مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی مازندران عنوان کرد

پرداخت بیش از 560 میلیارد تومان تسهیلات در حمایت از بخش‌ کشاورزی

تاریخ انتشارشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
کد مطلب : ۴۱۱۶۹۵
مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی مازندران از پرداخت 560 میلیارد و 876 میلیون تومان تسهیلات توسط این صندوق به بخش های کشاورزی شامل دام، طیور، زنبور عسل، باغبانی، زراعت، مكانیزاسیون و شیلات خبر داد.
۰
plusresetminus
پرداخت بیش از 560 میلیارد تومان تسهیلات در حمایت از بخش‌ کشاورزی
نورالدین پناهی در گفت‌وگو با بلاغ اظهار کرد: بر اساس ماده 12 قانون تشكیل وزارت جهاد كشاورزی، این وزارتخانه موظف شده است در جهت حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش كشاورزی با مشـاركت تولیدكنندگان و دولت به نسـبت حداقل 51  درصد و حداکثر49 درصد، اقدام کند و بدین منظور هیئت وزیران در جلسه مورخ 25 اردیبهشت سال 81 بنا به پیشنهاد وزارت جهاد كشاورزی ، اساسنامه نمونه صندوقهای حمایت از توسعه بخش كشاورزی را تصویب کرد.

وی تصریح کرد: بر اساس این صندوقهای غیر دولتی حمایت از توسعه در بخش كشاورزی به عنوان جایگاه تامین منابع مالی با مشاركت تولیدكنندگان كه بتواند اعتبارات ارزان  در اختیار تولید كنندگان قرار دهند با توجه به سازو كار برنامه سوم تشكیل شدند.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی مازندران افزود: یکی از پویاترین صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی کشور، مربوط به مازندران است، این صندوق توانسته وفاق و همدلی خوبی بین تشکل های بخش کشاورزی استانی و شهرستانی ایجاد کند.

پناهی با اشاره به اینکه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی مازندران فعالیت خود را در سال ۸۴ با هدف حمایت از تشکیل سرمایه و تقویت حجم و کیفیت سرمایه گذاری و تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی اسـتان با 11 تشکل و سرمایه گذاری 22 میلیارد ریالی آغاز کرد، خاطرنشان کرد: صندوق در 22 مرحله افزایش سرمایه، از محل و منابع مختلف، توانست به حدود ۳۰۰ تشکل و سرمایه گذاری  726 میلیارد ریالی دست پیدا کند.
 
وی ادامه داد: در راستای توسعه كمی و كیفی صندوق حمایت از توسعه بخش كشاورزی مازندران با هدف توزیع عادلانه منابع مالی بخش كشاورزی اجرا و عملیاتی نمودن بازنگری طرح تأسیس یكی ازموارد بسیار مهم بوده كه توسط سازمان جهاد كشاورزی و همراهی و همکاری صندوق تحقق یافته است و بررسـی های به عمل آمده در بازنگری طرح تأسیس سهمبری ریالی تشـکلهای ساماندهی شده (واجد شـرایط) ، بر اساس سرمایه چهارهزار میلیارد ریال تسهیم و برنامه ریزی شد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی مازندران تصریح کرد: هدف از تشکیل صندوق حمایت ، تشکیل سرمایه و تقویت حجم و کیفیت سرمایه گذاری تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی، تجمیع سرمایه های پراکنده بهره برداران بخش کشاورزی، اعطاء تسهیلات ارزان قیمت و آسان به بهره برداران ، دریافت کمکهای مالی و اعتباری از دولت و سایر موسسات، حمایت از تولیدکنندگان در مواقع بحرانی بوده است.

این مسئول اظهار کرد: امیدواریم از اعتباراتی که بر اساس ماده ۳۱ قانون دائمی کشور در سال ۱۳۹۸ می تواند از طریق سازمان جهاد کشاورزی و تخصیص توسط سازمان برنامه و بودجه استان به صندوق حمایت از توسـعه بخش کشاورزی اختصاص یابد ،  رقـم قابل توجه و درخور شأن بخش کشاورزی مازندران با مصوبه  شورای عالی برنامه ریزی استان به صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی جهت افزایش سرمایه اختصاص یابد و بدیهی است رشد و توسعه کمی و کیفی صندوق می تواند سرعت توسعه و ارتقاء بهره وری را در استان مضاعف کند.

پناهی بیان کرد: فروش اموال مازاد مشمول ماده 12 قانون تشکیل توسط سازمان جهاد کشاورزی استان برای افزایش سرمایه صندوق مازندران نیز از جمله مطالبات و انتظارات این صندوق از مسئولان است.

وی گفت: افزایش سرمایه ی قابل توجه با مشارکت تشکل های بخش کشاورزی درصندوق حمایت از توسعه ی بخش کشاورزی مازندران از محل تجهیز منابع صورت گرفته ،  اتفاق افتاده که با توجه به تجهیز منابع از این محل تسهیلات قابل توجهی در اختیار تشکل های سهامدار صندوق قرار گرفته است.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی مازندران افزود: از آنجایی که نقش منابع کم بهره و ارزان قیمت با توجه به ریسک بالای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بر همگان روشن است، صندوق نیز با اعطاء تسهیلات قرض الحسنه با ساز و کار آسان طراحی شده و حذف بروکراسی اداری توانسته است نقش حمایتی خود را در بخش کشاورزی استان ایفاء کند.
 
این مسئول علمی نمودن تولید و کم نمودن فاصله میانگین تولید را با تولید نمونه های بخش کشاورزی از اهداف توسعه در بخش کشاورزی قلمداد کرد و ادامه داد:به عنوان مثال در مرکبات میانگین تولید ۲۲ تن در هکتار بوده و این در حالی است که باغدار نمونه مازندرانی بالغ بر ۱۵۰ تن در هکتار تولید مرکبات می‌کند.

پناهی خاطرنشان کرد: موضوع ارزش افزوده بر کارمزد تسهیلات اعطایی را یکی از دغدغه های اصلی و با توجه  به اینکه  این صندوق‌ها به علت وظیفه ی خطیرشان  در حمایت از بخش کشاورزی معاف از مالیات هستند، علیرغم معافیت مالیات بر عملکرد صندوق ها متأسفانه تا کنون موفق به حذف مالیات ارزش افزوده بر کارمزد خدمات مالی ارائه شده به بخش کشـاورزی نشده ایم، امیدواریم با پیگیری های مجدانه شـرکت مادرتخصصی صندوق های حمایت از  توسعه ی بخش کشاورزی کشور این مهم مرتفع شود تا قیمت تمام شده تسهیلات اعطایی کاهش یابد.

وی گفت: از شرکت مادر تخصصی توسعه سرمایه گذاری انتظار داریم تا به رشد و توسعه صندوق های استانی متناسب با نقش استان‌ها در تولید ناخالص ملی اهتمام ویژه داشته باشند.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی مازندران از پرداخت 560 میلیارد و 876 میلیون و 981 هزار تومان تسهیلات توسط این صندوق به بخش های کشاورزی شامل دام، طیور، زنبور عسل، باغبانی، زراعت، مكانیزاسیون، منابع طبیعی، شیلات، صنایع تبدیلی و تكمیلی و شبكه شركتهای خدمات مشاوره ای خبر داد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

مهم، نگهداشتن خط و خاکریزاست
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
این ره که تو می روی به ترکستان است
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
به چه کسانی باید رأی داد؟
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱