تاریخ انتشارشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۸
کد مطلب : ۴۱۳۴۵۴
حیدر مستخدمین حسینی: ارزیابی کارکرد مجلس دهم و دولت فعلی در زمینه فعالیت‌های اقتصادی حاکی از آن است که دولت دوازدهم و مجلس دهم بدترین دولت و مجلس بعد از انقلاب بوده‌اند.
۰
plusresetminus
به لحاظ اقتصادی مجلس دهم و دولت دوازدهم بدترین مجلس و دولت بعد از انقلاب بوده‌اند
به گزارش بلاغ، حیدر مستخدمین‌حسینی درباره مجلس و دولت فعلی اظهار داشت: ارزیابی کارکرد مجلس دهم و دولت فعلی در زمینه فعالیت‌های اقتصادی، شرایط اقتصادی، تصمیمات اقتصادی و قوانین مصوب از سوی مجلس حاکی از آن است که هم دولت دوازدهم و هم مجلس دهم بدترین دولت و مجلس بعد از انقلاب بوده‌اند. وی ادامه داد: در چهار سال گذشته دولت به‌دلایل مختلف کارنامه قابل قبولی دریافت نکرده است، این دولت تمام نگاه خود را بر برجام متمرکز کرد و انتظار معجزه از آن داشت و به همین دلیل دست از تغییرات در حوزه اقتصادی برداشت و اقتصاد را رها کرد. ضمن اینکه با تصمیم در مورد افزایش قیمت بنزین اشتباه تاریخی خود را انجام داد و البته متعاقب این تصمیم اشتباه؛ اعلام کرد که تغییر قیمت بنزین موجب افزایش قیمت‌ کالا و خدمات نمی‌شود.
 
مشاور وزیر اقتصاد دولت یازدهم افزود: متاسفانه خبرهای خوبی هم از بودجه 99 نمی‌شنویم و در مجموع باید گفت همکاری دولت و مجلس در حوزه اقتصاد در ضعیف‌ترین دوران خود قرار گرفت و آثار نامطلوب این وضعیت بر عدم رضایت مردم خود را نشان داد.

مستخدمین‌حسینی تصریح کرد: اعتماد مردم به مجلس و دولت فعلی به شدت کاهش یافته و در هیچ دوره‌ای سطح اعتماد مردم به دولت و مجلس در این حد تنزل نیافته بود و این مسئله ناشی از آن است که مردم از دولت و مجلس  در شرایط جنگ اقتصادی، انتظار اصلاحات ساختاری داشتند که این موضوع محقق نشد.

وی با بیان اینکه حدود 80 درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت است، افزود: اگر می‌خواهیم اقتصاد بدون نفت داشته باشیم و اقتصادمان متاثر از درآمدهای نفتی اقتصادی پاندولی و رقصان نباشد باید نظام‌نامه‌ای را برای اقتصاد بدون نفت به اجرا گذاشت.

مشاور وزیر اقتصاد دولت یازدهم با اشاره به اینکه تولید، صادرات محور نیست، ادامه داد: کالاهای صادراتی ما بر اساس مازاد مصرف داخلی تعیین می‌شود بطوری که در یک مقطع که کالای مازاد است اجازه صادرات آن کالا داده می‌شود و زمانی که آن کالا کم می‌شود جلوی صادرات آن کالا گرفته می‌شود. در حالی‌که چنین وضعیتی برای صادرات در هیچ کجا پذیرفتی نیست.

مستخدمین حسینی با بیان اینکه در مجلس آینده باید مکانیسم جدید صادرات تهیه و در اولویت کار قرار گیرد، افزود: اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام ‌بیمه‌ای، اصلاح بازار سرمایه از مواردی است که دولت و مجلس باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. مسئولان به مردم نگویند که تحریم‌ها اثر نداشته است، بلکه واقعیت‌ها را بگویند و بگویند که تحریم‌ها اثر داشته اما بی‌عرضگی ما در نظام برنامه‌ریزی اقتصادی، وضعیت را بدتر و به اینجا کشانده است.

وی ادامه داد: دولت در شرایط تحریم برنامه‌های خود را برای بهبود وضعیت اقتصادی باید ارائه کند، مجلس آینده هم موظف است که اعلام کند برای شرایط تحریم و مقابله با مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها چه طرحی دارد.

 مشاور وزیر اقتصاد دولت یازدهم خاطرنشان کرد: مردم باید کاملا هوشمندانه نمایندگان مجلس را برای دوره آتی انتخاب کنند و انتخاب خود را بر اساس یک شعار سیاسی انجام ندهند زیرا افرادی که با شعارهای سیاسی انتخاب می‌شوند  در دوره‌های قبل نشان داده‌اند که برای ملت قدمی بر نمی‌دارند. 

مستخدمین‌حسینی افزود: مردم از دولت فعلی قطع امید کرده‌اند، اما مجلس آینده می‌تواند جهت‌گیری برای اصلاح امور اقتصادی را فراهم کند. باید مشخصا برای بهبود وضعیت اقتصادی برنامه تعریف کرد.برداشتن موانع فضای کسب و کار، اصلاح نظام بانکی و بازار سرمایه، فراهم ساختن زیرساخت‌های صادراتی از مواردی است که می‌تواند نقدینگی را کنترل و تورم را مهار کند.

وی هشدار داد: بررسی بودجه سال آینده حاکی از آن است که سال آینده تورم و نقدینگی افزایش می‌یابد بنابراین باید آماده مقابله با این جهت‌گیری بودجه باشیم.
 
منبع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

یار امام و یاور رهبری
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۷
مازندران قربانی ویروسی به نام بی‌تدبیری
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۸
نقش سرمایه اجتماعی در مبارزه با کرونا
شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹
زمان عکس العمل
جمعه ۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۱