کارشناس مسائل سیاسی گفت: نظم نوین ادعایى آمریكا كه پس از پایان جنگ سرد ایجاد شده بود به‌دلیل ضعف نظامى و اقتصادى این كشور در حال فروپاشى است و متعاقب زوال آمریكا، قدرت‌هاى جدیدى نیز در حال ظهور هستند كه نگاه تجدیدنظر طلبانه به نظم آمریكایى دارند.
۰
plusresetminus
نظم نوین ادعایى آمریكا به‌دلیل ضعف نظامى و اقتصادى در حال فروپاشى است/ تسریع روند افول هیمنه آمریکا با انتخاب ترامپ
محسن رحمانی واسوکلایی در گفت‌وگویی با خبرنگار بلاغ با بیان اینکه در عرصه افول قدرت نرم آمریكا نیز مصادیق كمتر از قدرت سخت نیست گفت: در سال‌هاى اخیر به‌دلیل اقدامات ترامپ، آمریكا در عرصه بین‌المللى تنهاتر شده است و نظرسنجى مؤسسه «پیو» نشان مى‌دهد دیدگاه مردم جهان درباره آمریكا منفى‌تر از گذشته شده و عملكرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریكا موجب شده تا حتى در كشورهاى متحد واشنگتن هم اعتماد افكار عمومى به ایالات متحده كاهش یابد.

وی تلاش اروپا براى خروج ازسلطه آمریكا به بهانه مخالفت با راهبردآمریكا در خروج از برجام را از جلوه‌هاى دیگر تضعیف قدرت نرم آمریكاست  دانست و بیان کرد: براساس گزارش فایننشال تایمز،هایكو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در یك نشریه آلمانى زبان نوشت: «اروپا نباید به آمریكا اجازه دهد كه مانند آقابالاسر عمل كند به‌همین‌دلیل ضرورى است كه ما استقلال اروپا را از طریق ایجاد كانال‌هایى براى انجام پرداخت‌هایمان، مستقل از آمریكا حفظ كنیم. باید صندوق اروپائى پول را مستقل از سیستم سوئیفت برپا كنیم.

کارشناس مسائل سیاسی عرصه عراق را یكى دیگر  از مظاهر افول قدرت آمریكا بیان کرد و افزود: القدس العربى نشریه عرب زبان چاپ لندن با اشاره به این‌كه آمریكا در عراق ۳ بر صفر به متحدان ایران باخت، تصریح كرد كه ایران در تحولات عراق ۳ بر صفر از آمریكا جلو افتاده و نفوذ به مراتب بیشترى از آمریكا دارد این نشریه در ادامه مى‌نویسد: پس از پایان فاز طولانى‌مدت انتخاب «برهم صالح» به‌عنوان رئیس‌جمهور عراق و عادل عبدالمهدى به‌عنوان مأمور تشكیل كابینه، فعالان شبكه‌هاى اجتماعى در عراق، دائما جمله سه هیچ به نفع ایران را تكرار مى‌كنند.

رحمانی تصریح کرد: ائتلاف سه‌گانه میان اسرائیل، عربستان و آمریكا به‌طرز فاجعه‌بارى در تمامى جبهه‌ها چه در مقابل لبنان، سوریه و عراق و چه در مقابل ایران و یمن شكست خورده است در حالى كه ترامپ بارها بر شكست سیاست‌هاى آمریكا در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) به رغم هفت هزار میلیارد دلار اعتراف كرده است.
 
وی با بیان اینکه مجموعه‌اى از اقدامات آمریكا طى ۴۰ سال گذشته براى برقرارى موازنه استراتژیك به نفع غرب در منطقه راهبردى غرب آسیا (خاورمیانه) تماماً به‌لحاظ سیاسى و نظامى با شكست مواجه شده است اظهار کرد: لشكركشى‌هاى آمریكا در دهه اخیر با هزینه‌هاى سنگین به این منطقه نه تنها هیچ سودى براى آمریكا نداشته، بلكه نتیجه عكس داده است به‌عنوان نمونه، آمریكایى‌ها در عراق بسیار هزینه كردند، لكن بدترین نتیجه ممكن را تاكنون به دست آورده‌اند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه متحدان سیاسى آمریكا در جهان اسلام، متزلزل، بعضاً فروریخته و یا در حال فروریختن هستند گفت: رژیم صهیونیستى به رغم تمامى حمایت‌ها و كمك‌هاى آمریكا در حال فروریختن است، چهار جنگ ۳۳ روزه، ۲۲روزه و هشت روزه و ۵۸ روزه، نشان داد كه چگونه موازنه قدرت در منطقه، به ضرر اسرائیل غاصب و حامیان غربى‌اش و به نفع انقلاب اسلامى تغییر كرده است.
 
رحمانی خاطرنشان کرد: نظم نوین ادعایى آمریكا كه پس از پایان جنگ سرد ایجاد شده بود به‌دلیل ضعف نظامى و اقتصادى این كشور در حال فروپاشى است و متعاقب زوال آمریكا، قدرت‌هاى جدیدى نیز در حال ظهور هستند كه نگاه تجدیدنظر طلبانه به نظم آمریكایى دارند و به‌خاطر این‌كه قواعد و هنجارهاى آن‌را قبول ندارند، درصدند در نظم جهانى آینده نقش مهمى ایفا كنند.

وی با بیان اینکه انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا روند نزولی این کشور را تسریع می‌بخشد گفت: ترامپ در ظاهر شعار بازگرداندن قدرت آمریكا را سر مى‌دهد، اما او علاوه بر ناكامى در حل مشكلات بنیادین آمریكا، بر دشوارى‌هاى این كشور به‌ویژه در عرصه جهانى خواهد افزود و افول جایگاه ه برترى طلبانه این كشور را تسریع خواهد كرد.

انتهای پیام/
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرواز ۶۵۵، نماد حقوق بشر آمریکایی
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
سبک زنـدگی و سیره امـام رضـا(ع)
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
حقوق بشر، غمنامه طنز تلخ غرب
سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰