مسئول استان‌های سازمان اوقاف اعلام کرد

بهره‌گیری از موقوفات در حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان

تاریخ انتشارپنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۸
کد مطلب : ۴۰۵۸۸۹
مسئول استان‌های سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: در رویکرد جدید سازمان به‌دنبال بهره‌گیری از موقوفات در حمایت از طرح‌ها و ایده‌های دانش‌بنیان هستیم تا با تجاری‌سازی آن به جامعه و موقوفات خدمت کرده باشیم.
۰
plusresetminus
بهره‌گیری از موقوفات در حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان
به گزارش بلاغ، حجت‌الاسلام حسین روحانی‌نژاد در همایش بزرگداشت عالمان واقف استان مازندران با محوریت حاج محمد نصیر شیخ‌الاسلام و آقا شیخ سلیم که در ساری برگزار شد، اظهار کرد: وقف یکی از آثار پربرکت اسلام است و دین مبین اسلام نه تنها برای مسئله وقف محدودیت ایجاد نکرده بلکه بر توسعه آن تاکید دارد و شرایط وقف را به گونه‌ای در شارع مقدس اسلام تقسیم کرده که هر کس به اندازه توان خویش در این امر خیر مشارکت داشته باشد.

وی با اعلام اینکه مسئله وقف تنها در جهان اسلام نیست، تصریح کرد: در سایر ادیان و جوامع این شرایط وجود دارد، هر جامعه‌ای که در این زمینه قدم‌های مثبتی بردارد توانسته است بخشی از مشکلات اجتماعی خویش را حل کند.
مسئول استان‌های سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اضافه کرد: بعد از مرگ انسان اعمالش قطع می‌شود اما در وقف که صدقه جاریه است باقی می‌ماند.
روحانی‌نژاد با اعلام اینکه یکی از اصول ماندگاری علما در طول تاریخ کمک کرده، علم آنها بوده است، افزود: تربیت شاگردان یکی دیگر از اصول ماندگاری عالمان دینی بوده است و در نهایت وقفی که عالمان در اختیار داشتند.

وی خاطرنشان کرد: مردم به علمای اسلام اعتماد می‌کرده و با تشویق این علما اموال خودشان را وقف می‌کردند.

مسئول استان‌های سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ادامه داد: کسانی که اموال خودشان را وقف کردند به نوعی با علمای اسلام در ارتباط بودند.

روحانی‌نژاد اضافه کرد: در حال حاضر روحانیون هر چقدر در توان داریم بتوانیم اموال خودمان را حبس کنیم که بعد از مرگ صدقه جاریه باشد یکی از اقدامات اثرگذار است.

وی یادآور شد: دل کندن از مال دنیا سخت است،ثلث اموال برای خودمان است، اگر از همه اموال نمی‌توانیم دست بکشیم می‌توانیم آن را در صدقه جاریه اختصاص دهیم.

رئیس هیأت فقهی و حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه از فعالان رسانه‌ای درخواست کرد بر ترویج فرهنگ وقف پیشگام باشند، گفت: اگر با وقف مشکل ازدواج، مسکن، دارو، بی‌سرپناهان و بی‌سرپرستان حل شود گام بزرگی از مشکلات اجتماعی در کشور حل و فصل می‌شود.

وی بیان کرد: در ترویج فرهنگ وقف عالمان دینی وظیفه بسیار سنگینی دارند، راجع به مسئله وقف ما رسالت بسیار سنگینی داریم و سازمان اوقاف و امور خیریه نسبت به اجرای درست نیات واقفان عمل کرده و آثار اجتماعی وقف در جامعه به خوبی نمایان شود.

روحانی‌نژاد افزود: مردم اگر مشاهده کنند از محل موقوفات نیات آنها اجرایی می‌شود، به صورت جدی وارد صحنه می‌شوند، در محرم امسال 400 نمایشگاه تحت عنوان شمیم حسینی در سطح کشور برگزار شده است.

وی یکی از برنامه‌های جدید سازمان اوقاف و امور خیریه را گرایش موقوفات به سمت طرح‌ها و ایده‌های دانش‌بنیان بیان کرد و گفت: در رویکر جدید سازمان به‌دنبال بهره‌گیری از موقوفات در حمایت از طرح‌ها و ایده‌های دانش‌بنیان هستیم تا با تجاری‌سازی آن به جامعه و موقوفات خدمت کرده باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران نیز گفت: 724 واقف استان مازندران روحانیون و عالمان استان هستند که هم در جهت تبیین فرهنگ وقف گام برداشتند و هم خودشان جز واقفان خیر اندیش هستند.

حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌جناسمی اظهار کرد: بیشترین موقوفات استان مازندران توسط علمای استان مازندران انجام شده است.

وی ادامه داد: افتخار مازندران علمای استان و 10 هزار 400 شهید و واقفان خیر اندیش و خانواده‌های شهدا هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران اضافه کرد: اوقاف یکی از افتخاراتش این است که واقفان را معرفی کرده، در حال حاضر نیاز داریم که افکار و ایده‌های بلند اندیشان واقفان را احیا کنیم.

حیدری ادامه داد: امروز بیش از 5میلیارد ریال از محل موقوفه مرحوم محمدباقر تاجرساروی تجهیزات درمانی به بیمارستان امام خمینی(ره) ساری اهدا شد؛ این تجهیزات برای نیازهای اساسی این مرکز اختصاص پیدا کرده است.

وی با اعلام اینکه تبین فرهنگ وقف توسط علمای اسلام انجام شده است، گفت: 724 واقف استان مازندران روحانیون و عالمان استان هستند که هم در جهت تبیین فرهنگ وقف گام برداشتند و هم خودشان جز واقفان خیر اندیش هستند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نسبت کرونا با نیمه شعبان
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
آثار هشت‌گانه انتظار امام موعود(عج)
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵
هلوکاست کرونائی
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۱
اقتصاد جهان پس از جنگ جهانی با کرونا
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰