ۱۴۷ هزار و ۲۲۴ تن زیتون از این سطح تولید می‌شود، ضمن اینکه میزان تولید روغن 11/5 هزار تن است.
 
منبع : مهر،
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما