وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در موضوع حمل و نقل ریلی و جاده ای با مقامات ازبکستان مذاکره و بنا شد جمع بندی شود و حداکثر تا دو ماه آینده منجر به یک تفاهمنامه نهایی گردد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند اظهار داشت: هدف ما از سفر به تاشکند گسترش بیش از پیش روابط اقتصادی، تجاری و همکاری های صنعتی و تولیدی با کشور ازبکستان بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران افزود: ما ظرفیت خوبی برای همکاری داریم ولی این ظرفیت تاکنون فعال و در سطح مطلوب نبوده است. حجم مبادلات دو کشور پایین بوده ولی به تدریج بهتر شده به گونه‌ای که در 7 ماه نخست امسال حجم صادرات ما 63 درصد افزایش پیدا کرده است.
«رحمانی» تصریح کرد: سیاست راهبردی ایران، توسعه روابط با کشورهای همسایه است و امکان گسترش روابط نیز وجود دارد. ما به برخی اقلام نیاز داریم و می توانیم از آن کشورها وارد کنیم و برخی اقلام را آنها نیاز دارند و ما می توانیم مخصوصا کالاهای صنعتی را صادر کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: لذا این یک فرصت منحصر بفرد وجود دارد و ما خوشبختانه این فرصت را فعال کردیم. در حال حاضر سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور را برگزار کردیم و در حوزه حمل و نقل پرواز مستقیم نداشتیم که به مناسبت همین اجلاس این موضوع حل و فصل و پرواز مستقیم برقرار شد.
به گفته وی، در موضوع حمل و نقل ریلی و جاده ای نیز مذاکره شد و بنا شد جمع بندی شود و حداکثر تا دو ماه آینده منجر به یک تفاهمنامه نهایی گردد.
«رحمانی» همچنین گفت: تعرفه‌ها نیز بررسی و توافق کردیم مذاکرات مربوط به تعرفه های ترجیحی را با ازبکستان آغاز کنیم چرا که آنها با برخی کشورها این تفاهم را داشتند ولی با ما نداشتیم. به نظرم با تفاهمی که خواهد شد انشاء الله این قابلیت، رقابت را تقویت خواهد کرد.  
این مقام ارشد ایران اظهار داشت: فرصت های خوبی است و ما می توانیم ظرفیت‌ها را با کشورهای همسایه گسترش دهیم. از سوی دیگر پیوندهای فرهنگی، دینی و تاریخی بین دو کشور وجود دارد و مردم هم علاقه‌مند هستند با یکدیگر برقرار کنند. این زمینه و همکاری نه تنها در تجارت بلکه در حوزه گردشگری و دیگر حوزه ها نیز وجود دارد.
وی تصریح کرد: این سفر، سفر بسیار خوبی بود و مقامات ازبکستان نیز از این دیدار و مذاکرات انجام شده بسیار راضی بودند. اولین بار است که اجلاس کمیسیون مشترک با نمایشگاه عرضه کالاهای ایرانی برگزار می‌شود و حدود 50 شرکت ایرانی حضور داشتند.
«رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران در سفر به ازبکستان با «سردار عمرزاق اف» وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی، «الیار غنییف» معاون نخست وزیر و دیگر مقامات بلندپایه ازبکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.
وی همچنین در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، تجاری، علمی و فنی ایران و ازبکستان و همچنین همایش بازرگانی دو کشور شرکت و مسایل گسترش بیش از پیش همکاری های همه جانبه ایران و ازبکستان را بررسی کرد.
«رضا رحمانی» همچنین در حاشیه سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک از غرفه های شرکت های ایرانی بازدید و با تجار ایرانی دیدار و راه های حل و فصل مسایل آنهارا بررسی و با آنها در مورد موضوعات مختلف تبادل نظر کرد.بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما