تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
کد مطلب : ۴۱۰۴۱۴
معاون اسبق وزیر نفت گفت: دولت اگر با کاهش 50 درصدی قیمت سی‌ان‌جی، تقاضای مصرف این فرآورده را 20 میلیون متر مکعب افزایش داده و معادل آن بنزین صرفه‌جویی و صادر کند، 36 هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کند.
۰
plusresetminus
درآمد 36 هزار میلیارد تومانی دولت با توسعه مصرف «سی‌ان‌جی»
بع گزارش بلاغ، اصغر ابراهیمی اصل با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت CNG‌ در کشور گفت: یکی از راهکارهای کسب درآمد برای دولت توسعه جایگاه‌های CNG است. ما به ظرفیت 40 میلیون متر مکعب در روز ایستگاه فروش CNG احداث کرده‌ایم. از طرفی ناوگان اتومبیل ما شامل 17 میلیون اتومبیل خصوصی و 3/4 میلیون اتومبیل تاکسی، تاکسی اینترنتی، وانت و خودروهایی است که شبکه‌ توزیع مواد غذایی، دارو و سبزیجات و میوه را به عهده دارند. از این 3/4 میلیون خودرو، دو میلیون و 630 هزار دستگاه دوگانه‌سوز نیست.

وی همچنین در بیان دلیل این وضعیت اظهار داشت: مسئولین ما به اشتباه قیمت CNG را افزایش دادند. اگر دولت قیمت CNG را که همه جای دنیا یک ششم پایین‌ترین نرخ سوخت است را بر این مبنا محاسبه و تعیین کند؛ یعنی الان اگر گازوئیل 300 تومان است باید CNG متر مکعبی 50 تومان باشد. اگر این اتفاق بیفتد مصرف از بنزین به سمت CNG تغییر می‌کند.

ابراهیمی‌اصل افزود: متاسفانه طی یک تصمیم غلط، قیمت CNG را از سال 92، 414 تومان به ازای هر متر مکعب در نظر گرفتند. در نتیجه عملاً دیگر کسی سراغ CNG نرفته است. اگر دولت قیمت  CNG را به 200 تومان کاهش دهد، در ظاهر هزار و 562 میلیارد تومان پول از دست می‌دهد، ولی مصرف CNG، 20 میلیون متر مکعب افزایش می‌کند.

معاون اسبق وزیر نفت ادامه داد: اگر 20 میلیون متر CNG مصرف شود در سال 7/3 میلیارد متر مکعب مصرف CNG‌ افزایش می‌یابد که معادل آن بنزین صرفه‌جویی می‌شود. اگر بنزین را با نرخ 50 سنت صادر کنیم، 36 هزار میلیارد تومان برای دولت باقی می‌ماند. یعنی دولت 36 هزار میلیارد تومان پول را به دست می‌آورد نه در گران کردن بلکه در ارزان کردن.

وی خاطرنشان کرد: در این فضای روانی تحریم بین‌المللی اگر دولت قیمت CNG را به نصف تقلیل دهد، تمام ناوگان موجود که عموما بنزین سوز هستند، همه از CNG استفاده می‌کنند. الآن روزانه 40 میلیون متر مکعب ظرفیت عرضه CNG داریم که فقط 16 میلیون متر مکعب آن استفاده می‌شود.

ابراهیمی‌اصل یادآور شد: کشور پتانسیل این را دارد که تا 130 میلیون متر مکعب CNG استفاده کند در این صورت می‌توان کل بنزین را به کشورهای همسایه صادر کرد. آمریکا هم قطعا نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد؛ برای اینکه با خط لوله بنزین را به عراق، به آذربایجان، به ارمنستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان صادر می کنیم و در کشور خود آنها مخازنی وجود دارد و از طریق شبکه‌ خط لوله یا تانکر به پمپ بنزین‌ها می‌رود. بنابراین عقلانیتی باید در وزارت نفت حاکم بشود که منافع را سیاسی و حزبی نبیند، بلکه منافع را ملی و استراتژیک ببیند آن وقت وضع مملکت بهتر می‌شود.
منبع : خبرگزاری فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خود درگیری و زوال رهبری آمریکا
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
مجلس دهم در برابر آئینه شفافیت
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
مجلس یازدهم بایدها و نبایدها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴